17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
ÜRETEN HALKIN TALEBİ
Taner Uysal
26/02/2019

İnsanlığın iyiden iyiye doğaya, doğal yaşama dair ne varsa özlem duyduğu günümüzde, toprakların beton yığınlarına dönüştürülmesi sonucu çevresel felaketler de artarak devam etmektedir.

Sevgili çevreci dostlarımız sizlere soruyorum peki neyi bekliyoruz? Adını mücadele dediğimiz kısır döngü ekseninde kavgalarımızdan sonuç mu bekliyoruz? Bodrum yarımadasında korunabilen fakat, her geçen gün kenarından, köşesinden tırtıklanan yeşil alanlarımıza sahip çıkalım, çarpık yapılaşma konusunda suistimale açık noktalar varsa tespit edelim, ilgili organlar nezdinde “sonuç odaklı” girişimleri ivedilikle başlatalım.

Dünyaya geldiğim, komşu ilçemiz Karya medeniyetinin ve Menteşeoğullarının başkentliğini yapmış adeta kültür, doğa, tarih harikası Milas ilçesinin ovasının zaman içerisinde yaşadığı dönüşüm biz Bodrum sevdalısı çevrecilere, doğa dostlarına örnek değil, ibret olsun.

Bodrum ilçemizin nefes almasını sağlayan ilk akla gelen Bitez ve Yahşi doğal koruma bölgelerinde ya tamamen korumaya alalım ya da %5 gibi cüz’i asgari oranda yapılaşmaya izin verelim. Lakin ilçemizde an itibarı ile mevcut durum sanki Milas ovasının düştüğü durumu andırmaya başladı diye düşünüyorum.

Çağrım ve uyarım Bodrum’da yaşayan herkese, lütfen doğa, tarih harikası Bodrumumuzu egolarımıza, ölçüsüz çıkarlarımıza kurban etmeyelim, altın yumurtlayan tavuğu kesmeyelim. Eğer Bodrum tüm dünyada tanınır bir cazibe merkezi olarak adını duyurabilmişse bunun yegane sebebi, bozulmamış doğasının ve barındırdığı zenginliklerinin olduğunu asla unutmayalım.

Geçen hafta bir rezalet de Ürgüp Peribacaları bölgesinde ortaya çıktı, sanki oralara gelen turistler otel görmemiş de hele de peribacası manzarası olan otelde konaklamak için geliyorlarmış da o mucizevi yapıların hemen dibine betonları döküvermişler. Maalesef sosyal medya, basın gündeme getirmeseydi bir iki yılda sonu nasıl olurdu. İşte bu tür girişimlere biraz önce de bahsettiğim gibi altın yumurtlayan tavuğu kesmek denilir.

Geçen hafta Bodrum Ekolojik Turizm dosyasına giriş yaptım ve bu konuda sosyal medya üzerinden anket başlattım(gerçi bu konu ile ilgili başlattığım imza kampanyası binlerce imzaya çoktan ulaşmıştı) Bodrum Mumcular ve Çömlekçi bölgelerinin çevre ve üretici dostu ekolojik turizm bölgesi ilan edilmesini destekliyor musunuz? Sonuç ne çıktı biliyor musunuz? ”%93 EVET DESTEKLİYORUZ” sonucu çıktı.

Konuyu Cuma günü bölgenin halkına muhtarlarına bizatihi sordum, nasıl memnuniyetle karşıladılar ve ortak düşünceleri ise bu tür proje ve kararlar biran önce uygulamaya geçsin, köylerimizde ürünlerimiz, kazanca dönüşsün, üreten nüfus üretimi bırakmasın, bölgemiz ekolojik turizmin kapsamına alınarak betonlaşmanın önüne engel çekilsin ekseninde oldu. Umarım bulunma amaçları hizmet olan Bodrum’da halihazırda mevcut yetki ve etki sahibi yöneticiler veya yönetmeye talip olanlar halkın sesine, haklı, sağduyulu taleplerine kulak verip her daim yaşanabilir, nefes alan, her anlamda korunabilmiş Bodrum hedefi adına bir tuğla koymaya vesile olabilirler.

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30