17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
BEN HAKLIYIM MESELESİ DEĞİL!
Taner Uysal
16/01/2019

Merhabalar sevgili çevre ve doğa dostlarım! Öncelikle ilginiz ve olumlu geri dönüşlerinizle şahsıma yazılarımda ilham ve teşvik kaynağı olduğunuz için şükranlarımı sunmak istiyorum. Bundan 5 ay önce Mavi Yeşil isimli köşemde sadece pozitif farkındalık yaratmak şuuru ve hedefi içerisinde Bodrum Kent Medya’da bir STK temsilcisi akademisyen kimliğimle gönüllü çevre yazarı olarak yazılarıma başladım. Öncelikle yazılarımda nasıl bir yol haritası izleyeceğimi ilk makalemde açıkça ortaya koydum. İşimiz muhalefet olsun da ota çöpe, iyi veya kötü her şeye karşı çıkalım mantığıyla hareket etmeyi ve bu davranış tarzı sergileyenleri de oldum olası tasvip etmediğimi de beyan ettim. Lakin çevresel sorunlara yönelik olmak üzere, yeri gelecek çözüm odaklı, sürdürülebilir çareleri en keskin ve net bir ifade ile gündeme getirmeye devam eder iken; yeri gelecek; kaynağı kimden, hangi kesimden veya siyasi çevreden olursa olsun iyiye, güzele dair çaba ve emekleri de övgü ve takdir duygularıyla bahsetmekten de geri kalmayacağım.

Yazılarımda hangi noktalara dikkat çekip, çözüm önerileri sunduğum konulara şöyle bir geriye dönüp bakalım mı arkadaşlar? Bodrum’un çevre analizini yaptım, çözüm önerileri sundum, özellikle şehrin ana arterlerinde araç alt ve üst geçitlerinin yapılması, hafif raylı sistemin uygulamaya ivedilkle konulması, arıtma ve kanalizasyon sularının denizlere bırakılmaması ve “OLASI SEL FELAKETİ” ne dikkat çektim veee üzerinden 1 ay geçmedi Bodrum sel felaketini hem de 2 kez yaşadı işin daha ilginç tarafı sel felaketlerinden “SONRA” akademisyenler çok önce uyardığım ve sunduğum çözüm önerilerinin ancak bir kısmını medyada dile getirdiler. Sokak hayvanları utancını dile getirdim, çözüm odaklı çalışmalar bir türlü başlatılamadığı için İlçemizde 2018 yılı içerisinde 70’e yakın ısırık vakası yaşanırken, Kayseri’de de 1 gencimiz aç kalan sokak hayvanlarının saldırısı sonucu hayatının baharında bile değilken bu dünyadan göçüp gitti bununla birlikte artık her gün sokak hayvanlarının zehirlenme sonucu ölüm haberlerinden geçilmez oldu. Yine haftalar önce doğal dengenin bozulması sonucu yaban domuzu popülasyonun artışındaki tehlikeleri ve çözüm yollarını dile getirdim henüz bugün bir gencimiz Bodrum’da yaban domuzu saldırısına uğraması sonucu şu anda hayata tutunmaya çalıştığı haberini öğrendim. Yaşanmamasını dilediğim bu talihsiz olay ne yazık ki bir anda bu haber ulusal basının gündeminde yer aldı. Yine başka bir yazımda Plastik tehlikesine dikkat çektim, naylon poşet uygulaması mevzuatının “eksik” yönlerini dile getirdim, ağaç kıyımı yapmadan sanayi tipi kenevir ve kavakçılık sektörünün canlandırılması ve teşvik edilmesi ile kağıt poşet ve kağıt torba üretiminin önemini dile getirip, çocukluğumuzun, ceplerde de yer kaplamayan alışkanlığı filenin ücretsiz marketler veya ilgili sektörler tarafından dağıtılmasını açık ve sert bir üslupla dile getirdim. Tam bir hafta sonra Devletimizin zirvesinden “ sanayi tipi kenevir üretimine ağırlık verileceği ve ücretsiz file dağıtılacağı “ konularında müjdeli haber geldi.

Arkadaşlar peki 5 ay gibi kısa bir süre içerisinde nokta atış saptamalarımı yaparken amacım neydi ? Aferin almak mı? Gördünüz mü “BEN” haklıyım demek mi? Tabii ki değil, lakin o tür ruhsal ihtiyaç dönemlerini okul yıllarımda çok küçük yaşlarda bıraktım. Yegane amacım yapıcı yaklaşım tarzına sahip bir STK temsilcisi olarak Bodrum’dan başlayıp tüm Türkiye’ye örnek olmak ülküsüyle aksayan çevresel konularda toplumun her kesiminde farkındalık ortaya koymak ve sürdürülebilirliği olan çözüm önerilerini, projeleri geliştirip konunun muhatapları arasında köprü olabilmektir. Öncelikle masum insanların, daha sonra doğanın ve doğal sistem içerisindeki canlıların zarar görmemesi temennisiyle; izlediğim metodun ve yolumun çok şükür doğru olduğunu çevremde gelişen olaylar neticesinde görmek ve kısa sürede meyvelerini almak şahsıma an itibarı ile ve sonrası için yapacağım çevre mücadelemde büyük bir güç ve ilham olmuştur ve olacaktır.

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30