17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
DAHA MAVİ, DAHA YEŞİL BİR TÜRKİYE HEDEFİ İÇİN
Taner Uysal
22/10/2018

Selvi Boylum, Al Yazmalım filminin en etkileyici repliği “Sevgi emek ister” yani sevgi ölçüsü ancak fedakarlıkla değerlendirilebileceği vurgusuydu. Kesinlikle Ünlü Kırgız edebiyatçı Cengiz AYTMATOV’a katılıyorum. Sevgili çevre ve doğa dostlarım, peki doğayı, çevreyi ve tüm canlılara karşı ne yapıyoruz? Tepkilerimiz eyleme dönüşmeden sadece sözel tepki düzeyinde mi kalıyor? Maalesef toplumsal çoğunluk sorumluluk alma ve bir parça emek sarf etmek, yani ilk yazımda da belirttiğim üzere “herkes kapısının önünü temizlerse mahalle temiz olur” yaklaşımını sergilemek yerine işin en kolay yolu “adamlar yapmış”, ”bizden bir şey olmaz”, “nerede bu devlet, nerede yerel yöneticiler” gibi işin kolaycılığına kaçmaktadırlar. 

Peki bu kalıplaşmış hatta genetiğimizin bir parçası halini almış çözümsüzlük odaklı mantık yıkılmadığı sürece en azından yetkililere veya muhataplara etkili yol haritası oluşturma adına çözüm yollarını nasıl ortaya koyabiliriz ki? Tabii ki bunun en etkili ve hızlı yolu hiçbir şahsi çıkar veya menfaat gözetmeksizin sayıları her geçen gün artan STK’larla ve STK’ların kendi aralarında yürütülecek dayanışma ve işbirliği ile mümkün olacaktır.
Bir toplumda kalıcı, müspet değişim yapmanın yolu ancak “STANDART” ların ortaya konulması akabinde çıkarılacak yasalarla ve yasalardan doğan hak doğrultusunda tavizsiz denetim ve kontrol mekanizmasının çalıştırılmasıyla mümkündür.

Var mısınız tüm Türkiye’ye örnek olmak üzere bugünden tezi yok Bodrum’un yeşilinin, mavisinin her tonunun korunması ve sokak hayvanları konusunda kalıcı bir çözüme kavuşturulması adına duyarlılık sahibi Bodrum halkı ve STK’ları olarak çalıştayımızı, beyin fırtınalarımızı, panellerimizi yapalım, ana, tali çevresel sorunların öncelik ve aciliyet sırasına göre dökümünü yapalım, sorunların muhataplarına sunalım ve sunduğumuz hareket eylem planlarımızın da sözde değil; özde takipçisi olalım? Yanıtınız “EVET” ise, bir dönem Demeter Çevre Hareketinin öncülüğünü yapmış ve şu anda da kurucusu olduğum Bodrum KASANDER Gönüllüleri adına her zaman hazır olduğumu açıkça beyan ederim.

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30