17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
DOĞANIN VE ÇEVRENİN KORUNMASINDA EN ÖNEMLİ VE TEK FAKTÖR: İNSAN
Taner Uysal
24/09/2018

Dünyadaki toplam yaşam ağırlığının sadece% 0.01'ini oluşturan

İNSAN

İçilebilir yeraltı su kaynaklarının %99’unu, denizlerin %75’ni kirletti, onlar da yetmedi; canlı türlerinin de %83’ünü yok etti.

İnsanlık, Dünya üzerindeki neredeyse tüm diğer canlıların kütlesiyle karşılaştırıldığında, acınacak derecede hafif kalıyor. Vücutlarımız (ve kafamızın çalışma miktarı) küçük olabilir fakat mahvedici ayak izimiz böyle değil.

Gezegen üzerindeki bütün canlı biyokütlenin ağırlık miktarına dair şimdiye dek yapılmış olan en kapsamlı çalışmada, insanların Dünya üzerindeki yaşamın sadece yüzde 0.01 civarını kapladığı keşfedildi. Etrafımızda yer alan çok sayıda canlıyla karşılaştırılınca fiziksel bakımdan önemsiz olsak da, tarih şüphesiz ki bizim hâkimiyetimizi gösteriyor.İsrail’deki Weizmann Bilim Enstitüsünde çalışan biyolog Ron Milo, The Guardian gazetesine şöyle söylüyor: “Umarım bu durum insanlara, kendilerinin şu an Dünya üzerinde oynamakta olduğu çok baskın role dair bir bakış açısı sağlar”

“Dünya üzerindeki orantısız yerimiz, kesinlikle çarpıcı”

Milo ve beraber çalıştığı araştırmacılar, yaşamın bütün alemlerinin kütlesine dair en güncel ve en kapsamlı tahmini sağlamak amacıyla, gezegenin biyokütlesi konusunda mevcut bilimsel yazını üç yıl boyunca taramışlar. Takımın karbon içeriği bakımından yaptığı sayım, gezegenin toplam biyokütlesinin yaklaşık 550 gigaton karbona (Gt C) eşit olduğunu ileri sürüyor. (Karbon içeriği; farklı tür hayvanların, bitkilerin ve diğer yaşam biçimlerinin sahip olduğu, değişen miktarlardaki su kütlelerini hesaba katmamız gerekmediği anlamına geliyor.) Bunun yaklaşık 450 Gt C’sini veya toplam biyokütlenin yüzde 80’ini bitkiler oluşturuyor. Bitkiler, gezegen üzerinde yaşayan diğer her şeyden çok daha ağır geliyor. Bakteriler ise yaklaşık 70 Gt C ile (yüzde 15) ikinci sırada geliyor.

Üçüncü sırada mantarlar var; yaklaşık 12 Gt C ile, gezegen üzerindeki bütün hayvanlar aleminden yaklaşık altı kat daha fazlalar. Mantarlardan sonra arkeler (7 Gt C) ve protistler geliyor (4 Gt C).

Aslında hayvanlar sadece 2 Gt C tutuyor ve insanlar, bu miktarın inanılmaz derecede ufak bir kısmını oluşturuyorlar. Hal böyleyken insanlar, hayvanların bütün tabiatını geri alınamaz bir şekilde değiştiriyorlar. İnsanların biyolojik kütlesi sadece 0.06 Gt C civarıyken, sadece 0.007 Gt C olan vahşi memelilerden neredeyse 10 kat daha fazlayız.Ancak farklı bir memeli türü var ve o da (sadece insanların ihtiyaçlarına hizmet ederek) hayvanlar aleminin geri kalanında egemen hale gelmiş; bunlar, çiftlik hayvanları.Çoğunlukla sığır ve domuzların oluşturduğu çiftlik hayvanları, Dünya üzerindeki bütün memelilerin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyorlar (0.1 Gt C).Kuşların yaşamına geldiğimizde de aynı görüntü ortaya çıkıyor; evcil kümes hayvanlarının biyokütlesi, vahşi kuşlarınkinden yaklaşık üç kat daha büyük.Milo, The Guardian‘a şöyle söylüyor: “Kızlarımla yap boz oynadığım zaman, genelde bir gergedanın yanında bir züfara oluyor ve onun yanında da bir fil oluyor”“Ancak onlara daha gerçekçi bir dünya bilinci vermeye çalışsaydım, bir ineğin yanında bir inek, onun yanında bir inek, onun yanında bir inek ve onun yanında da bir tavuk olurdu.”

Durum eskiden böyle değildi

Çiftlik hayvanlarının evcilleştirilmesinden ve tarımın icadından (ve hemen ardından Sanayi Devriminden) önce, doğal manzara çok farklı görünüyor olmalıydı.Araştırmacılar, hayvanların insanlardan önceki biyolojik kütlesini tam olarak tahmin etmenin zor olduğunu itiraf ediyorlar. Ancak yaptıkları analiz, insan medeniyetinin, vahşi memelilerin biyokütlesini yüzde 85 kadar fazla miktarda ortadan kaldırdığını ve bitkilerin biyokütlesini yarı yarıya yok ettiğini öne sürüyor.Dikkatsizlikten kaynaklanan bu katliam, biyosferin geneli üzerinde devasa bir etkiye sahip; bilim insanlarının söylediğine göre bu yüzden, geçmişte neredeyse örneğine rastlanmamış bir kitlesel yok oluş olayının ortasında bulunuyoruz. Yaptıklarımız tamamen ayıplanacak şeyler. Fakat aynı zamanda bunlar, dünyadaki canlıların sadece yüzde 0.0001’ini oluşturan narin bir iki ayaklılar türü için, korkutucu derecede büyük bir uğraşı teşkil ediyor.Çalışmada yer almayan ve Harvard Üniversitesinde evrimsel biyolog olan James Hanken, AP‘ye şöyle söylüyor: “Mantarların biyokütlesinin, bütün hayvanların biyokütlesini aşması, bize bir nevi haddimizi bildiriyor.” Bulgular, Proceedings of the National Academy of Sciences bülteninde sunuldu.

KAYNAK:

http://www.pnas.org/content/early/2018/05/15/1711842115

https://www.theguardian.com/environment/2018/may/21/human-race-just-001-of-all-life-but-has-destroyed-over-80-of-wild-mammals-study

https://popsci.com.tr/insanlar-dunya-uzerindeki-yasamin-sadece-0-01ini-olusturuyor-fakat-buna-ragmen-geri-kalani-yok-ediyorlar/

https://qz.com/1290434/human-comprise-0-01-of-the-total-weight-of-life-on-earth-but-are-responsible-for-killing-nearly-all-wild-mammals/

https://www.sciencealert.com/scientists-might-have-finally-found-the-common-ancestor-of-all-complex-life

https://www.sciencealert.com/scientists-discover-a-new-form-of-carbon-that-s-hard-as-a-rock-but-stretches-like-rubber

https://www.sinirsizbilim.com

 

 

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30