17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
SANAL DOSTLARIMLA HASBİHAL
29/08/2015

Değerli dostlar;

Farklı siyasetlerimiz,ideolojik kabullerimiz ,hatta yaşam tercihlerimiz elbette vardır.Bu farklılıklarımız bir bakıma toplumsal  zenginliğimizdir.
Herşeye rağmen ortak paydamız;aziz şehitlerimizin kanıyla sulanmış şu cennet vatanda,bin yıllık ulu çınarın gölgesinde birlikte yaşıyor olmamız değil midir?

O halde,sosyal medyayı saran,zehirleyen bu kin,bu öfke ve nefret niye?

İktisadi ve siyasi görüşlerimiz,çözüm önerilerimiz farklı olabilir.Hatta inançlarımız da farklı olabilir.Bundan daha doğal bir şey olamaz.Asıl yanlış ve tehlikeli olan ,hepimizin fabrikasyon ve asimilasyon ürünü gibi tek kalıptan çıkmışcasına aynı şeyleri düşünüyor olmamızdır.

Zaten ,görüş ve inançlarından dolayı insanları  sorgulamak  ve mahkum etmek bir bakıma Allah’ın işine karışmak olmaz mı?

Yüce Allah isteseydi hepimizi aynı dini görüş ve ırktan yaratamaz mıydı? Şayet bu soruya,elbette O’nun gücü her şeye yeter diye cevap verebiliyorsak, o halde,niçin ruhban sınıfı gibi O’nun adına O’nun işine burnumuzu sokuyoruz?

Sonucuna katlanmak kaydıyla Allah bize bu özgürlüğü vermiş. Doğruyu,yanlışı ayırt edecek aklı da  vermiş.

Aile,çevre ,idoller ve okuduğumuz eserler bizim fikir ve inanç dünyamızı şekillendirirken hep aklımızı kullanmıyor muyuz?

Bir başka deyişle,hiçbirimiz bugün uğrunda dostlarımızı kırdığımız,bazen de bedel ödediğimiz saplantı ve kazanımlarımızla doğmayız.Ektiğimiz de biçtiğimiz de  bize aittir.

Bunlar değişmeyecek,değiştirilemez veya vazgeçilmeyecek tabular da değildir.Nitekim bilimsel gerçek diye,pozitifist dünyanın bize yutturduğu  birçok şey bir süre sonra  yine bilimsel verilerle çöp sepetine atılmıyor mu?

O nedenle  farklılıklarımız, tercihlerimiz ne olursa olsun coğrafi,tarihi,kültürel ve manevi zenginliklerimizden beslenen ortak paydalarımız o kadar çok ki,ah bir görebilsek…

Medeni ölçüler içinde ikna  yoluyla ve birbirimize tahammül ederek halledemeyeceğimiz hiçbir meselemiz yok.Olmadı,son kertede ‘’leküm, diniküm, veliyedin’’ üslubunu kullanırsınız olur biter.Böylece herkesi incitmeden,incinmeden kendi yolunuza devam etmiş olursunuz. 

Bundan daha güzel ve daha temiz bir üslup var mı? Yeter ki samimi olalım,yeter ki aklımızı kiraya vermemiş olalım.

Rahmetli  Muhsin Yazıcıoğlu’nun  dediği gibi ‘’ bir saniye sonrası için bile garantimiz olmayan bu fani dünyada fırıldak olmaya değer mi?’’ Aynı şekilde kalpleri incitmeye de  değmez.

Sosyal medya dedikleri şu kervana yeni katıldım.böylece farklı görüş ve önerilerden istifade ederken,kendi düşüncelerimi de eleştiriye açık tutmak istedim.
İyi de oldu İzini kaybettiğim bir çok eski dostlarla yeniden irtibat kurmuş oldum.

Farklı yorum ve eleştirilerden istifade etmeye başladım.

Güzel bir ortam,  Fikirler uçuşuyor,farklı görüşler buluşuyor.Tabiri caizse tam bir sanal harman.Sonuçta insanlar farkında olmasalar da toplumsal bir senteze doğru ilerliyor.Böylece hoşgörü kültürü  ve demokratik olgunluk at başı gelişecek.Birbirimize tahammül ederek farklılıklarımızı zenginliğe çevirerek geleceğin Türkiye’sini birlikte kuracağız.

Ancak,bu güzel ortamı kirleten,zehirleyen çabalar da yok değil.Birincisini,yani ahlak, edeple ilgili kötü kullanımlara o yolun yolcularına havale ederek ikinci ızdırap duyduğum konuyu geçmek istiyorum;

İnsanlar fikirlerini veya karşıt fikirlerini beyan ederken niçin hakarete, küfüre ve argo ifadelere ihtiyaç duyarlar anlamıyorum.Bunun anlamı ya acizliktir,ya da sağlık sorunu.

Eğer bu ortamı paylaşıyorsanız, hazmedeceksiniz veya karşınızdakini ikna edeceksiniz. Sosyal medya paydaşını sizin gibi düşünmeye zorlamak baskı rejiminden ve faşizmden ne farkı var? Bir tarafta demokrasi, barış, insanlık, çağdaşlık  diyeceksiniz,diğer yandan da bir fikre bile tahammülünüz olmayacak.Bu çelişkinin  veya tarzın literatürde izahı yok. 

Fikirlerimizi, medeni ölçülerde birbirimizi incitmeden de paylaşabiliriz. Çünkü sosyal medyayı kullanma amacımız şayet fikirlerimizin kabul görmesi ise,küfürle hakaretle ve sizin gibi düşünmeyenleri inciterek nasıl olacak bu iş?  Taraftar bulayım derken yalnızlaşıyorsunuz,bir bakıma hem seyircisiz hem de tek kale, tek kişi maç yapıyorsunuz.Bu işte bir terslik yok mu?

O halde, yapılması gereken şey,bu tarz çirkin uslup kullanan ve küfürlü ifade kullananları   engellemek belki de onlara yapacağımız en büyük iyilik olur. Bu işin bir de yasal  boyutu  var. Çünkü Sanal ortamdaki sözlerin ve resimlerin hiçbiri  kaybolmuyor. Aksine her biri lehimizde veya aleyhimizde delil teşkil ediyor.

Sonuçta kötü paylaşım sahibine aittir, herkes kendine yakışanı yapar.

Sağlıcakla kalın, her şey gönlünüzce olsun.

Not; Bu yazımı  ve erken seçim sürecine  girdiğimiz şu günlerde özellikle siyasetçilerimize ve siyasetle ilgilenenlere de  ithaf etmek istiyorum.

 

 

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30