17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
PLASTİK KİRLİLİĞİNE AKILCI YAKLAŞIMLAR
Taner Uysal
18/12/2018

Öncelikle dostlarımın olumlu geri dönüşlerini yazılarımda değindiğim konuların ve kullandığım metodun doğru yolda olduğunun göstergesi olarak kabul ediyor, siz gönül dostlarına da iyi niyet dolu, güzel temenni ve teşvik sözlerinizden dolayı şükranlarımı sunuyorum. 

Sevgili çevre ve doğa dostları, geçen yazımda “kaos”tan, “sıfırı tüketmek”ten bahsetmiştim. Günümüz çevre sorunlarına yönelik yaklaşımlara baktığımızda çevre sorunlarında da Kaos kuramının ne denli etkin işlediğini, çevresel sorunların etkin çözümünde, iyi niyet ekseninde dil, din, ırk, sosyal, ekonomik sınıf farklılığı gözetmeksizin oluşturulan birlikteliklerin ne denli etkili olabileceğini rahatlıkla görebiliriz. 

Bir petrol türevi olan plastik tehdidi, artık dünyanın en ücra köşelerinde yer alan okyanus adalarına kadar ulaşmış durumda. Nihayet bu çevre düşmanı ürüne karşı alınacak önlemler konuşulmaya başlandı. Aslında insanoğlunun bu tür çözümlere hiç girmemesini dilerdim. Lakin plastikler hayatımıza girmeden önce yemeklerimiz kalaylı bakır, toprak veya emaye kaplarda pişer ve saklanır, alışverişlerimizde de yıllarca kullandığımız ip fileler kullanılırdı. Sonra ne olduysa daha doğrusu bize sadece 10 gram ağırlığındaki file taşıma zahmetinden kurtaran ve plastik kirliliğinin ana oyuncusu plastik poşetler hayatımıza girdi. Dağlar, tepeler, denizler naylon poşetlerle doldu, dolmakla kalmadılar, içme suyumuza bile karıştılar. Eh şimdilerde artık Her ne kadar Kyoto protokolünü geç imzalamış ve her ne kadar Paris iklim anlaşması arapsaçına dönmüş olsa da, Türkiye plastik kirliliğinin önüne geçme adına plastik poşet yasa tasarısı Meclis’ten geçirerek ilk adımını atmış oldu. Bu Kanuna göre plastik poşetler 25 Krş ücretle tüketiciye sunulacak, bedava veren işyeri sahiplerine işletmenin büyüklüğüne göre m2’si 10 TL’den ceza verilecek, daha sonra depozito uygulamasına geçilecektir. Öncelikle bu yasanın geçmesinde emeği olan herkesi tebrik ederim. Ancak devlet yetkililerinden veya özel sektörden gerek bez torba, gerekse file ismiyle tabir ettiğimiz alternatif araçları sembolik ücretlerle vatandaşa temin edilmesinin, plastik poşetlerin geri dönüşünü sağlamak için de, gerek market ve mağazalarda gerekse serbest anlamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da destekleriyle ücretli veya promosyonlu depozito uygulamasının derhal uygulamaya geçmesinin önemini ve gerekliliğini buradan vurgulamak isterim. 

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30