17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
İNSANOĞLUNUN DOĞAYLA SAVAŞI
Taner Uysal
14/11/2018

Yaşadığımız çevre ve doğayla egolarımız, hırslarımız uğruna mücadeleye girdiğimiz takdirde ne olduğunu nasıl sonuçlar doğurduğunu artık net bir şekilde görmekteyiz. Nitekim insanoğlunun doğayla mücadelesi bir nevi bindiği dalın da ötesi ağacı dibinden kesme mantığıyla eşdeğerdedir. Korunmuş doğa ve çevre tüm canlılar için yaşam kaynağıdır. Şayet biz doğayla girdiğimiz güç mücadelesini tam anlamıyla kazanırsak en büyük mağlubiyete uğrayacağımız aşikârdır. Artık içilebilir yeraltı suları %90 oranında kirlendi, küresel ısınmanın sonucunda kutuplarda buzullar hızla eriyor, Pekin gibi sanayi şehirlerinde her gün insanlar hava kirliliğinden ölüyor, ekolojik dengenin değişmez unsurları canlı türleri günden güne yok oluyor, yeterli denetimlerin ve akabinde kanuni caydırıcılığının olmamasından dolayı maalesef atıksu tesislerinin ve fabrikaların deşarj atıkları denizlerimizi, nehirlerimizi ve içerilerinde yaşayan canlıları oluşturdukları kirlilikle katlediyor, kesilen ormanların yerleri betonlaşmaya bırakılıyor nihayetinde büyük sel felaketleri yaşanıyor, yeraltının damarları vazifesi gören fosil yakıt cevherleri, madenleri çıkarma faaliyetleriyle boşalan damarlarda çöküntüler oluşturmak kaydıyla büyük depremlere tüketimleriyle de ozon tabakasına tahribata sebebiyet veriyorlar.

Sevgili çevre ve doğa dostları durum son derece vahim, artık zaman şuur ve bilinç düzeyine ulaşmış bizlerin medyatik şov değil inandığımız değerler uğruna daha doğrusu gelecek kuşaklarımıza, yaşayabilecekleri, nefes alabilecekleri mavi ve yeşil bir gezegen bırakabilmek adına harekete geçme zamanıdır. Neler yapabiliriz dediğinizi duyar gibi oluyorum? Öyle ki, ağaçlandırma çalışmalarından, alternatif enerji kaynaklarının yaygınlaştırılmasına kadar, atıksu tesislerinin ve fabrikaların deşarj atıkları konusunda toplumun her alanın da farkındalık yaratan çalışmalardan, sürdürülebilir permakültürel yaşam modelinin oluşturulmasına kadar yapabileceğimiz o kadar şey mevcut,  yeter ki inançla, kararlılıkla isteyelim.

Samimiyet ve iyi niyet ekseninde işbirliğini oluşmasını bu noktada çok önemli buluyorum, bunun için gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışında bulunan çevreci organizasyonlarla ve STK’larla marjinal ve kalıcı fayda sağlayacak ortak adımlar atmanın yollarını arayalım. Maalesef insanoğlu egoist doğası gereği bir değeri kaybedene kadar yararlandığı sürece onun kıymetini bilememektedir. Ne zaman emeği ve hakkı olmadığı halde kendinde hak olarak gördüğü doğanın nimetlerini kaybetme noktasına geldiğinde feryat figan etmektedir. Bu zihniyeti aşmanın yegane yolu ise ortak yaşam kültürü oluşturmaktan geçmektedir ki, bunu başaramayan toplumlar ilkel kalmaya ve akabinde yok olmaya mahkumdurlar. Lakin, medeni, muasır toplumlar, sorunlara bireysel gözle değil, toplumsal bakış açısıyla yaklaşırlar ve yaşadıkları toplumun tümünü menfaatini gözeterek, çözüm yolları üretirler ve uygularlar.

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30