17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
GÜNÜ KURTARMA HASTALIĞIMIZ
Taner Uysal
02/01/2019

Bundan önceki yazılarımda naylon poşetlerin çevre ve doğa kirliliği açısından yapmış olduğu tahribatı yakın plana almıştım ve Ülkemizde bu konunun 01.01.2019 itibarıyla poşetlerin ücretlendirme karşılığında kısıtlandırmaya gidilecek olmasını da olumlu karşılamıştım. Fakat uygulamaya yönelik en son gelen bilgiler hiç tatmin edici gözükmüyor.

Marketlerde 25Kr ücret var manavlarda, bakkallarda yani kısacası market haricinde her yerde bedava! Ne yapılmaya çalışılıyor? Naylon poşetlerin kullanımını azaltmak mı yoksa marketlerin karlılığını arttırmak mı? Mücadele olacaksa top yekün olur, yarım yamalak düzenlemelerle olmaz. Bu işin komisyonunda görevli yetkili kişiler, öncelikle işin mutfağında bulunan STK temsilcileriyle bir araya gelerek, fikirlerini, daha doğrusu “KALICI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR” çözüm önerilerini mutlak surette nazar dikkate almalılardır. Yapmayalım, kirletmeyelim daha fazla yazık etmeyelim güzel Anadolumuz’u! Naylon poşetler yasaksa her yerde yasak olsun, alternatif mi? File kültürü geri gelsin, Çevre Şehircilik Bakanlığı, filenin yaygınlaşması için gereken çalışmaları bir an önce başlatsın, alternatif mi? Yine çocukluğumuzun kese kağıdı uygulaması geri gelsin! Bazılarınız düz mantık ekseninde vay efendim kese kağıdı için ağaçlar kesiliyor gibi boş sözlerle karşı çıkabileceğinizi varsayıyorum? İşin aslı öyle değil, lakin kese kağıtlarında hurda kağıtlardan ve ahşap sektörünün artıklarından elde edilen hammadde kullanılmakta olup, hurda hammaddenin yetişmediği yerde ülkemizin sanayi tipi kenevir yetiştiriciliği ve kavakçılık sektörü desteklenip üreticimiz için kazanç kapısı haline getirilerek bu açık pek ala giderilebilir diye düşünüyorum. Diyelim ki hiçbir şey bulamadık koskoca Yurdumuzda ne yapacağız? Çinliler kese kağıdının alayını 1 cente pazarlamaktadırlar. Çözüm isteyenlere çözüm çoook, eskilerin tabiriyle yeter ki çocuğun okumaya gönlü olsun.

Tüm yetkililere buradan sesleniyorum, hayat toprağın üzerinde varolur, toprağın altı ölü hayatların dünyasıdır. Onun içindir ki, toprağın altında bulunan, dünyayı mahveden fosil yakıtlarla daha fazla kirletilmemesi adına lütfen kesin çözüm odaklı sürdürülebilir Kanun ve mevzuatlar hazırlayın, derelerimizi, denizlerimizi, dağlarımızı, ovalarımızı kirletenlere tavizsiz yaklaşın, yerin altıyla ilgilenen girişimcilere, yerin üstünün yani yeşil sektörün onlara daha fazla gelir getirebileceğini izah edin, durup bir kereliğine düşünün 3 kuruş gelir elde etme uğruna, çevre ve hava kirliliği münasebetiyle bozulan sağlıkları geri getirmek için Devlet bütçesinden harcanılan milyarlarca dolarlık maliyetleri?...

Bir kulak verin sadece 1 TL ile 350 km giden araç yapıp eselerinin önünde haklı gururla poz veren Çukurova Üniversitesinin alnından öpülesi harika gençlerine!, Şimdiden 2019 yılının Temmuz ayı için son 200 yılın en sıcak temmuz ayı olacağı öngörülüyor, küresel ısınmayı dur demek için fazla bir vaktimiz kalmadı, Artık günü kurtarma anlayışının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Biz bu dünyayı atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan emanet aldık Kızılderili söylemine kulak verelim aksi takdirde ömrümüz boyunca harcayabileceğimizden çok daha fazlasını kazanma hırsımız yüzünden aynı geminin yolcuları olarak hep birlikte emaneti bir sonraki kuşaklara teslim edemeden yok olup gideceğiz.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30