17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
SADECE KRAL MI ÇIPLAK?
Taner Uysal
05/12/2018

İlk öncelikle tüm Bodrum halkına yaşadığımız sel felaketinden dolayı geçmiş olsun temennilerimi sunmak istiyorum. Fakat geleneksel hale gelen sel felaketi için halen daha ciddi bir tepkinin veya çözüm odaklı kriz yönetiminin oluşmaması, felaketlerin devam edeceğinin sanki habercisi gibi gözüküyor. Aslında Bodrum tatlı bir meyille deniz kıyısına konuşlanmış yerleşim düzeniyle sel baskınlarına karşı oldukça şanslı gözükmektedir.

Bodrum’un sel felaketi yaşamaması için alınacak önlemler çok basittir; daraltılan veya üzeri kapatılmış dere yolları açılacak ızgara sistemleri daha büyük ve uzun hale getirilecek, dere yatakları üzerine yapılmış binalar tekrar gözden geçirilecek, bu yapıların an itibarı ile yıkılması veya taşınması mümkün değilse, dere yatakları uygun olan güzergâhtan denize dökülmesi sağlanacaktır. Şayet bahsettiklerimin benden açılımı talep edilirse, talep sahiplerine tavsiyem odur ki öncelikle doğayı iyi gözlemlemelerini, doğayla kavgaya, sürtüşmeye girmeme hususunda şuur düzeyine vakıf olmalarını dilerim. Çevre planlama konusunda tavsiyem ise; bundan tam 2 bin yıl önce bu topraklarda yaşamış Roma ve Yunan medeniyetlerinin şehir altyapı ve kanalizasyon sistemlerini incelemelerini tavsiye ederim. Deyim yerindeyse Amerika’yı tekrar keşfetmeye, boş serzenişlere, ahkâm kesmelere veya taşkınlık yaparak hak aramalara hiç gerek yoktur.

Sevgili doğa ve çevre dostlarım,  2 Bin yıl önce Egeli hemşehrilerimiz Tales’in ve Anaksimandros’un yaptığı tarafsız doğa gözlemleri gibi dağlara tepelere kısacası insan yerleşiminin veya rantı olmayan kırsal yerleşim alanlarıyla, Bodrum falan demeyeceğim kısaca betonlaşmaya teslim olmuş, doğanın deşarjını, nefes almasını sağlayan ana arterleri rant uğruna yok edilmiş şehirlerimizi kıyaslayın. Dağların, tepelerin kısacası doğanın hiçbir insansal yöneticisi veya insan müdahalesi olmadığı halde doğanın alt yapısının nasıl kusursuz işlediğini rahatlıkla görebiliriz.

Hepimizin çocukluk yıllarında öğrendiği kıssadan hisse özelliği taşıyan bir hikâye vardır adı da “Kral Çıplak”. Bugün sadece Bodrum’da değil dünya genelinde artarak vuku bulan çevresel felaketlere baktığımızda tek sorumlusunun, günlük, anlık menfaatleri peşinde koşan, hiç ölmeyecekmiş yanılgısına kapılmak suretiyle egosunun adeta kölesi olmuş fani insanlar olduğu görülecektir. Nihayetinde evrende yani milyarlarca gezegenin arasında yaşayabileceğimiz tek gezegen olan dünya gezegenine insanlığın yaşattıkları neticesinde rahatlıkla “sadece kral değil; herkes çıplak” sonucuna varabiliriz. Çünkü yeryüzündeki bütün yöneticiler, toplumun taleplerine ve genel yapısına göre hareket eden seçilmiş veya atanmışlardır.

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30