17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
BODRUM VE ÇEVRE KİRLİLİĞİ
Taner Uysal
06/11/2018

Çevre kirliliği çeşitleri genel olarak; hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, gürültü kirliliği, görüntü kirliliği ve ışık kirliliği olarak sınıflandırılır. Çevre kirlilikleri doğaya zarar vererek doğrudan veya dolaylı olarak doğada yaşamını sürdüren tüm canlıların zarar görmesine neden olmaktadır. Günümüzde görüntü kirliliği ve ışık kirliliği de çevre kirlilikleri olarak karşımıza çıkmakta, bu çevresel kirlilikler yine insanlar tarafından oluşturularak insanların ve diğer canlıların zarar görmesine neden olmaktadır. Çevrenin kirlenmesi, ekosistemin dengelerini bozarak iklimsel değişikliklere sebep olmaktadır. Bu haftaki makalemde İlçemizin çevre kirliliği analizini ve çözüm yollarını ana hatlarıyla değineceğim.

Hava Kirliliği

Çevre kirliliğinin en tehlikeli türü olan hava kirliliği açısından İlçemizi değerlendirdiğimizde Bodrum’u Bodrum yapan en olumlu yönü diyebilirim. Ekonomisinin sanayi faaliyetlerinden ziyade tarihi ve turistik yönüyle ön plana çıkan Her ne kadar münferit anlamda suiistimal edilmeye kalkışılsa da yıllardır büyük bir disiplinle kış aylarında kömür yakılmamasını, gerçekten takdire değer buluyorum. Bununla birlikte İlçe yerel yönetimi hava kirliliği konusunda ortaya koymuş olduğu iradeyi ve standartlarını sekteye uğratmadan devam ettireceğini ve İlçemize yakışan katı çöp işleme ve geri dönüşüm tesisine bir an önce kavuşturacağını inanıyorum.

Su Kirliliği

Maalesef İlçemizde hava kirliliği konusunda gösterilen iradeyi su kirliliğinde o denli görememekteyiz. İlçemizde gerek arıtma suları, gerekse denizlere ulaşan kirli su deşarjları Mavi bayraklı plajlarımızı ve denizimizi ciddi anlamda tehdit etmektedir. Unutmayalım ki başarılı olmak önemlidir fakat başarıyı korumak ta disiplin gerektiren zor bir süreçtir. Onun içindir ki adı ne olursa olsun denizimizi ve plajlarımızı kirletme potansiyeli olan suların denizlere bırakılmasının önüne geçilip, bu suları bertaraf etmek için ek filtreleme sistemleri araştırılarak, bu tür suların kamusal alanlarda yani park ve bahçelerde veya buna benzer alanlarda daha yaygın bir şekilde kullanılması sağlanmalıdır.

Toprak Kirliliği

Çevre kirliliğinin bir diğer sınıfı olan toprak kirliliğinin vahşi çöp toplama alanlarının dışında İlçemizde fazla bir sorun yaratmadığı kanaatindeyim. Çöp toplama hizmetleri gerçekten iyi yürütülmekte olmasına rağmen İlçemiz ve İlçemize bağlı yerleşim merkezlerimizde maalesef yaptırım açısından dayanağının olmadığı, temiz çevre kültürü oluşmamış kişilerin çöp kovalarını kullanmamaları, bir çok belediyenin evcil hayvanların sokaklara dışkılarını bırakmaması konusunda sahiplerine cezai müeyyide uygulamasına karşın maalesef İlçemizde, plajlarımız da dahil olmak üzere yerleşim alanlarında bu konuda henüz çalışma görememekteyiz. Bu konuda atılacak başlıca ve en önemli mücadele yönteminin sahipli tüm evcil hayvanların çip sistemiyle kayıt altına alınması, aç kaldıklarında ve çiftleşme dönemlerinde sürüler halinde büyük tehlike arz eden, sadece bu yıl içerisinde İlçemizde  aralarında küçük çocukların da bulunduğu 60’a yakın saldırı ve ısırma vakasına sebebiyet vermiş  İlçemiz sokak hayvanlarının toplatılması, toplanılan hayvanların kısırlaştırılması, kat’i surette sokaklara tekrar salınmamak suretiyle barınakta muhafaza edilmeleri, özel barınak açmak isteyen girişimcilere yer tahsisi ve benzeri konularda kolaylıklar sağlanması, evcil hayvan satışlarının kontrol altına alınması ve evcil hayvan sahiplenmek isteyenlerin  barınaktaki hayvanlara yönlendirilmeleri sağlanmalıdır.

Gürültü Kirliliği

İnsanlar üzerinde işitme sağlığını ve algılamasını olumsuz yönde etkileyen, fizyolojik ve psikolojik dengesini bozan, iş verimini azaltan etkileri olan gürültü kirliliği konusunda İlçemiz onlarca eğlence mekan ve işletmelerin varlığına rağmen oldukça başarılı irade ortaya koyabildiğine inanıyorum. Bu konuda ilave olarak kamuya açık alanlarda yapılan sesli duyuruların uygun ses düzeyinde yapılması, Yurdumuzun birçok turistik şehir ve beldelerinde yasaklanan hanutçuluğun İlçemizde de yasaklanması, amaca hizmet etme kapasitesi olan kapalı salonların haricinde sokak arasında düzenlenen, gürültü kirliliği yaratan düğün, kutlama gibi her türlü faaliyetin kontrol altına alınması ve bu konuda talebi olan kişilere yerel yönetimin salon konusunda gereken her türlü desteği, teşviki ve kolaylığı sağlaması gerekmektedir.

Görüntü Kirliliği

İlçemizde görüntü kirliliğinin önlenmesinde atılacak en önemli adım kaldırımların işyerlerinin bir uzantısı olarak kullanılmasının, araçların otopark olarak bırakılmasının önüne geçilerek, kaldırımların tamamen ve sadece yayalara hizmet veren alanlar olarak belirlenmesi konusunda acil eylem planının işlerlik kazanmasıdır.

Işık Kirliliği

İlçemiz her ne kadar dünyaca ünlü turizm merkezlerinin arasında yer alsa da, gerek işletmelerin, gerekse sokak ve cadde aydınlatmaların uygun düzeyde olduğu kanaatini taşımaktayım.

Ana hatlarıyla İlçemizin çevre sorunlarını ortaya koymaya çalıştım, bununla birlikte makalemin sonuç kısmında değinmeyi uygun gördüğüm, içinde tüm çevre kirliliği unsurlarını (hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, gürültü kirliliği, görüntü kirliliği ve ışık kirliliği) barındıran en önemli sorunumuz olan trafik yoğunluğu sorununa değinmek istiyorum. Öyle ki bu konuda ivedilikle, mevcut Otogarın şehir dışına taşınması, İlçe merkezi girişi, Konacık Jandarma kavşağı, Bitez akıllı kavşağı gibi yoğunluğun yaşandığı ana arterlerin acilen battı-çıktı olarak tabir edilen araç alt geçidi ve viyadüklere kavuşturulması, bisiklet veya elektrikli bisikletin, toplu taşıma araçlarının özendirilmesi ve en önemlisi de İlçe dışına yapılacak otogardan ilk etapta Gümüşlük, Turgutreis, Yalıkavak ve Gündoğan güzerhahına hafif raylı ulaşım imkânının kavuşturulması gerekmektedir.

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.

 

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30