17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
KARAOVA BÖLGESİNE EKOLOJİK TURİZM MÜJDESİ
Taner Uysal
06/03/2019

Bodrum’da yaşayan ve Bodrum dışında ilgiyle yazılarımı takip eden çevre, doğa ve sanat dostlarıma, Karaova bölgesi diye adlandırılan Mumcular, Çömlekçi ve çevre mahallelerinde yaşayan çalışkan üretici halkıma Bodrum’un aydınlık geleceğine dair çok önemli bir müjdem olacak.

Yerel seçimlerin arifesinde, Mumcular ve Çömlekçi bölgelerinin üretici ve doğa dostu ekolojik turizm bölgesi ilan edilmesi taleplerimiz doğrultusunda yapmış olduğum temaslarım neticesinde olumlu ve net yanıtlar aldım. Gerek anketlerde, gerekse imza kampanyalarında gönül desteklerini esirgemeyen binlerce sağduyulu duyarlılık sahibi insanın beklediği bölgesel planlama çalışmalarının da medyaya da yansıyan ve bizatihi aldığımız taahhütler ışığında yerel seçimlerin hemen sonrasında göreceğimizi kalben hepiniz adına inanıyorum. Yalnız bölge halkının, muhtarlarının, sanata, doğaya duyarlı insanlarımızın bir sorunu var o da; seçimlerin akabinde daha önce hepimizin tanık olduğu gibi vaatler, verilen sözler unutulacak mı?, tecrübelerime, gözlemlerime ve yaşadıklarıma dayanmak suretiyle bana sorarsanız bu sefer asla böyle bir olumsuzluğun yaşanılmayacağını ve müspet anlamda Bodrum’un yeni dönemde büyük bir değişime tanık olacağını sizlere net bir şekilde ifade edebilirim.

Artık Bodrum’da hiçbir şey eskisi gibi olamayacak, olmayacak. Lakin Bodrum’un kaybedecek bir şeyi neredeyse kalmadı, Bodrum’da yaşayan yetki sahibi yöneticiler ve sağduyu sahibi halkımız açısından kalanları korumaktan başka çare yok. Peki öncelik anlamında Bodrum ve çevresinin adeta küllerinden yeniden doğabilmesi için neler yapılması gerekmektedir? Yeni dönem Belediye yönetimi adına hem sözlü hem de medya vasıtasıyla da sözünü aldığımız Karaova bölgesi diye anılan Mumcular ve Çömlekçi mahallerinin olduğu bölgede kültürle, üretimle, istihdamla, doğayla, sanatla entegre olmuş dünya çapında örnek bir ekolojik turizm modelinin hayata geçirilmesi (ki bunun için ne gerekiyorsa her şey hazır), ikincisi birkaç dokunuşla trafik, altyapı, yol, kaldırım ve sokak hayvanları sorunlarının çözülmesi, üçüncüsü; Bodrum’un tarihi, yöresel, ve uluslararası turizmin etik değerlerini ve kalite standartlarını yansıtan, yerli turisti ihmal etmeyen fakat aynı zamanda kaliteli yabancı turisti çekmeyi hedefleyen turizm anlayışının faaliyete geçirilmesidir. Şimdiden 01.04.2019 tarihinde görevine başlayacak yeni Bodrum Belediyesi Başkanımıza ve kadrosuna başarılar ve kolaylıklar diliyorum. Öyle ki; Bodrum KASANDER Gönüllüleri’nin mottosunda da yeralan “Ortak Akıl, Kolektif Hareket” şiarıyla Bodrum sevdalıları olarak, toplumsal dayanışmanın doğuracağı enerjiyle iyiye ,güzele dair kalıcı işlere imza atmak için yöneticileriyle, halkıyla her türlü imkana sahip olduğumuzu kalpten inanıyorum. Dün olduğu gibi, Bodrum sevdalısı, doğa, insan dostu STK temsilcisi ve bir yazar olarak, toplumun ve çevrenin menfaatine olan konularda, halkın talebi ve kendi gözlemlerimin de doğrultusunda daha nefes alınabilir ve yaşanabilir, gerçek anlamda dünya markası olabilmiş bir Bodrum hedefi adına, sonuca ulaşana dek, tüm varlığımla inandığım evrensel, etik değerler ekseninde bugünde yarında özveri, disiplin, kararlılık ve cesaretle savunucusu ve takipçisi olacağım. Yazılarımı okunmaya değer bulup, ilgiyle okuyan kimi zaman bir semt pazarında, markette, kırsalda veya kimi zaman, bir etkinlikte karşıma çıkan bana ilham ve teşvik olan okuyucu kitleme, dostlarıma, duyarlı güzel insanlara çok kıymetli yorumları ve gönül destekleri için özel şükranlarımı sunuyorum. Tabii ki okuyucu kitlemden de şahsımın bir talebi olacak; evet insanın ruhunu okşayan övgülere mazhar olmak güzel bir duygu fakat köşemde yer verilmesini veya takipçisi olmamı istediğiniz çevreyle, doğayla, tarımsal-hayvansal üretimle, üreticiyle, kültürle, sanatla, ilgili konularda taleplerinizi bekliyorum,

Velhasıl egoist doğamızdan kaynaklanan sosyal değerlerimizi değiştirmeliyiz. Ancak bu şekilde insanlar gelip geçici anlam taşıyan banka hesaplarının, servetlerinin, makamlarının büyüklüğüyle değil, topluma olan katkılarıyla takdir edilirler. Hayat, bu gezegende, hepimiz kendimizden önce diğer herkesi düşündüğümüz zaman güzel olacaktır.

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30