17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Turizm Dünyası
KAFA SAYMAK ARTIK GERÇEĞİ YANSITMIYOR
Serdar Karcılıoğlu
17/07/2017

Turizm tarihimizde dip yaptığımız 2016 yılının ardından çok kritik ikinci yılı da geri bırakmak üzereyiz.

Temmuz ayının ortalarına geldiğimiz bu günlerde ne yazık ki bir önceki yıla göre maalesef farklı bir noktada olmadığımız görülüyor. Ne yazık ki, literatürün ve terminolojinin turizmin gidişatını farklı bakış açılarına kaydırdığını ve hatta değiştirdiğini görüyor ve izliyoruz.

Bu güne kadar gerek ülkeye gelen turist sayısı, gerekse otellerdeki doluluk oranları turizmin başarısının göstergeleri olurken, şimdilerde “kafa saymanın” artık başarıyı yansıtmadığı gerçeği ile karşı karşıyayız.

Evet, sezonun tam göbeğinde otellerin büyük bir bölümünün beklenenin üstünde dolulukları buldukları, hatta birçoğunun 2016’yı aşıp 2015’i yakaladıkları iddialarınında olduğunu biliyoruz ama yıl sonunda kasaların kapağı açıldığında kazanım olmadığının görüleceğini de açıkça söyleyebiliriz.

Duyduğumuz, izlediğimiz, tespit ettiğimiz, sektörde uçuşan yatak fiyatları, bize sezon sonunda “şapkanın düşüp kelin görüneceğini” tüm çıplaklığı ile anlatmaya yetiyor…

Şu gerçeği unutmamalıyız ki yabancı turist yoksa turizmde yoktur…

Hal böyle olunca, çevremizde barışı sağlayamadığımız sürece yabancı turist beklememiz de hayalden öteye geçmeyecektir.

Fazla değil önümüzdeki birkaç yıl daha böyle ahlar vahlar arasında geçirecek olursak, sektörde ciddi sıkıntıların yaşanması da kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda önümüzdeki 2018 ve 2019 yıllarında sektör inanılmaz bir girdap içerisine girebilir.

Bugüne kadar çok güç şartlar altında elde ettiğimiz kazanımların birer birer yok olacağı, zaten yetersiz sayıdaki turizm emekçilerinin ve deneyimli profesyonellerin farklı sektörlere kayacağını da göz önüne alacak olursak, tekrar toparlanmamızın uzun yıllar alacağını unutmamamız gerekir diye düşünüyorum.

İşte tüm bu gerekçelerden yola çıkarak öncelikle bizler, gerçek turizmciler, yaşadığımız anı “kafa sayarak” değerlendirmeye devam ve anons edersek, siyasilere hoş görünmek adına yalakalık yapmayı kendilerine misyon edinmiş birtakım sanal turizmcilere alan yaratmış oluruz.

Unutulmamalıdır ki, ülkeyi yönetenlere “kafa sayısı” üzerinden mesajlar vermeye devam edilirse, hazin sonun hazırlanmasına çanak tutulmuş olunacaktır.

Tabii ki mücadeleden vazgeçmeyeceğiz,

Tabii ki umutlarımızı kaybetmeyeceğiz ama, sırf hava atmak uğruna vereceğimiz mesajlara, aman dikkat!

Sevgilerimle

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30