17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
GERİ DÖNÜŞÜM TEKNOLOJİLERİYLE SINAVIMIZ
Taner Uysal
10/01/2019

Çevresel bozulmalar sonucunda ortaya çıkan iklim değişikleri, küresel ısınma, yeraltı su kaynaklarının kirliliği gibi olumsuzluklar insanlığa artık denizin bittiğini, okyanusun da can çekiştiğini açıkça göstermektedir. Öyle veya böyle, yeterli düzeyde veya değil varsayımları bir yana ülkemizde ve günümüz dünyasında artık yok oluşa giden bu yoldan çıkıp nasıl doğru yolu bulabiliriz arayışları başlamıştır. Geri dönüşüm teknolojileri de bu bağlamda çok büyük önem taşımaktadır. Tüm sektörlerde olduğu gibi geri dönüşüm teknolojileri de sürekli bir gelişme içerisindedir. Geçenlerde markette dolaşırken bir şampuan gördüm üzerinde “ şampuan kabının denizlerden toplanan plastiklerin geri dönüştürülmesiyle” elde edildiği yazmaktaydı çok mutlu oldum. Yine market raflarında yer almaya başlayan öncülüğünü yıllardır gönüllü çevre savaşçılığını yaptığım TURMEPA’nın başlattığı doğaya dost doğal aktif maddelerden yapılan, %99 oranında doğada çözülebilen temizlik ürünlerini de değişik markalar altında görmekteyiz. Yani daha önceki yazılarımda değindiğim Çevre ve Kaos kuramının haklı ve doğru bir kavram olduğunu tanıklık etmekteyiz.

Son dönemlerde yurdumuzda geri dönüşüm teknolojilerinin örnek uygulamalarından birisi de İstanbul BB tarafından faaliyete geçirildi. İstanbul’da şehir içi ulaşımda kullanılan akbillerle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından son derece önemli bir karar alındı. Geri dönüşüme destek amacıyla yapılan Akıllı Geri Dönüşüm Konteynıra 0,33, 0,5, 1 ve 1,5 litrelik pet şişe; 0,33 ve 0,5 litrelik alüminyum içecek kutusu atan İstanbulkart kullanıcısı olan vatandaşların kartlarına belirli miktar para yüklenecek. Lansman töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı , Akıllı Geri Dönüşüm Konteynırı projesinin içerisinde bulunan takip sistemi ile de, belirli miktarlarda pet şişe atan vatandaşlara, İstanbul'da bulunan şehir tiyatrolarına ücretsiz bilet, sosyal tesislerde indirimli yemek yeme gibi pek çok avantaj da sağlanabileceğini dile getirmiştir. Ümit ediyorum ki Bodrum ilçesi öncelikle Bodrum’a yakışır çöp depolama ve çöp geri dönüşüm sistemine kavuşacak, arıtılmış arıtma deşarj ve dere yataklarından denize ulaştırlan pis sularının denizlere boşaltmayıp uygun bir şekilde park bahçe alanlarında sulama suyu olarak kullanılmasını başaracak ardından da tüm yerleşim alanlarında İstanbul BB’nin ve duyarlı diğer belediyelerin uygulamaya koyduğu geri dönüşüm sistemleriyle tanışacaktır. Nitekim Kos adası Avrupa’nın son sınırı ise Bodrum Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı ve Türkiye’nin İstanbul’la birlikte iki dünya markası şehrinden birisidir.

Tabii ki yöneticiler veya yetki sahipleri istisnai örneklerin haricinde, halktan ciddi bir talep veya tepki gelmezse toplumun haklı eksiklerini veya yapmaları gereken seçim taahhütlerini ya kulak arkası ediyorlar ya da ağırdan alma eğilimine yatkın oluyorlar. Artık zaman gerek siyasi gerekse toplumsal anlamda çekişme zamanı değil uyum ve uzlaşma içinde , halka kulak verme ve Ülkeye her anlamda hizmet etme zamanıdır.

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30