17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
ÇEVRE VE KAOS
Taner Uysal
11/12/2018

Tarım ve İşletme branşlarında yapmış olduğum eğitsel, akademik çalışmalarımdan ziyade akademik kültürü kazanmamdaki asıl bilim dalı Teolojiydi. Tabir yerindeyse Teolojinin kılcal damarlarına kadar girme fırsatım oldu. Teolojik yani biraz da manevi anlamda insan gelişiminin her ne kadar uzun soluklu eğitimlere dayandırılsa da asıl ve en net sonucun kişinin bizzat acı tecrübelere bağlı olduğunu gördüm yani her toplum, her birey nihai kurtuluşa veya düzene kavuşabilmesi için maalesef kendi “KAOS”unu yaşamak zorundadır.

Bu ifadeyi kişisel gelişimden tutun da, yeryüzünde araz olarak gördüğünüz tüm alanlara uygulayabilirsiniz. Şahsımı bu konuda derinden etkileyen kıymetli bilim insanı Sayın Prof. Dr Gediz Akdeniz hocamız olmuştur. O şahsımın aksine Kaos kuramını müspet bilimler yani Fizik bilimi ekseninde ve zemininde açıklık getirmektedir.

Hepimizin bildiği son günlerde de dilimizden düşürmediğimiz Kızılderili atasözü olan “Son balık öldüğünde, Son nehir kuruduğunda, Son ağaç kesildiğinde, Paranın yetmediğini anlayacaksınız” sözü veya dilimizde kullandığımız “Sıfırı Tüketmek” deyimi hep bu Kaotik durumları ifade etmiyor mu? Peki özellikle de çevresel açıdan sıfırı tüketme aşamasına gelmiş biz insanlar bu durumdan nasıl çıkabiliriz? Bu noktada bir dönem köşe yazarlığı ve kültür sanat editörlüğünü de yaptığım Yuvarlak Masa isimli gönüllü akademik çalışma grubunun notlarına kulak vermenin çok faydalı olacağını düşünüyorum; “Eğer insan kendisine haz almaktan yarar sağlamasaydı, kimse başkasına zarar vermezdi, çünkü İnsan doğası egoistiktir, bu yüzden doğal olarak kendine dönük biçimde içe kapanık ve rekabetçidir. Peki kendimize zarar veren, mutsuz eden ve dünyamızı yok oluşa sürükleyen, kaosun ana kaynağı bu hırslarımızdan, nasıl kurtulabiliriz? Öyle ki insan doğası egoistiktir, bu yüzden doğal olarak kendine dönük biçimde içe kapanık ve rekabetçidir. Özgecil (çevresine duyarlı, biz merkezli düşünce tarzı) bir toplum inşa etmek, herkes tarafından geniş ölçüde desteklenir, çünkü hepimiz kendimizi başka insanların talihsizliklerini paylaşan ve onlara yardımcı insanlar olarak düşünmeyi severiz. Bizler böyle yaratılmışız. Teorik olarak, egoist olduğumuzu ve başkalarına karşı düşünceli olmak istemediğimizi beyan etmekten bizi alıkoyan hiç bir şey yok. Ancak hiçbirimiz kendi egoistliğimizden memnun değiliz.

İnsanlığın birlik ve beraberlik kavramını doğaya benzeme aracı olarak görmesi acilen gereklidir. Hepimiz bu ilkeyi bilip, kabul ettiğimizde doğal olarak, gerek insan gerekse doğayla ilişkilerimizde barış ve kardeşlik hüküm sürecektir.

Doğanın kanunları değişmezdir. Bunlar istediğimiz gibi eğip bükebileceğimiz, kendimize benzetebileceğimiz politik kanunlar değildir. Doğanın kanunları bizim üstümüzdedir. Fizik, kimya ve biyoloji kurallarını yalnızca, ne şekilde kullanacağımızı bilmek için çalıştığımız gibi, doğa kanunları mutlaktır. Bu eşsiz kurala alışmamız gerekiyor, geniş kapsamlı bütünlük kuralına becerebildiğimiz kadar katılmayı öğrenmeliyiz. Çünkü bu “Genel Birlik Kuralı” tüm doğanın genel kuralıdır.”

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.

 

 

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30