Yüksel Güner Seramik Sergisi Açıldı...

Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünün ilk mezunlarından, seramik sanatçısı Yüksel Güner’in sergisi Bodrum’da yoğun bir katılımla açıldı. 

Yüksel Güner Seramik Sergisi Açıldı...

Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünün ilk mezunlarından, seramik sanatçısı Yüksel Güner’in sergisi Bodrum’da yoğun bir katılımla açıldı. 

Seramik sanatını, "Sonu gelmeyen olanakları önümüze serebilen ve doğanın en önemli unsuru olan toprak, su ve ateş üçlüsünü bir araya getiren ender bir sanat" olarak tanımlayan Yüksel Güner, 100 eserinin yer aldığı sergisini Oasis Sanat Galerisi’nde açtı. 

Emekli olduktan sonra Bodrum’un Gümüşlük Mahallesi’ne taşınıp aynı okuldan mezun olan eşi Türkan Güner ile birlikte "Keramos Sanat Evi" adında, yaklaşık 650 eserin sergilendiği galeri müzelerini kuran Güner’in sergisinin açılış kokteyli yoğun ilgi gördü. Sergide sanatseverler sanatçının eserlerini yakından inceledi. Güner’in eserleri büyük beğeni kazandı. 

62 yıllık sanat geçmişi bulunan Yüksel Güner, açılışta Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Ben her ne kadar 62 yıllık seramikçi isem de bu eserler buraya yerleştikten sonra atölyede yaptığım seramikler. Birkaç tane de İstanbul’da yaptığım seramikler var. Burada küçüklü büyüklü 100 eser var. Bu eserler kronolojik olarak sıralandı. İlk zamanlar lale, karanfil motiflerini çalıştım. Sonra horoz çalıştım. Sonra baykuş çalıştım. Son 6-7 yıldır da beyaz insancıklarla sosyal hadiseleri kurgulamaya çalışıyorum. İnsanların zaaflarını vurgulamaya çalışıyorum. Mesela ‘Umudunu çaputa bağlayanlar’ diye bir yapıtım var. Dağın tepesinde bir ağaç var. O ağaca çaput bağlayıp orada umutlarını arıyorlar. Eserlerimde buna benzer şeyler var. Bir felsefe, bir sosyal hadiseyi işlemeye çalışıyorum." 

Sergi, 5 Temmuz 2019 tarihine kadar, pazartesi hariç her gün 11.00 -19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Sergi kapsamında Yüksel Güner’in 28 Haziran Cuma günü Saat:17.00’de "Seramik Sanatı" üzerine söyleşisi gerçekleşecek.