17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
KALIN DUVARLAR!
Taner Uysal
13/10/2018

Merhabalar sevgili çevre ve doğa dostları,

Yurdumuzda çevrenin ve doğanın korunmasında uluslararası standartlara ulaşmak için somut örnekler verdiğim önceki yazılarıma istinaden ve doğal olarak; “Herşey bu kadar kolay mı?” diye sorabilirsiniz?Tabii ki kolay değil.

Her kalıcı başarıda olduğu gibi çevre ve doğa bilincinin de ülkemizdede sınıf atlaması; kararlılık, cesaret, adanmışlık ve planlama gerektiren ciddi mücadeleleri içeren sürecin başarısına bağlıdır.

Her şeyden önce güzel birşeyler ortaya koymak ve iyi standartlara ulaştırma hedefi doğrultusunda köklü değişiklik yapmak isteyenler öncelikle  yaşadıkları toplumdan tepki alırlar. Tabii ki ortaya konulan bu davranışsal toplum psikolojisinin de mutlaka sebepleri mevcuttur. Bunlar; önyargılar, geleneksel baskı, gelecek yapının süregelen sorgusuz yaşam tarzları üzerinde oluşturacaklarını farz ettikleri kısıtlanmışlık güdüsü, kıskançlık egosu, girişim üzerinden prim yapmak isteyenlerin kara propagandaları, bürokratik sürecin yavaş işlemesi, çıkar çevrelerinin menfaatlerine uygunsuzluk koşullarını sayabiliriz. 

Amaç üzüm yemekse o zaman yukarıda saydığımız engel gibi gözüken unsurları da iyi, verimli bağcılığın esasları olarak kabul edersek, o zaman yaşanabilir, sürdürülebilir doğa ve çevre standartları hedefimize; uygun, uyumlu bir hareket, eylem planını ortaya koyabilirsek; henüz mücadelenin başında, başarıyı % 50 yakalama şansına sahip oluruz. Gerek çevremizle, gerek sivil toplum kuruluşlarıyla, gerek ilgili Devlet kurumlarıyla, gerekse şirketlerle uygun diyalog zeminini oluşturarak, kendilerine yansıyacak faydaları en uygun ifadelerle anlatabilmeliyiz ve bu konuda da esnek, uzlaşmacı bir tavır sergilemeliyiz. 

Sevgili çevre ve doğa dostları, bu noktada durup düşünmenizi isteyeceğim en önemli nokta üslup. Bence mücadele üslubunu seçerken kavgacı, dayatmacı tavırlardan uzak durmalıyız. Yeryüzünde tartışma ortamlarının galibi hiçbir zaman olmamış, tam tersine tartışma sonucunda gruplar savundukları fikirlerde daha da radikal hale gelmişlerdir. 

Sonuç olarak hangi konuda veya alanda olursa olsun, yapacağımız çevre ve doğa koruma mücadeleleri ve projeleri hedefimizde yüzdesi yüksek başarı elde etme inancını tam bir adanmışlık ruhuyla koruyarak, ılımlı ve sonuç odaklı bir yaklaşımla, karşıt grupların da art niyetsiz olmaları koşulu ile tedirginliklerini anlamaya gayret göstererek ve dikkate alarak hareket etmeliyiz. 

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30