17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
DAVUTOĞLU’NU OKUMAK
19/11/2015

14 Kasım’da Kent Tv ‘de Ayhan Ongun’un ‘’Açık Görüş’’ programına konuk oldum.Tabiidir ki seçim sonuçlarını değerlendirdik.

7 Haziran öncesi Türkiye siyasetinin hikayesini konuştuk ve ona bağlı olarak 7 Haziran-1 Kasım aralığını okumaya çalıştık. Son olarak da 1 Kasım sonrası Ahmet Davutoğlu döneminde yaşanacaklar üzerinde durduk.

Sonuçta hepimiz bu memleketin ve bu milletin evladıyız. Siyasi görüşlerimiz ne olursa olsun vatan,bayrak ve insan sevgisi ortak paydamızdır.Demokratik tecrübe ve  olgunluk gereği  seçim sonuçlarına saygı gösterip milletin dört yıllığına ülkeyi yönetme yetkisi verdiği Ak Parti iktidarına katkı sunmalıyız.Başta muhalefet partileri olmak üzere,yukarıdaki ortak paydalarda şüphesi olmayan herkes ve her kesim ülkesi için buna mecburdur.

Çünkü Türkiye kritik bir süreçten geçiyor, çevremiz ateş çemberi,dünya  ise ateş küresi olmuş vaziyette.Böylesi bir zamanda değil de ne zaman kenetleneceğiz?

Hatta diyebilirim ki, muhalefet partileri biraz daha sağduyulu yaklaşıp,iktidarın doğrularına sahip çıksa,yanlışları karşısında da dimdik dursa ve bunu demogoji yapmadan ,hakaret etmeden,  itişip kakışmadan anlatabilse inanın bir sonraki seçimde oy patlaması yapar ve iktidara en yakın alternatif parti olur.
Belki de bu kritik dönemin en önemli şansı da Sayın Davutoğlu’dur.Bilge kişiliği,hocalıktan gelen kucaklayıcılığı,uzlaşmacı üslubu ve barış dili,ortak akıl bilinci ve hepsinden önemlisi samimiyetinden kaynaklanan inandırıcılığı bu ülkenin  en büyük şansıdır.

Özellikle, debisi, derinliği ve hızı belli olmayan bir suda rafting yapmaya benzettiği Ortadoğu denklemini en iyi kavrayan dünyadaki ender liderlerden biri olarak Sayın Davutoğlu  bu dönemde Türkiyenin vazgeçilmezidir.

Balkon konuşması başta olmak üzere,daha sonraki açıklamalarından anlaşıldığı kadarıyla ,partisinin sayısal gücü,Anayasayı değiştirme hariç,her şeye yeteceği halde muhalefetle istişare ederek,onların önerilerini alarak çalışacaklarını belirtmesi bağlayıcı ve bir o kadar da siyasi geleceğimiz açısından ümit verici bir gelişmedir.

Ekibinde  yeterince deneyimli ve yetenekli  ekonomistler de var . ‘’Abi’’ diye tabir edilen partinin bir miktar  duayeni de parlemantoda olduğuna göre,araya fitne ve şeytan girmedikçe,nefis ve akçeli işler girmedikçe Sayın Davutoğlu bu gemiyi rahatlıkla 2023 limanına ulaştırır.

İnşallah, o zaman  Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının ecdadımızdan devraldığı beşbin yıllık devletimizin yeni dönemini yani Cumhuriyetimizin 100.yılını hep birlikte huzur içinde kutlarız.

Hedefimiz dünyanın ilk on büyük ekonomik  gücü olmalıdır.Bunun için demokratik iyileşmeler devam etmelidir.Çünkü  demokrasi ve özgürlük olmadan iktisadi kalkınma olamaz.

Hatta gak- guk  etmeden,mızmızlanmadan  Anayasa değişikliğine tüm partiler destek vermelidir.İtirazlarını da halkla paylaşmalıdırlar.Mesela Leyla Zana’nın niyeti,amacı  gerilim çıkarmak olabilir,şov yapmak olabilir.Bu ayrı bir konu.Ancak,Anayasal bir engel olmasaydı,’’Türkiye Milleti’’ demekte ne mahsur var,öğrenmek istiyorum. Etnik köken dayatmacılığı ve tek ırka dayalı asimilasyon ve inkar politikalarıyla geldiğimiz nokta belli. Bir insan  Türk Milliyetcisi olamıyorsa ,Türkiye milliyetçisi olsun.

İtirazları anlıyorum, hatta duyar gibi oluyorum.Üst kimlik falan filan.Kardeşim tamam da Türkiye vatandaşlığında,Türkiye milletinde buluşmak ‘’üst kimlik’’ yapılanmasına niye engel olsun ki.

İşin içinden çıkamıyorsak, o zaman tarihe, Osmanlı tecrübesine bakmamız yeter. Yetmiş iki buçuk  milleti nasıl 7 asır bir arada  kardeşce yönetmiş? Sadece Türkiye değil  Balkanlar,Ortadoğu hatta dünya huzur arıyorsa  lütfen Osmanlı’yı tanıyalım  ve anlayalım.

Leyla Zana’nın tavrı ,tarzı  ve çıkışı kesinlikle tasvip edilemez.Çünkü mevcut  Anayasa ve Meclisi içtüzüğü de diyorsa o.Burası dağbaşı değil ki.Bir devlet geleneğimiz var,yasalarımız var.Şayet yasal sorunu aşma hususunda samimi iseniz, HDP olarak buyurun oturun  masaya, Kandil’den talimat almamak kaydıyla yeni Anayasa’yı  dört parti birlikte yazın, sorunu birlikte çözün.O zaman   yemin metnini milli birliğimize ve devletin bütünlüğüne  zarar vermeyecek şekilde yeniden hazırlayın.Öyle korsan çıkışlarla,efelikle bu iş olmaz Leyla Hanımefendi,yirmi yılda hiçbir şey öğrenememişsin maalesef.

Ahmet Davutoğlu, bekliyorum ve umuyorum ki, Anayasa başta olmak üzere  meclisi muhalefetle birlikte  çalıştırmak isteyecektir.Ancak onlar buna hazır mı, zaman gösterecek.Bu yeni dönemde Davutoğlu’nu iyi okuyamayan ve anlayamayan muhalefet siyaseten kaybetmeye devam edecek. 

Hoşçakalın.                                

 

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30