17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Köşeli Yazılar
BESİAD TOPLANTISININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERI
Ayhan Ongun
25/08/2017

Fırsat buldukça izlemeye çalıştığım Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamaları Derneği (BESİAD) Perşembe toplantılarında hem üyelerin mesleki sorunlarına yönelik çözüm arayışları, hem de Bodrum’un sorunları masaya yatırılıyor.

Siyasetin çok dar kalıplara sıkıştırıldığı Bodrum’da aslında önemli ve desteklenmesi gereken işler başarıyorlar.

Başkan Emre Köroğlu’nun şahsında yönetimi bu çalışmalarından dolayı kutlamak ve yüreklendirmek gerekir diye düşünüyorum.

Bodrumspor yönetiminin konuk olduğu son toplantıda kulüp başkanı Rıza Karakaya’nın gelecek planları ve hedefleri kadar Besiad Yönetim Kurulu Başkanı Emre Köroğlu’nun konuşmasında önemine vurgu yaptığı Bodrum’un acil sorunları ilgi çekti.

Köroğlu, iki ana soruna parmak bastı ve sorunların başlangıcından bu güne kadar geçirdiği aşamaları ayrıntılarıyla paylaştı.

İçme suyu konusunda yıllardır süren keşmekeş ve sorumsuzluğun ötesinde yetki konusundaki belirsizlik, sonuçta vatandaşı canından bezdirdiği gibi CHP’li iki belediyenin yapmayı beceremediği işbirliğinin bedelini Bodrum halkı çekmek zorunda kalıyor.

Aynı keza uzun yıllardır kangren haline gelen çöp sorununa bu güne kadar çözüm bulunamamış olmasının hiçbir haklı mazereti ya da gerekçesi olamaz.

Bu konuda kimin haklı, kimin haksız olduğu ya da bu konularda yapılan polemikler ne beni, ne de Bodrum’da yaşayan vatandaşı inanın hiç ilgilendirmiyor.

Üstelik de dünya markası diye lanse edilmeye çalışılan Bodrum gibi bir kente doğrusu hiç yakışmıyor.

İşin daha üzücü bir yanı, siyasi kaygı ve hesaplar ya da çıkarlar uğruna kısa sürede bu sorunların üzeri örtülerek, soğumaya bırakılıp, unutturulmaya çalışılıyor.

Ama sorunlar orta yerde duruyor ve her fırsatta Bodrum halkı için bir risk, tehlike ve hatta eziyet olmaya devam ediyor.

Besiad Başkanı Emre Köroğlu’nun da toplantıda yaptığı konuşmasında özellikle altını çizdiği çözüm önerisini ben de destekliyorum.

Hiç vakit geçirmeden bu iki ana sorun başta olmak üzere Bodrum’un acil çözüme kavuşturulması gereken sorunları ve çözüm önerilerine yönelik geniş katılımlı bir toplantı organize edilmelidir.

Yerel yönetimler, bakanlıklar, üniversiteler, meslek odaları ve STK’larla uzman kişilerin katılacağı bir dizi çalıştay yapılacağı gibi, Bodrum halkının katılacağı bir toplantıda sivil toplumun beklentileri de tespit edilebilir.

Zaten sorunların bu zamana kadar çözülememesinin ardında yatan ana neden de toplumun bilgilendirilmesinde gösterilen çekince ve duyarsızlıkla şeffaf yönetim uygulanmamasıdır.

Bu konularda zamanında ve yeterli bilgilendirme yapılmayınca da doğal olarak bilgi kirliliğinden kaynaklı şehir efsaneleri hızla yayılıyor ve en son Bodrum Kalesiyle ilgili yapılması planlanan restorasyon çalışmalarında olduğu gibi kafa karışıklıkları daha da artıyor.

Tüm bu çalışmaların yapılması, aynı zamanda hizmetlerin aksamasında sorumluluğu ve ihmali ve hatta suçu olan kişi ya da kurumların ortaya çıkmasını da sağlayacaktır.

Bodrum halkının büyük bölümü hangi hizmetin hangi kurumun yetki ve sorumluluğunda olduğunu bilmediği gibi, çoğu zaman yanlış hedefe yöneltilen eleştiriler nedeniyle de suç ortada kalmaktadır.

Şimdiye kadar onlarca kez patlayan su borularının ve sonucunda yapılan kesintilerin sorumlusu ben olmadığıma göre DSİ, Büyükşehir, Bodrum Belediyesi ya da başka bir kurum! Birilerinin bunu açıkça söylemesi gerekmez mi?

Bir turizm kenti için yüz karası sayılabilecek çöp ve çöplük sorununda kimlerin sorumluluğu vardır, hangi nedenlerle bu güne kadar çözülememiştir, birilerinin bunu açıklaması gerekmez mi?

Şimdilerde daha da ilginç bir gelişme yaşanıyor.

Bu konuda sorumluluktan kurtulmak ve farklı algı oluşturmak adına kimileri de ısrarla Bodrum Kent Konseyini işin içine çekmeye, taraf yapmaya çalışıyor.

Oysa Kent Konseyleri, o kentin daha yaşanılır bir kent olabilmesi, kamu ve yerel yönetimlerin, vatandaşların huzur ve refahının artırılmasına yönelik yapacağı çalışmalara yönelik proje bazlı çalışmalar yapan bağımsız kuruluşlardır.

Bodrum Kent Konseyi de bu anlamda duyarlı davranan bir yönetimle, kuruluşun hiç kimsenin ya da kurumun arka bahçesi olmasına izin vermeyecektir, vermemelidir.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30