17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
7 HAZİRAN SENDROMU
10/06/2015

Bu seçimin tartışmasız tek galibi, 13 yıllık iktidar risklerine rağmen rakiplerine fark atarak % 41 oy alan Ak Parti’dir. Üstelik girdiği 11. seçimden de başarıyla çıkması demokratik siyaset tarihi açısından bir rekordur. Ak Parti ile ilgili eleştiri ve analizlerimi inşallah haftaya yapacağım.

CHP’ye gelince, muhalefette olmasına ve yurtdışı desteğine rağmen iktidar adayı bir ana muhalefet partisi olarak aldığı % 25 oyla bir önceki seçimde aldığı oyun gerisine düştü. Böylece CHP artık bırakın yakını, uzak gelecekte bile iktidar şansını yitirdi.

Hele seçim barajının düşmesiyle birlikte bir sonraki seçimde CHP’nin alacağı oy %18’lerde kalırsa şaşmayın.

Bunu zaman gösterecek. Ancak, anlayamadığım bir şey var; CHP için tam bir hezimet olan bu tabloya rağmen acaba CHP kurmayları niçin zafer naraları atıyor? Seçim şampiyonu gibi bir psikoloji yaratıyor? Bunu henüz anlamış değilim.

Yani hem seçimin kaybedeni olacaksın, hem ulaşamazsan istifa edeceğini deklare ettiğin hedefin kenarından bile geçmeyeceksin, hem de omurga seçmenini HDP’ye kaptıracaksın ve ardından da sevinç gözyaşlarına boğulacaksın, olacak şey değil. Burada bir anormallik var tıpkı ‘’ Stockholm Sendromu’’ nda olduğu gibi.

Bu davranış bozukluğunun adı olsa olsa ‘’7 Haziran Sendromu’’ olur. Kimse kusura bakmasın bunun başka izahı yok.

Yaşanan çelişkiler ve iç değerler çatışması sonucu CHP’nin yaşadığı bu sendromun üzerinde durmak gerekiyor. Her zaman söylüyorum, sosyal hadiseler, tıpkı bileşik kaplar kanunu gibi boşluk kaldırmaz ve hata affetmez. CHP eğer 7 Haziran mektubunu iyi okuyamazsa, bırakın iktidara talip olmayı, Ana muhalefet partisi olma şansını bile kaybedecektir.

Çünkü CHP’nin attığı her adım, yaptığı her hamle, sosyal-demokrat ve sol ideoloji ile bağdaşmayan hatalarla doluydu.

Düğün değil, bayram değil, eniştem beni niye öptü misali 100 yıllık işgal güçleri, küresel  emperyal odaklar niçin CHP ‘ye lojistik destek verdi? Obama’nın seçim kampanyasını yürüten ABD’li şirkete CHP’nin genetiği ile oynama yetkisi niçin verildi?

Sayın Kılıçdaroğlu’na en büyük kazığı bu şirket attı. Parti içi üst akıl, Erdoğan düşmanlığına kilitlendiği ve kodlandığı için Türkiye üzerinde oynanan oyunları göremediler. Şöyle ki; İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, ABD ve İsrail, yani Kurtuluş Savaşı’ndaki işgal güçleri, paralel yapı ile işbirliği halinde Sayın Erdoğan’ın durdurulması ve HDP’nin parlatılması kararını aldı.

Özellikle sol ideoloji mensupları bu kurgulanmış stratejiden bile ders çıkarmalı değiller miydi? Yani tüm emperyalist güçler ve küresel sermaye Türkiye’nin hızını kesmek istiyor ve CHP ve topyekûn sol buna alet oluyor. İşte akıl tutulması diye buna denir. Bu duruş bile bir suçüstü halidir. Yani, soğuk savaş dönemi bittikten sonra, solun ve sosyalizmin genetiği ile oynanmıştır ve kapitalizmin emrine amade kılınmıştır. Ne yaman çelişki, sol için ne acınacak hal değil mi?

7 Haziran sendromundan çıkarılacak derslerden biri de hiç kuşku yok ki üsluptur. Sayın Kılıçdaroğlu, tazminat ödeyeceğini bile bile Türkçe sözlük’te hakaret içerikli bütün sözcükleri en ağır üslupla kullandı. CHP (hatta tüm muhalefet)  stratejisini adeta sataşma üzerine kurdu. Sonuçta ne oldu? Belki kutuplaşmayı besledi, kin ve nefreti körükledi ama CHP’ye çok şey kaybettirdi.

Düşünün bir kere 13 yıldır iktidarda olan doğal olarak yıpranması ve yorulması mukadder olan bir partiye karşı seçime giriyorsunuz ve AK PARTİ yarışı % 41 oyla açık ara önde tamamlıyor. Olacak şey değil ama Türkiye’de CHP’nin hataları sayesinde oluyor. Bunun adı CHP adına iflastır. Şayet Sayın Kılıçdaroğlu bir kaset skandalının ardından CHP’yi bitirmek için görevlendirilmiş bir proje ürünü değilse, derhal istifa etmelidir.

Şayet Kılıçdaroğlu verdiği sözde durmaz ve orada kalmakta ısrar ederse CHP iç çekişmelerden ve hizipleşmelerden de çok kan kaybeder.

Atladığımız bir husus daha var. CHP 7 Haziran’da pes doğrusu dedirtecek bir tuzağa kurban edildi. Malum iç ve dış danışmanlar sayesinde Ak Partiye ve özellikle Sayın Erdoğan’a zarar verebilmek için kendi öz tabanını HDP’ye kaptırdı.

Proje aşama aşama uygulandı. Parti, sosyal demokrat değerlerle örtüşmeyen Cem Uzan tarzı popülist ve hayali projelerle komik duruma düşürüldü, inandırıcılığı kaybettirildi. Böylece ABD’li şirket bir taşla iki kuş vurdu; hem güya Tayyip Erdağan’ı durdurdu. Hem de CHP’nin defterini dürdü.

CHP’li dostlarım alınmasın, gücenmesin bunlar gözlemden öte çıplak hakikatlerdir. Zaman içinde bekleyip göreceğiz.

Hoşcakalın                                                                          

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30