17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
KARA AVCILIĞI VE DOĞAL DENGE
Taner Uysal
26/12/2018

Merhabalar sevgili çevre ve doğa dostları,

Doğayı gözlemlediğimizde doğaya dair her unsurun yerli yerinde, ahenk ve denge içinde var olduğunu görürüz. Ancak bitmek ve doymak bilmeyen hırslarının ve egosunun tutsağı olmuş insanlık, doğaya üstünlük sağlama çabasına girmesiyle doğal dengeyi harap etmiştir.

Bu haftaki konumuz her ne kadar avcı dostlarımızın şahsıma ulaştırdıkları sorunlarına yönelik gibi görünse de, aslında bu sorunlar doğal dengenin korunmasına hizmet etmektedir. Avcılık deyince aklınıza ne gelir? Benim aklıma Kızılderililerin “yemeyeceğin hiçbir canlıyı öldürme” sözü gelir. Aslında sözün taşıdığı anlam, doğal dengenin bir nevi nasıl korunacağının basit bir ifadesidir. Maalesef avcılık yaptığını iddia eden canlıların üreme zamanlarını, avlanma miktarlarını hiçe sayarak, geceleri projektörlerle ve yanıltıcı sesli tuzaklarıyla av yapan sözde avcılar, resmen doğa katliamı yapmaktadırlar. Bu durum hem doğal dengenin bozulmasına, hem de gerçek anlamda yani çiftleşme, üreme ve büyüme dönemlerinde azami hassasiyet gösteren ihtiyacından ötesine namluyu doğrultmayan gerçek doğa dostu avcılarımızın avlaklarının hızla tükenmesi anlamına gelmektedir. Peki ne yapılması gerekiyor? Kara avcılığının sadece özel avlanma bölgelerinde yapılmasına olanak tanıyacak ve bu konuyla ilgilenen girişimcilerin, yatırımcıların önündeki her türlü bürokratik engelleri kaldırılacak yasal mevzuatların ivedilikle düzenlenmesi ve yürürlüğe girmesi gerekmektedir. Maalesef ülkemizde kara avcılığı kapsamında sınırlı sayıda ücretli özel avlanma sahaları, ücretlerin yüksek olması sebebiyle yüksek gelir grubundaki avcılara hitap etmesine yol açmaktadır. Çok yazıktır ki, Milli Parklar Müdürlüğü avcılardan her yıl düzenli harç ödentisi almasına rağmen özel avlaklar konusunda genele hizmet eden yatırım veya çalışma yapmamaktadır.

Bütün bu sorunların en güzel ve acı örneğini ülkemizdeki yaban domuzlarının mevcut şartlar kapsamında sayılarının kontrol edilemeyecek düzeye gelmiş olmasını gösterebilirim. Nitekim yaban domuzları o kadar çok ürediler ki artık çiftçilerimizin emekleri olan tarlalarındaki ürünleri onlara yetmemekte, şehir merkezlerine inmektedirler. Yaban domuzu popülasyonunun artması aslında insan eliyle doğal dengeyi oluşturan zincirin nasıl kırıldığının en güzel örneğidir. Önce hızlı bir şekilde üreyen yaban domuzlarının yavrularını yiyen tilkileri, kurtları kürkleri için vahşice zehirli etler kullanarak katlettik, sonra yetmedi tarla faresiyle mücadelede çinko fosfür esaslı zehirli buğdayları kullanmak suretiyle fareleri öldürdük sonra zehirli buğdaylarla ölen fareleri yiyen yaban domuzunun doğal avcısı konumunda olan kalan tilkileri de dolaylı olarak katlettik. Bir de Kırsalda ve köylerimizde düzenlenen yaban domuzu sürek avlarını da yasaklayarak meydanı hızla üreyen yaban domuzlarına bıraktık.

Keşke amaç üzüm yemek mantığı olsaydı da; ülkemizin yaban domuzu varlığını nazar dikkate almak suretiyle, Ülke ekonomisine katkı sağlayan bir değere dönüştürülebilseydik.

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30