17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Turizm Dünyası
MISIR NEREDEN KOŞUYOR…
Serdar Karcılıoğlu
03/01/2019

2015 Mısır ve Türkiye’nin yollarının aynı kaderle Rusya ile kesiştiği yıllardı…

Mısır’ın tatil destinasyonu Şarm El Şeyh’ten kalkan Rusların hava yolu şirketlerinden Metro Jet’in uçağı teröristler tarafından düşürülüp 224 yolcu ve mürettebata mezar olunca Rusya-Mısır’a turizm faaliyetlerini dondurmuştu.

Aynı yılın sonlarına doğru benzer bir kaderi Türkiye de yaşamış ve 24 Kasım 2015’te bir Rus jeti, Türk Hava Kuvvetlerine ait bir jet uçağı tarafından sınır ihlali gerekçe gösterilerek düşürülmüştü.

Rusya’nın cevabı aynı gün Mısır için gerçekleştirilen yaptırımın aynısı olmuş ve Putin Türkiye'de ne kadar Rus Turist varsa uçaklar göndererek ülkeye geri getirmiş, o günlerde 4,5 milyon Rus turist sayısına ulaşan turizm hacmi 2016 da bıçak gibi kesilmiş neredeyse sıfır noktasına gerilemişti.

Yolcu uçağına yapılan saldırının faturası Mısır'a daha ağır bir fatura ile ödettirilmiş, 3 Milyonun üzerinde Rus turist ağırlayan Mısır'da Rus turistlerde aynı Türkiye'de olduğu gibi kesilmiş, aynı zamanda diğer ülkelerden gelen turist sayısında da bu olaya bağlı olarak güvenlik nedeniyle yüzde 50’nin üzerinde azalma görülmüş ve Mısırlı turizmci çok ağır bir ekonomik sıkıntının içerisine itilmişti.

*************

Zaman her şeyin tedavi edicisidir denir ya…

Aynen öyle oldu…

Putin ile bizim Reis arasındaki buzlar eriyip Turizm ile yeniden söz kesilince, Türkiye için 2017 de gelen Rus Turist sayısı her ne kadar fiyatlardaki aşırı gerileme nedeniyle karlılığa etkisi olmamakla beraber, en azından yeniden geri dönüş için turizmcinin yüzünü güldürmüştü.

Bu gelişmeye bağlı olarak, Türk Turizmciler 2018 yaşanan olumlu ivme ile birlikte 2019'un her alanda eskiye dönüş yılı olacağı ümidini taşırlarken, sektöre yansıyan bir haber antenlerimizin Mısıra çevrilmesine neden olacaktı.

Putin, geçtiğimiz yıl aralık ayında Mısır’ı ziyaret etmiş ve Kahire'de Mısır Devlet Başkanı Sisi ile Mısırla karşılıklı uçak seferlerinin yeniden başlamasını öngören anlaşmayı imzalamışlar, hemen akabinde de Putin Rusya’da bu açılıma imkan tanıyan kararnameyi imzalamış idi.

Rus outgoing’cileri de hiç vakit kaybetmeden Mısır'ı kataloglarında baş köşeye taşıyıvermişlerdi.

**************

Türkiye oldum olası Mısır ile en önemli rekabet yaşayan iki ülke idi…

Ancak Mısır'da Türkiye’den önce başlayan karışıklıklar, özellikle turistik tesislere yönelik çok sayıda Avrupalı turistin hayatına mal olan terörist patlamalar, Arap baharı, ihtilal vs. derken Mısır turizmi dibin dibi yapmış ve Türkiye turizm arenasında neredeyse tek başına kalmıştı…

Türkiye bu önemli fırsattan yararlanabildi mi? Hiç sanmıyorum…

Peki böylesine önemli bir oyuncunun sahaya çıkması ile Türkiye buna nasıl bir tepki verebilecek,

**************

Dünya turizmine yön veren, şu sıralar Rusya ve BDT ülkelerinde de hayli etkin bir rol oynamaya başlayan başta TUI, olmak üzere diğer Rus tur operatörleri, topa her zaman olduğu gibi fiyatlar açısından giriş yapıyor ve Türkiye’nin Mısır ile rekabet edebilmesinin en önemli aracının fiyatlar olacağı vurgusu ile bizim açımızdan çok tehlikeli bir algı operasyonu yürütüyorlar…

Ayrıca, Alman Tur operatörlerinin Mısır'a geri dönüş kararlarına bağlı olarak, Mısır’a yeniden uçuşlara başlayan, Sun Express ve Germania gibi büyük havayolu şirketlerinin, Thomas Cook / Neckermann, FTI, DER Touristik ve ETI’nin yolcularını taşımaya başlamaları, ve de Kasım ayındaMısır'ın bir diğer resort destinasyonu Marsa Alam'a dönük satışlardaki artışlar ile, 2019 Mısır’ının şampiyonlar ligine sert bir giriş yapacağının habercisidir.

**************

Bu algı operasyonuna bizimkiler atlarlar mı?

Bugüne kadar olduğu gibi büyük ölçüde balıklama dalanlar olacağı kesin…

Bu noktada Mehmet Ersoy’a çok iş düşmektedir…

Şimdi hayda bu da nereden çıktı ne alakası var demeyin,

Kısa bir süre önce Sayın Bakan tam da bu nedenle olacak önemli bir mesaj vermedi mi?

Hatırlayalım mı?

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Londra’da gerçekleştirilen WTM’de seslendiği Türk otelcileri 2019’da cesur olmaya çağırmış, “Önümüzdeki seneden itibaren kontratları yaparken lütfen cesur olun, Fiyat artırmamız lazım.”

Diye konuşmamış mıydı?

İşte şimdi otelciye bu cesareti verecek söylemin altı dolduruldu mu? Bilmiyoruz ama!

Eğer doldurulmadıysa!

Bir de üstüne üstlük, önemli ve şimdiye kadar açıklanmayan! “Rusya ile Mısır arasında 2019 Nisan ayında gerçekleşecek geniş çaplı bir Turizm Konferansı yapılacağı ve Rusya’dan Mısır'a başlatılacak önemli bir turizm atağının DNA’larının çözüleceği” haberini paylaşırsam eğer hem Rus tur operatörleri hem de Avrupa tarafından artık kıskaca alınmak istenen bir Türkiye turizmi vardır… diyebilir miyiz?

İşte tam da bu noktada “kartları yeniden karma” zamanı gelmiş değil midir?

Rusya Mısır yakınlaşmasına bizim de şimdiden Ukrayna! kartını sürmemiz doğru olmaz mı?

Sevgilerimle,

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30