Yetenekli Küçük Piyanistimizden Bir Başarı Daha...

Bodrumlu küçük piyanist Duru Balcı, Adana'da düzenlenen uluslararası piyano yarışmasında 2’inci oldu. 

Yetenekli Küçük Piyanistimizden Bir Başarı Daha...

Bodrumlu küçük piyanist Duru Balcı, Adana'da düzenlenen uluslararası piyano yarışmasında 2’inci oldu. 

Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı Rhapsdoy 1. Uluslararası Piyano Yarışması ve Festivali geçen hafta Adana’da yapıldı. Yarışmaya yurtiçi ve yurtdışından piyano eğitimi alan 200’den fazla genç piyanist katıldı. 5 ayrı yaş kategorisinde gerçekleştirilen yarışmada Prof. Dr. Binnur Ekber, Prof. Dr. Eser Bilgeman şakir, Prof. Ludmil Angelov, Dr. Öğr. Üyesi Ferid Adıgüzel Dr. Öğr. Üyesi Samir Mirzayev ve Cem Babacan jüri olarak görev aldı. 

6/8 yaş kategorisindeki tüm yarışmacıların konservatuyar eğitimli olmasına rağmen, Bodrum Bitez Gülümser Mehmet Danacı İlkokulu'ndan yarışmaya katılan Duru Balcı, 2’incilik ödülünün sahibi oldu. Duru’nun elde ettiği bu başarı ailesi ve öğretmenlerini gururlandırdı. 

Genç yetenek Duru'nun öğretmeni Kateryna Saat, bu başarının Duru'nun uluslararası bir yarışmada kazandığı dördüncü derecesi olduğunu belirterek Bodrum'u müzik alanında en iyi şekilde temsil eden ve Bodrum'a bu büyük başarıyı getiren öğrencisinin başarısını tebrik etti. Saat, “Duru, yerel yönetimler ve sanatseverler tarafından desteklenirse çok daha büyük başarıları yakalayacağına inanıyoruz” dedi.

Bodrum'un yetenekli piyanisti Duru Balcı, günde ortalama 2 saat piyano çalıştığını ve bu başarısının arkasında piyanoyu çok sevmesinin olduğunu ifade etti. 

Öte yandan Duru, Haziran 2018’de "Mozart Akademi Uluslararası Piyano Yarışması"nda 5/8 yaş kategorisinde büyük bir başarı kazanarak Türkiye birincisi olmuştu.