17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Köşeli Yazılar
BODRUM, KADERİNE RAZI MI?
Ayhan Ongun
26/12/2018

Yaklaşan yerel seçimler öncesi Bodrum Belediye Başkan adayının kim olacağı konusu CHP'de sorun olmaya devam ediyor.

Şu ana kadar İYİ Parti'de Mehmet Tosun ve Vatan Partisinde Şeref Bozkurt’un adaylıkları kesinleşti.

AK Parti'de üç aday adayı arasında bu günlerde bir tercih yapılması bekleniyor.

CHP'de ise 8 aday adayı Genel Merkezin alacağı kararı bekliyorlar.

Bilindiği üzere mevcut belediye başkanı Mehmet Kocadon, Büyükşehir yasası çıktıktan hemen sonra hedefinin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı olduğunu ifade etmiş ve sonuçta aday adaylığını resmen açıklamıştı.

Kocadon’un “kesinlikle Bodrum’u düşünmüyorum” şeklindeki görüşlerini defalarca tekrarlamasının ardından, örgüt içerisinden 8 kişi aday adaylığı başvurusu yapmıştı.

Bu aday adayları için sandık mı konulacak, merkez ataması mı yapılacak diye beklenirken, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Osman Gürün, genel merkez tarafından ilan edildi.

Bu durumu kabullenemeyen Kocadon ve ekibi, ilçeleri gezerek hazırladıkları bir raporu Ankara’ya ilettiler. Bu raporda Osman Gürün’le Büyükşehir’in alınmayacağının iddia edildiği belirtiliyordu.

Geçtiğimiz günlerde önce Mehmet Kocadon’la ardından İlçe başkanı ve 8 aday adayıyla Ankara’da görüşen Kılıçdaroğlu, Bodrum için Kocadon’un adaylığını düşündüklerini, aksi halde Muğla’yı riske edeceklerini söyler.

İlçe Başkanı ve kimi aday adaylarının itirazları üzerine, bu konuyu bölge milletvekilleri ve Osman Gürün’le de konuştuktan sonra yeniden değerlendireceklerini söyleyen Genel Başkan, 18 Aralık Parti Meclisi toplantısının gündemine Bodrum’u almadı.

Tüm bu gelişmelerden yeterince bilgi sahibi olmayan kamuoyunu bilgilendirmek için İlçe Başkanı tarafından 8 aday adayının da hazır bulunduğu bir basın toplantısı yapıldı.

O toplantıda konuşulanlardan; ilçe başkanı da, aday adayları da sanki çıkacak sonuca razıymış gibi bir intiba oluştu.

Belediye Meclisi aday adayı olmam bir yana gazeteci kimliğimle yaptığım konuşmada, “Genel Merkezin doğru bilgilendirilmediğini, söylenenin aksine asıl Kocadon’un adaylığında seçimlerin kaybedileceğini, kaldı ki Kocadon’un aday gösterilmesinin hem aday adaylarının hakkını gaspetmek, hem de 5 yıl boyunca kavga ettiği Osman Gürün ile birlikte yeniden Bodrum Belediye Başkanlığı'na aday gösterilmesinin Bodrum halkına anlatılamaz bir durum olduğunu” anlatmıştım.

Böyle bir yanlış kararın düzeltilmesi için henüz geç olmadığını, İlçe yönetimi ve aday adaylarının çözümü Ankara’da değil, Bodrum halkında, kendi örgütünde aramasını söylediğim konuşmada, örgütün direnme hakkı olduğunu, Genel Merkezin de buna seyirci kalamayacağını” belirtmiştim.

Bu toplantının yapılmasının üzerinden bir hafta geçmesine karşın, sosyal medyada paylaşılan bir imza kampanyasının dışında bir tepki henüz örgütlenebilmiş değil.

Kendi örgütünü arkasına almak yerine, farklı kanallardan başkan ve adamlarına ulaşmaya çalışmanın sonuç getirmeyeceğini sanırım aday adayları henüz fark edebilmiş değiller.

Örgütün gücüne güvenmeyenler hiçbir zaman başarılı olamazlar.

Kendilerine güvenilmediğinin farkında olan parti tabanı da sanırım bu nedenledir ki imza kampanyasına da pek ilgi göstermedi. 5 gündür devam eden kampanyada 6 bine yakın üyesi olan CHP'de imza sayısı henüz 500'e bile ulaşmadı.

Öte yandan 82 meclis üyesi aday adayından da tek ses yok.

Mehmet Kocadon’un şahsına söyleyecek sözümüz yok.

Bizim itirazımız, yönetim tarzına, siyasi duruşuna. Daha doğrusu siyasi duruşunun olmayışına.

Tüm kamuoyu araştırmalarında İyi Parti adayı Mehmet Tosun; Kocadon’un önünde görünürken, ilçe başkanı da basın açıklamasında hangi aday olursa olsun CHP'nin yüzde 56 oyunun garanti olduğunu söylüyorsa, genel merkezin Kocadon ısrarı niye?

Kaldı ki; Muğla’da aday çıkarmayarak CHP'yi destekleyeceğini açıklayan İYİ Parti ile ilçeler düzeyinde ittifak görüşmeleri sürüyor.

Genel Başkan’ın Kocadon tezini güçlendirmek için Bodrum'dan giden aday adaylarına “İYİ Parti Bodrum'da aday çıkarmayacak” demesini de doğrusu anlamak mümkün değil.

Genel Merkez, Kocadon’un bir başka partiden ya da bağımsız aday olarak CHP'nin Muğla’da seçim kaybedebileceğine inanıyor olsa gerek ki, ”Büyükşehir’i kaybedeceğimize Bodrum’u kaybedelim” diye düşünüyor olabilir. Şimdi şu soruyu sormak gerekmez mi?

Kişisel beklentileri yerine getirilmediği zaman başka partiden aday olabileceğini düşündüğünüz birine Bodrum’u nasıl güveniyorsunuz?

Sayın Bodrum Belediye Başkan Aday Adayları, Belediye Meclisi Aday Adayları!

Gerçekten “Şimdi Sınav Zamanı”

Ya, doğrudan yana Bodrum’un geleceği için direneceksiniz, ya da size dayatılan duruma razı olacak, Bodrum’un beş yılının daha heba edeceksiniz.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30