17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Hakiki Hayat
ARKADAŞLIK ÜZERİNE
Ayşenur Tanrıverdi
12/11/2018

Arkadaşlığın, kendi tercihlerimize bağlı olduğu için aileden daha önce geldiğine inanıyorum. Biliyorum demek daha doğru olacaktır. Arkadaşlık ve dostluk adını verdiğimiz akışkan anlar iletişim kurmaya başladığımız ilk anlarda beri bize kendini üç şekilde gösterir.

İlki, peşinde kuru bir yaprak gibi sürüklenmeye hazır ve istekli olduğumuz, bize olan bağlılığından ziyade bizim ona bağlı olduğumuz, güçlü ve hayranlık duyulası bir karakterle yaptığımız paylaşımdır. Öyle iradesiz ve aynı zamanda öyle karşı konulmaz bir istekle sürükleniriz ki, bunun bizi ummadığımız, mutsuzluk yaratan bir sona götüreceği aşikârdır. Yaşamın içinde, karşısına çıkan her otu çiğnemeye hazır umarsız inekler gibi salınırız.

İkincisi, bu durumun tersini ihtiva eder. Bu tür arkadaşlıkta öncü bizizdir ve zaman zaman dostumuza, korkak davrandığı veya bize yeterince ayak uyduramadığı için öfkelenme hakkını kendimizde buluruz. Hatta aklımızdan geçenleri anlamadığı, dediklerimizi yapmadığı için onu cezalandırma yoluna bile gidebiliriz. Bu ceza fiziksel şiddete varabileceği gibi, küskünlük gibi daha soğuk yöntemlerle de izlenebilir. Bu tür arkadaşlıkta her deneyimden elde edilen hazzın, çalılıklar arasında dolaşırken bacaklarımızdan akan kan sızıntılarına karşı takındığımız umursamaz tavırlarda gizli olduğunu biliriz. Güç ve merhametle kuşatılmışızdır.

Üçüncü türden arkadaşlık ise -ki bu doğada nadir görülen bir çiçeğin önünüzde öylece bitmesi gibidir- yaş ve kuru toprağa aynı anda adım atacağınız, buralarda yeşeren deneyimleri birlikte tadacağınız türden bir arkadaşlıktır. İster bir Shakespeare dizesini bir ağızdan tamamlayın, isterse en utanç verici anlarınızı paylaşın, buradaki dostluk, başka hiçbir şey değil, yalnızca dostluktur. Ek bir manaya gerek duymaz, noksan da değildir. Sağa ve sola, yukarı ve aşağı aynı anda gidip gelirsiniz. Bazen mutluluk verdiği gibi, bazen de keder, can sıkıntısı, öfke, minnet, şefkat uyandırabilir. Bu öyle güçlü bir kendibaşınalıktır ki, kişi arkadaşıyla birlikteyken, kendi başına olduğu zamanlardan daha fazla kendisi gibi hisseder. Daha tam ve eksiksizdir. Kötüyken kötüde olduğunun, iyiyken de iyide olduğunun farkında değildir. Çünkü bu yönlendirmeyi yapacak (deneyimli) dış algılardan uzak, iki bedende bütün olmuş bir ilk yaşanmaktadır. Salt güzel bir arkadaşlık ilerlemektedir. Korku da aynı çitin üzerinden atlarken aşılmış, aşk da aynı insana duyularak, meydan okurcasına hissedilmiştir. Bunu çoğu kişi bilir ki, yakın arkadaşlar aynı  kişiyi sevmekten, gocunmak şöyle dursun, gizliden bir gurur dahi duyarlar.

Dolayısıyla gerçek dostluk, şeylerin saydam bir sureti olduğunu, onlara mana verenin aralarında yeşerttikleri ağacın dallarında gizlendiğini bilmiş ve anlamış kişilerin ortaklığıdır. Tüm budamalardan, şekillendirmelerden, kazıyıp oymalardan uzak, stoik bir vakarla sonsuza doğru yükselen bir ağaç…

 

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30