17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
DÜNYAMIZI İNSANLIĞIN DUYARLILIĞI VE SAĞDUYUSU KURTARACAK
Taner Uysal
04/10/2018

Yılmaz Çevre Savaşçısı Saynur Gelendost bir röportajında; “Olsa iyi olur lakin çevreyi ve doğayı korumak için illa ki Devletin yardımına ihtiyacımız yok” demişti.

Bir çevre ve doğa dostu olarak bu ilkeyi sonuna kadar savunuyorum. Maalesef çevrenin ve doğanın korunmasında birçok kişi birliğin gücünde, iyi niyet, duyarlılık ve sağduyu ekseninde doğru bir hareket eylem planı oluşturmak yerine, gerek Ülkemizde gerekse çevre coğrafyada hakim olan “birileri işi üstlensin, başarırsa başarının bedeli hepimizin, başaramazsa, başarısızlığın ceremesini günah keçisi olarak kendi çeksin” mantığı kabul görmüş, yetmiyormuş gibi, diğer taraftan da bir takım kişiler kamuoyunda kendilerini çevre ve doğa konularında otoriteymiş gibi algı yaratarak, taraflı yaklaşımlarıyla; objektif bakış açısına ve özverili bir ruha sahip gerçek doğa ve çevre dostlarını gölgelemişlerdir.

İşte sorunumuzun asıl kaynağı da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Peki sadece tek bir insan olarak ne yapabiliriz? Ahmeddin Carlak nam-ı diğer Manisa Tarzanı, Cevat Şakir Kabaağaçlı nam_ı diğer Halikarnas Balıkçısı ve adını sayamayacağımız diğer çevre ve doğa dostu değerlerimiz kendi başlarına ne yapmışlarsa; DUYARLILIK VE SAĞDUYU ekseninde çok şey yapabiliriz. Nitekim şahsıma bu soruyu yöneltecek olursanız; başarıyla gerçekleştirmiş olduğum binlerce dönümlük doğa temizlik aktivitelerimi, yine binlerce zeytin ve badem ağacının çıplak dağlarımızda hayat bulmasına vesile olduğum ağaçlandırma çalışmalarımı, Temiz enerji kaynağı Güneş Enerjisi Santrallerinin Muğla ilimizde de yaygınlaşması adına yapmış olduğum saha geliştirme faaliyetlerimi, yıllar önce dönemin Valisi Hüseyin Aksoy zamanında tarımsal üretimde kullanılan insektisitlerin yani böcek öldürücülerinin alternatifi konumunda olan faydalı böceklerin üretilmesinde Muğla İl İnsektaryum sorumlusu ve organik tarımın Muğla iline girişi olarak kabul edebileceğimiz Domateste Entegre Mücadele Projesinde üstlendiğim görevlere kadar nice örnekler verebilirim.

Şu anda da gerçekleşmesi adına binlerce duyarlı vatandaşımızın imza desteği verdiği, basın ve medyada yer ve ilgi bulmuş, kuruculuğunu üstlendiğim ve başkanlığını yürütmekte olduğum Bodrum Karya Sanat Emekçileri (KASANDER) Gönüllülerinin Bodrum ilçesi, Mumcular, Çömlekçi mahallelerinde yer alan uygulanabilirlik ve içerik bakımından dünyada ilk olacak , yaklaşık 10.000 m2’lik alan üzerinde, doğa ve çevre dostu sosyal sorumluluk, toplumsal duyarlılık vasıflarına haiz projemin ivedilikle hayata geçirilmesi için çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Kısacası sevgili çevre ve doğa dostlarım emin olun ki, istisnasız her birimiz çevrenin ve doğanın korunması adına birey olarak çok değerli ; sağduyu, duyarlılık ve yapıcı yaklaşım ekseninde bir araya gelmek suretiyle de çok güçlüyüz.

 

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30