17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Köşeli Yazılar
BODRUM’DA SİYASET MEYDANI ISINIYOR
Ayhan Ongun
13/12/2017

Dünya ve ülkemizdeki sıcak gelişmelere paralel olarak Bodrum siyaseti de son günlerde olağanüstü hareketlilik gösteriyor.

Yaşanan gelişmelere baktığımızda en çok dikkat çeken kuşkusuz partilerde yapılan kongreler ve bunun kamuoyuna yansımaları.

CHP İl kongresi öncesi son ilçe kongresini Bodrum'da yaptı. İki adayın yarıştığı seçimlerin galibi eski başkan Recai Seymen oldu. Burada önemli bir ayrıntı; delege seçimlerinde birlikte davranan ve delegasyonda büyük ağırlık kazanan ekibin, iki ayrı aday için yarıştığıydı. Partide coşku ve heyecan yaratan genç aday Tuna Işın, belediye başkanı Mehmet Kocadon’ın desteğine rağmen seçimi alamadı. Bir anlamda Kocadon desteği ya da bir diğer deyişle “Kocadon’un adayı” algısı ona seçim kaybettirdi.

Görünen o ki, Muğla Büyükşehir ve Muğla il örgütüyle sorunları olan Kocadon,  ilçe seçimlerine çok büyük ümit bağlamıştı. Bu yüzden mücadeleden vazgeçecek gibi görünmüyor.

Bu Pazar yapılacak Gençlik Kolları ve Kadın kolları seçimlerine de tüm ağırlığıyla müdahil olacağa benziyor. Aynı zamanda bir CHP üyesi olarak kuşkusuz bir ekibi desteklemesi en doğal hakkıdır. Ancak bu denli seçimlere doğrudan müdahalesi üyeler tarafından da tepki alıyor.

Büyük hedefleri olan bir kişinin biraz daha yukarıda ve en azından tarafsız görüntü vermesi gerekir diye düşünüyorum.

AK Parti’de de sular durulmuyor. Geçtiğimiz günlerde Bodrum ilçeye aday olmayı düşünen onun üzerinde adayla ilgili yapılan temayül yoklaması, anket ve görüşmelerin sonucunda 5 aday adayı Ankara’ya çağrıldı ve içlerinden Ömer Özmen Genel Merkezin adayı olarak duyuruldu.

Aynı durum Menteşe, Fethiye ve Milas için de yapılmasına karşın, bu dört ilçede de muhalif adaylar çıktı.

Genel Merkezin, İl Başkanının, Milletvekillerinin delegeler üzerinde kurduğu baskıya rağmen Milas’ta muhalif aday kazandı. Bodrum'da muhalif aday Fetan Özbek çok az bir oyla kaybetti. Daha da önemlisi Menteşe'de muhalif adayın seçimi alacağı topladığı imzalarla kesinleşince, kongre hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal edildi.

İl Başkanı Kadem Mete’nin koltuğunu korumak ve görevini sürdürmek adına yaptığı bu tür operasyonlardan, AK Parti tabanının hayli rahatsız olduğu gözleniyor.

Önümüzdeki günlerde Genel Merkezin tavrının ne olacağı merakla bekleniyor.

MHP'de pek bir hareketlilik olduğu söylenemez. İlçe başkanı Cengizhan Sancak partiyi toparlamaya çalışsa da istifaların sürdüğü haberi geliyor.

Bu arada yakın zamanda partiden istifa edenlerin arasında bulunan Konacık eski belediye başkanı ve son dönem ilçe başkanı Mehmet Tosun’a İYİ Parti'de Mahalli İdareler Başkan Yardımcılığı görevi verilmiş olması, yeni partinin örgütlenmesinde önemli etki yapacağa benziyor.

İYİ Parti'de Bodrum İlçe Örgütü oluşturuldu ve başkanlığa eski Ortakent Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz getirildi. Şahbaz'ın, Kocadon ailesiyle hısımlığı ve geçmiş belediye başkanlığı dönemlerinde yaptığı hizmetler ne kadar etkili olacak, zaman içinde göreceğiz.

Mecliste grubu bulunan partilerden HDP sessiz bir bekleyiş içerisinde. Genel Merkezin önümüzdeki döneme ilişkin belirleyeceği politikalara göre tavır geliştirecekler gibi görünüyor.

Bu arada Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un, Muğla'da muhtarlarla yaptığı toplantıya ilişkin tartışmalar da sürüyor. Kocadon, Kılıçdaroğlu’nun isteği ve Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un izin ve onayıyla böyle bir toplantı yaptığını iddia ederken, CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban da ellerinde böyle bir görevlendirme olmadığına ilişkin Seyit Torun’un gönderdiği yazılı açıklaması olduğunu söylüyor.

CHP’de bu tartışmalar daha uzunca bir zaman devam edeceğe benziyor.

 

 

 

 

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30