17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
ZEYTİNLİKLER VE ORMAN SAHALARINDAKİ KISIRDÖNGÜ
Taner Uysal
26/11/2018

Anadolu bir zamanlar İstanbul’da ağaçta bulunan bir sincabın hiç yere ayak basmadan Konya’ya kadar ulaşabildiği orman ülkesiydi de nasıl bu duruma düştük? Geçmişin yeşil Anadolu’sunu tekrar canlandırma adına her şeye rağmen bir umut var mı?

Cumhuriyet döneminde ülkemizin zeytinliklerini koruma adına 4086 ve 3573 sayılı zeytinciliğin ıslahı ve yabanilerinin aşılattırılması kanunları ve bundan 5 yıl önce özel ağaçlandırma kapsamında orman vasfını yitirmiş sahanın tahsisini büyük bir mücadele sonucunda bizzat sağlayarak 1.000.000 m2 kayalık alanda binlerce zeytin ve badem ağaçlarının can bulmasına hem hak sahiplerine hem de bölge halkına ekonomik anlamda da katkı sağlamaya vesile olduğum Orman Genel Müdürlüğü’nün özel ağaçlandırma yönetmelikleri çıkarılmış maalesef sözde düzenlemelerle uygulamada daha da zor bir hale dönüşmüştür. Buradan Orman Genel Müdürlüğü yetkililerine seslenmek istiyorum;

“amacınız ülkemizin ormanlarını korumak, ormanlık alanları arttırmaksa lütfen biz çevre ve doğa gönüllülerine, orman köylülerine bir kulak verin lakin şu anda mevcut uygulamaların çok yetersiz kaldığı aşikârdır. Peki, ne yapmalısınız? Öncelikle Ormanlarımızın korunmasının yegane yolu bundan yıllar önce gerçekleştirdiğiniz fıstık çamlarının tahsisinde olduğu gibi orman köylüsüne ormanlarımızı tahsis etmektir. Kullandığı ormanlık saha kadar alanda ağaçlandırma çalışmalarını ve ağaçlandırdığı alanların da bakımını yapması koşulu ile Orman köylüsü tahsis edilen ormanlardan her yıl belli bir oranda gelir elde etsin, Özel ağaçlandırma çalışmalarını teşvik edilmesi adına, özel ağaçlandırma yönetmeliği uygulamada pratik bir hale getirilsin, Zeytinlik vasfını yitirmiş, üzerinde zeytin dahi olmayan sahalar tapulardan zeytinlik vasfından çıkartılsın, İktidar,  muhalefet, ilgili STK’lar ve şirketlerle mutabakat masası kurulup Zeytincilik yasası hiçbir surette zeytin talanına mahal vermeyecek ancak milli ekonominin menfaatlerini de göz önünde bulunduracak ve her kesimin memnun veya tatmin edecek düzeyde ivedilikle hazırlanıp, yürürlüğe girsin.

Öyle ki,  yukarıda saydığım, ormanlarımızı ve zeytinlik alanlarımızı korumaya yönelik tedbirler alındıktan sonra inanın, bir yıl içerisinde Ülkemizin ormanlık sahalarında ve zeytinliklerinde hem artış yaşanacak hem de azami ölçüde korunmasının önündeki engeller kaldırılmış olacaktır. Gerek toplum, gerek STK’lar, gerek şirketler gerekse Devlet adına yegane amacın “kazan kazan” ilkesi doğrultusunda sadece üzüm yemek olması gerekmektedir. Tabii ki bu da muhalefet anlayışının yıpratıcı değil; yapıcı,  demokratik unsurları barındıran tarzda olması, güç sahiplerinin de aynı ölçüde muhalif kesimlerle uyum içerisinde olmasıyla mümkün olacaktır. Sevgili Çevre dostlarım doğanın yok oluşuna giden saat artık çok hızlandı,  çevre adına ne yapılacaksa ivedilikle yapılması, yapılacak planlamaların da muhakkak surette sonuç, çözüm odaklı ve sürdürülebilir olması şarttır.

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.

 

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30