17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
RES Mİ? REST Mİ?
11/12/2015

Bodrum yerel gündemini epeyce meşgul eden RES (Rüzgar Enerjisi Santrali) projesini hakkıyla ve hakkaniyetle savunana veya eleştirene henüz rastlamadım.

Geçen hafta Bodrum Ticaret Odası’nın aylık olağan meclis toplantısına RES’e karşı gelen ekibin avukatı konuşmacı olarak misafir edildi.

RES’in getireceği zararları baştan aşağı sıraladı. Gerçekten bu iddialar doğru mu, yoksa klasik “istemezük” refleksiyle mi hareket ediliyor, doğrusu kafam karıştı.

Hatta ben dahil, RES’e sıcak bakan meclis üyeleri, bu sunumdan sonra, şayet böyleyse biz de karşıyız demeye başladı.

Burada RES yatırımını RANT algısıyla reddederken, sakın başka gizli bir rantın kurbanı olmayalım. Başka bir deyişle, yoksa RES o bölgede yapılaşma amaçlı (villa, konut, malikane, çiftlik evi v.b.) arazi toplayan başka yatırımcıların tekerine çomak mı soktu? Burada çetin bir rant kavgası olduğu kesin gibi görülüyor. Zaman içinde ortaya çıkacak. Çünkü bu coğrafyada en masumane çevreci eylemlerin bile kaç pula pazarlandığını yaşadık ve gördük.  O nedenle şüphe duymakta haklı olduğum gibi iyice ikna olmadan, iki taraflı araştırmadan tavır almam da doğru olmaz.

Öncelikle BODTO’daki toplantıda RES’e karşı çıkan ekibin tezlerini özetleyelim. 

Yalıkavak, Geriş bölgesinde planlanan 13 adet türbin için bin dönüm alan kullanılacakken niçin 10 bin dönümlük arazi kamulaştırılıyor?

Yatırımcı firmanın 2014 tarihli “Proje Tanıtım Dosyası’nın 6. sayfasında şöyle bir ifade var; “ Rüzgar türbinleri ekonomik ömürleri sonunda söküldüğünde rüzgar santral sahasının farklı amaçlar için kullanılabilmesi”

Bu ifadenin yasal dayanağı nedir, amaç ve kapsamı nedir?

12 yıl sonra burası (10 milyon m2 ) imara mı açılacaktır?

Firma bu hakkı, kamu ile yaptığı hangi sözleşmenin hangi maddesine göre elde etmiş oluyor?

“Başka amaç” tan firmanın kastı nedir?

Daha büyük turizm yatırımlarına RES alet mi edilecek?

“Acele kamulaştırma”” kararı, adı üstünde acil durumlarda ve kamu menfaati söz konusu olduğunda alınması gerekirken niçin bu proje “acele kamulaştırma” kapsamına alınmıştır? Burada yangından mal kaçırma veya bir oldu-bitti ile mi karşı karşıyayız?

Danıştay 6. Dairesi yürütmeyi durdurmasına rağmen şirket yol, hafriyat ve imalat çalışmalarına niçin ve nasıl başlamıştır?

Türkiye’nin rüzgar haritasına göre ülkemizin en batısından en doğusuna kadar coğrafyamız enerji üretmeye müsait rüzgar almasına rağmen, RES için niçin illa ki Bodrum’da ısrar ediliyor? 

Açılacak yollar ve türbin montajları ile coğrafi dokunun ve doğal silüetin bozulmasına niçin göz yumuluyor?

AB ülkelerinde tirbünlerin yaşam alanlarına uzaklığı 3 km şartı koşulmasına rağmen Geriş’te 13 türbinin yerleşim alanlarına ortalama uzaklığı 450 m’dir.

RES’ler şayet sağlığa zararlı değilse (gürültü, radyasyon v.s.) AB ülkelerinde bu şart niye konmuş?

ÇED raporlarındaki taahhütlere göre kamulaştırma bitmeden önce arazilerde herhangi bir işlem veya imalat yapılmaması gerekirken, hele Bodrum Belediyesi’nden çalışma ruhsatı bile almamışken çalışmalar nasıl başlatılabiliyor? Hukuk devletinde isek yargı nerede?

Bodrum Geriş mevkiinde, Rüzgar Elektrik Üretim Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan 15 km uzunluğundaki alanı kapsayan 13 adet rüzgar türbini yerleştirilecek yer doğal ve arkeolojik sit alanıdır.

Burada kaya mezarları, surlar, antik çiftlik evleri gibi Roma çağı ve öncesine ait birçok arkeolojik kalıntılar mevcuttur.

Burada planlanan RES yatırımı bazıları endemik olmak üzere bölgedeki flora ve fauna varlığını tahrip edecektir.

Türbinlerden elde edilmesi planlanan rüzgar enerjisi iki tatil köyüne yetecek miktarda küçük bir üretimdir. Bu yatırım için rantabl değildir. O nedenle RES altında başka gizli rant hesapları var mıdır?

RES’lerden dolayı çıkacak radyasyon ve gürültü salınımı bitki örtüsü ve hayvanlara zarar vereceği gibi insan sağlığı için de tehdit oluşturacaktır. 

RES’ler Turizm beldesi olan Bodrum’un coğrafi dokusu ve doğal silüetini bozacaktır.

İşte RES’e karşı çıkan Av. Remzi Kazmaz’ın başkanlığını yaptığı grubun tezleri kısaca bunlardan ibaret.

Yatırımcı firmanın bu eleştirilere verdiği cevapları da  görmeden işin içinden çıkmak mümkün değil. Aksi takdirde yargısız infaz olur. Veya bir ranta karşı çıkarken başka bir gizli ranta kapı aralamış oluruz. 

Şayet tüketiyorsak ve vazgeçemiyorsak devlet tüm enerji alternatiflerini değerlendirecektir. Özellikle yenilenebilir enerji kaynakları RES’ler ve GES’ler geleceğin en az zararlı ve en az maliyetli enerji kaynakları iken bunları değerlendirmemek ve karşı gelmek doğru olmaz.

Hele cari açığımızın büyük çoğunluğunu enerji ithalatı oluşturmuşken alternatif temiz enerji kaynakları mutlaka değerlendirilecektir. Ancak bunun Bodrum’dan ve Çeşme’den başlamasının teknik sebepleri varsa açıklanmalıdır.

Devletten ve yatırımcılardan, daha fazla bilgi kirliliği yaşanmadan RES konusunda kamuoyunu net olarak aydınlatmaları beklenmektedir.  

Ayrıca belirteyim ki, GREENPEACE’de olduğu gibi yerel, ulusal ve uluslararası masumane başlayan birçok çevreci eylemlerin arkasından başka rant hesapları çıkmıştır. Umarım reddiyeciler de böyle bir hesap içinde değildir.

Şayet bir algı ve çıkar operasyonu varsa onun da deşifre edilmesi gerekir. 

Bu yazıda sadece RES’e karşı çıkanların iddialarını yorumsuz olarak maddeler halinde sundum. Bakalım yatırımcı firmanın bu iddialara cevabı ne olacak?

Biz de ona göre tavrımızı belirleyeceğiz. Burada BODTO’ya düşen görev, aynı şekilde gelecek meclis toplantısına yatırımcı firmayı da davet edip; ona göre tavır belirlemektir. Bodrum’un geleceği için doğru tavır almak ve doğru karar vermek zorundayız.

Hoşçakalın.

 

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30