17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
BODRUM SEL FELAKETİNİN ARDINDAN
Taner Uysal
19/11/2018

Öncelikle İlçemizde yaşanan Ulusal basında geniş yer bulan sel felaketinden dolayı tüm Bodrum sakinlerine geçmiş olsun dileklerimi sunmak istiyorum.

Öyle felaketler vardır ki; insanlık, karşısında aciz kalır, öyle felaketler de vardır ki, insanlık aklı ve çabasıyla yanlışını, eksiğini görür ve önlemini alır. İngiliz atasözü der ki; “bir kişi hataya ilk kez düştüğünde karşısındaki, aynı hataya ikinci kez düşerse kendisi suçludur.” Biz bu sözü olayın sıcaklığını koruduğu İlçemizde ve Yurdumuzda yaşanılan nice çevre felaketlerine uyarlayabiliriz.

Dünyamızda herşey uyum içinde ve tüm canlıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir sistem içinde yaratılmış olmasına karşın maalesef insanlığın egosuna yetememekte ve neticesinde nice nice canları yakan çevre felaketleri yaşanmaktadır. Ey insanlık sana kim söyledi, Bodrum’da, İstanbul’da, Rize’de, yurdun dört bir köşesinde dere yataklarının tam ortasına koca koca apartman bloklarını dik, Ey insanlık hangi akla hizmetle dere yatağının üzerine bir nevi hapsetmek anlamına gelen sokak yap? Yurdumuzda artık geleneksel hale gelmiş çevre felaketlerinin hangisini birini sayayım? Bu aşamada suçlu kim biliyor musunuz? Olumlu veya olumsuz anlamda gelecekte yaşanabilecekleri hesaba katmadan günübirlik çıkar peşinde koşan herkes suçludur. Bana birileri çıkıp, denizlerin, dere yataklarının doldurulmasının, nüfus arttığı için yerleşim yerleri açma gibi bir sebeple ormanların kesilip beton alanlarına dönüştürülmesinin faydalarını veya müspet yönlerini anlatabilir mi? Sanmıyorum… Çünkü yok… Biz günü kurtarma güdüsüyle hareket ettiğimiz sürece hem kendimizin, hem gelecek kuşakların hem de Doğa ve tarih hazinesi Anadolu’muzun geleceğini yok etmekte olduğumuz gün yüzü gibi aşikârdır.

İnsan egoist doğası gereği güzel ve olumlu olan her şeyin haklı veya haksız anlamda talibi olurken, suçun veya olumsuzluğun sahibi olmamaktadır. Hepinizin de tahmin edebileceği gibi olumsuzluk karşısında hangi kademede olursa olsun yöneticilere gidin derdinizi söyleyin büyük bir çoğunluğu topu bir günah keçisine yükleyip geçmekte; “maalesef bu hata benimdir veya kadimden gelen bu olumsuzluğu en azından gidermek benim vazifemdir, en kısa zamanda bu sorunu gidereceğim” diyeni pek bulamazsınız. Yanlış uygulamanın diğer müsebbibi ise muhtemel hatta bariz yaşanabilecek çevre felaketine yol açabilecek idari kararlara o an için çıkarına geldiği için sevinçle karşılayan, ancak kendisine bir zararı ortaya çıktığı zaman “nerede bu millet! Nerede bu devlet” diye hiçbir kıymeti olmayan bir tepki göstermeye çalışan vatandaştır.           

Velhasıl, an itibarı ile makalemi okumakta olan sevgili çevre ve doğa dostları, Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK Cumhuriyet bir fazilettir, bir erdemdir demiştir. Cumhuriyet rejiminin layıkıyla sevk ve idaresi yüksek şuur düzeyine sahip erdemli, faziletli insanların ortak çabasıyla mümkündür. Bu da ancak demokratik çerçeve içerisinde toplumsal duyarlılık ve irade gösterebilmenin neticesinde devlet mekanizmasına ivme kazandırmak, Kanunların ve cezaların tavizsiz uygulanmasını ve Cumhuriyetimize yakışır, yaraşır top yekûn kültürel eğitsel seferberliğin tüm eğitim kurumlarımızda devlet politikası olarak kesintisiz uygulamaya konulmasını sağlamakla mümkün olacaktır.

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30