17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
MYNDOS KAPIYI KURTARMAK
Taner Uysal
23/01/2019

Bu hafta sizlere elimizdeki değerleri bırakın katma değer yaratılmasını; nasıl günden güne hunharca katledilmesine nasıl tanıklık ettiğimizi yazacağım yani Büyük İskender Caddesi üzerinde yer alan Myndos Kapının hazin öyküsünü değineceğim.

Myndos Anıt Kapısı Büyük İskender’in İ.Ö 334 yılında Anadolu’ya giriş yaptığı ve Pers krallığına yapacağı fethin de bir nevi kilidi konumunda bulunan, zapt etmek için 90 gün boyunca çarpıştığı ve ancak bu uzun sürenin ve büyük kayıpların neticesinde ele geçirebildiği ve trajedik zaferden dolayı da kapının adını “Lanetli Kapı” koyduğu anıtsal yapıdır. Yapı Karya Satrapı Mausolos tarafından yaptırılmış,olup doğu yönüne baktığı için Myndos ismi verilmiştir. Heybetli yapının ortaya çıktığı tarih İ.Ö 360 olarak kabul görür ki; bu da başka bir deyişle 2.500 yıl öncesine tekabül eder. Peki böylesine dünyaca öneme sahip Myndos kapıyı nasıl değerlendiriyoruz?Maalesef değerlendirmiyoruz çok iyi günden güne bitiriyoruz… Ne yazıktır ki; kapının, bundan iki yıl önce yüksek olan kulesinin üzerine çıkmış ve kurtarılmasına bizzat vesile olduğum bir gencimizin intihar girişimini engel olma haberinden başka basında yer bulduğunu da hatırlamıyorum. geçmiş dönem bir telefon firması sponsorluğunda restorasyon çalışmasına girilmiş(restorasyonun ne kadar itinalı çalışılıp çalışılmadığı ,yeterli olup olmadığı tartışılır) sonra da kendi haline terkedilmiştir. Ne acıdır ki, dünyanın en iyi savunulan kapısı şu anda tarihinin en savunmasız dönemini geçirmektedir.

Fazla uzağa gitmeyelim hemen karşımızda duran KOS adasına bir göz atalım; KOS adasında ne yapılıyor? Tıbbın Babası olarak kabul edilen Kos’lu Hipokrat’ın sağlık okulu olarak kullandığı bize göre sıradan sayılabilecek bir iki sütundan oluşan Asklepion kalıntısını korumaya almış girişini ücretli yapmış, hem tarihi zenginliğini korumuş hem de, katma değer yaratabilmiştir. Çok mu zor bence çok hiç de zor değil yeter ki, sen şunu yaptın, yok sen bunu dedin türünden boş işlerle uğraşmayalım, zihnimizi faydalı işlere yoralım. Hazır yeri gelmişken buradan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın M.Nuri ERSOY’a dünyaca çok büyük öneme ve turistik değere haiz fakat şu ana kadar ihmal edilip makus kaderine terkedilmiş Myndos kapı ve çevresinde bulunan mozaikleri ve nekropol alanını da kapsayacak şekilde bir projenin ivedilikle hazırlanması, hayata geçirilmesi konusunda Bakanlık gündemine almasını talep ediyorum.

Bundan 2 yıl önce Bodrum ilçesi 6,6 şiddetinde bir deprem felaketi yaşamıştır. Yıkıcı etkisi çok büyük olan felaketten İlçemiz ve mahalleleri, yapılaşmanın da çok katlı olmamasının da etkisiyle gerçekten ucuz atlatmıştır. Fakat bu deprem, tarihi yapılarımızda daha fazla hasara yol açmıştır. Felaket sonrasında Bodrumumuz’un sembolü kalemiz için Kültür ve Turizm Bakanlığı yerinde değil çok yerinde restorasyon kararı alması vesilesi ile kalemiz olası deprem felaketine karşı orijinalliği hiç bozulmadan özel uygulamalarla güçlendirilmiş, maalesef zaman içerisinde kale içine yapılan mezbeleliğe andıran alakasız ilave yapılar temizlenmiş adeta kalemiz küllerinden yeniden doğmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Bodrum kalesinde gerçekleştirdiği duyarlı ve isabetli çalışmasından dolayı şükran ve teşekkürlerimi sunmayı bir Bodrum sevdalısı ve çevre gönüllüsü olarak kendime borç addederim.

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.

 

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30