17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Hakiki Hayat
KELİMELER VE BİÇİMLER
Ayşenur Tanrıverdi
03/12/2018

Bazı kelimeler istedikleri kadar yan yana gelsinler, incelikle ve özenle işlenmiş olsunlar, insanda bir hissiyat uyandıramazlar.

Kelimelerin yaşam dolu varlığı, kendisini takip eden gözlerin zihin ve duygu durumuyla doğrudan ilintilidir. Bir kâğıdın üzerinde iki boyutlu, sere serpe uzanmış harfler yığını kişide üç boyutlu bir imgelem oluşturabilmek için sessiz ve sonsuz bir dirayetle birbirine kenetlenmiştir. Yine de çoğu zaman, üzerlerinde gezinen gözlere tutunmayı başaramazlar. Bir hissiyat uyandıramazlar.

Bazen zamanın çoğunu kapsayan bir bekleyişle üzerlerinden geçecek bir çift göz beklerken, bir böceğin düşüncesizce ezilip gündelik işlere devam edilmesi gibi bir acımasızlık akar üstlerine. Böceğin öldürülme anındaki tereddüt insanı nadiren bulur. Bulsa dahi, insanı eylemden vazgeçirmek için nadiren yeterlidir.

İşte, kelimelerin insan zihninde böyle kısacık bir tereddüt anı oluşturma umudu, yüzyıllardır kayalarda, duvarlarda, hayvan derilerinde, kil tabletlerde, parşömenlerde, beyaz kâğıtlarda ve ekranlarda biteviye bir yan yana dizilme arzusu ve bekleyiş sabrı verir. Bir çift göz onları arayıp bulsun ve sonsuz uykuları sona ersin, yaşamları anlık bir cümbüşle anlam kazansın ve bir sonraki diriliş anına kadar teselli bulsunlar diye…

İşte; hikâyeler, anlatılar, masallar belki de bu yüzden yeryüzünde yok olmaya en uzak, ölümsüzlüğe en yakın varlıklardır. Çünkü bulundukları yerde, yaşamı ve ölümü aynı anda hissederler.

 

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30