17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
YATIRIMCI,ÇEVRE VE HUKUK
Taner Uysal
06/02/2019

Girişimci demek yatırım ve çok büyük emek harcamak suretiyle, en kısa zamanda kara geçmeyi, para kazanmayı hedefleyen kişi demektir. Girişimler ve yatırımlar akla gelebilecek her alanda olduğu gibi doğayla, çevreyle de iç içe durumlarda olabilmektedir. Bunun en bariz örneği olarak; enerji santralleri yatırımları akla gelmektedir. Çünkü enerji santrallerini kurmak için genelde doğal ortamlar kullanılmaktadır. HES’ler için dereler, nehirler, RES’ler için rüzgarlı dağlar, tepeler, GES’ler için düz kırsal alanlar, termik ve nükleer enerji santralleri için ise hem hammaddeye hem de santral soğutması için gerekli olan denizlere, su kaynaklarına yakın araziler tercih edilir. Enerji yatırımlarından sonra da konut inşaatları için doğal alanlar kullanılır.

Lakin bunlarla ilgili haberlerin önü arkası kesilmez, feryatlar, figanlar, kimileri samimidir itirazlarında, kimileri de doğa çevre dostu görünümlü olumsuzluk üzerinden rant peşinde koşan uyanıklardır. Yatırımın işleyiş takvimi çok açıktır; Girişimci önce kurum ve kuruluşlardan gereken izinleri alır, alıncaya kadar da maddi , manevi açıdan resmen canı çıkar, sonra yatırıma başlar hatta yatırım tamamlanır nihayetinde biz bunu istemezük, biz bunu yapturmazuk diyen birileri çıkar.

Böyle mi olması gerekir? Tabii ki hayır. Yatırımcı veya girişimci kanunen yükümlülüklerini yerine getirdiyse tabii ki yatırımını gerçekleştirecektir. Ortada yanlış bir uygulama varsa, çevreciliğe, doğa dostu olmayı kendilerini adadıklarını söyleyenler hakikaten samimi iseler, uygulamalardaki olumsuzlukları kağıda dökecekler ve bunların düzeltilip Kanunen uygulamaya konulması için de, 4. Kuvvet medyayı, Millet Meclisinin ve Valiliklerin Açık Kapı halk günü kürsüsünü, bölge milletvekillerini, yöneticileri ve en önemlisi sosyal medya gruplarını kullanacaklar, ulusal ve uluslararası anlamda rüşdünü ispat etmiş STK’larla işbirliği yapacaklardır. Herkesin gözleri önünde iş işten geçtikten sonra ortaya çıkmanın bu yatırım dursun, öyledir, böyledir demenin hiçbir faydası söz konusu değildir. Nitekim doğabilecek veya doğan hukuki karmaşanın temelinde yegane unsur aynı konunun farklı mahkemelerde farklı şekilde uygulanmasına yönelik kararların çıkması oluşturmaktadır, lakin yurdumuzda bir mahkeme beraat kararı verirken, başka bir mahkeme de aynı veya benzer bir davayı en üst cezadan sonuçlandırabilmektedir. Arkadaşlar konuşacaksak sonuç odaklı konuşalım, sorunlara nokta atış yapalım sadece kalıcı sonuca odaklanalım, orada, burada kahvehane sohbeti standartlarında sözde hak arayışı tarzına girmeyelim. Çünkü dünya değişiyor, algılar değişiyor, artık dünya halkları kavga istemiyor, fanatizmden ve fanatiklerden nefret ediyor, artık insanlar değerlerini suistimal etmek suretiyle üzerinden geçinen sömürücüleri görmek istemiyor. Öyle ki, günümüzün 5 yaşında çocukları dünyayı ceplerinde gezdiriyorlar, her şeyden haberdar oluyorlar, ebeveynlere” hadi oradan çocuk mu kandırıyorsun diye cevap verebiliyorlar” Artık insanlar doğal yaşamı güçleri ölçüsünde yaşamak istiyorlar, poşetleri , fosil kökenli yakıtları, betonlaşmayı sorguluyorlar. Onun için devir herkesin ve her kesimin şapkasını önüne alıp beklentilerini bir daha güncellemesi ve değişen, gelişen dünya standartları ölçüsünde algılarını değiştirmesi gerekmektedir.

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30