17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Hakiki Hayat
SABAH HEZEYANLARI
Ayşenur Tanrıverdi
17/09/2018

Gümüşlük'e taşındığım, yeni evimi benimsemeye başladığımdan beri damarlarımda kan yerine şekerli su dolaşıyormuş gibi hissediyorum. Tüm bedenimi saran, ılık, tatlı bir kımıldanma var içimde. Hayata karşı hiç olmadığım kadar heves duyuyorum. Güneş'i ve Ay'ı sanki ömrümde ilk kez görmüş gibi karşılıyorum. Bir tatil akşamı gösterisi değiller, her zaman orada olacaklarını hissettiren bir sakinlik içindeler. Akşamları Güneş'in dağların ardına sığınmasını seyrederken, ezbere bir meditasyon hâline değil de, çocuğunun ilk müsameresini gururla izleyen bir anneye dönüşüyorum. Çevremdeki her şey birbiriyle oynaşıyor, kaynaşıyor, azalıyor ve çoğalıyor. Başımı ne yöne çevireceğimi bilemez hâle geliyorum. Bedenimdeki tatlı su, etrafına uyum sağlamak istercesine hızlanıp yavaşlıyor.

Bunların yanında hissettiğim bir şey daha var: Korku. Geçiştirmeye çalışmadığım, çalışırsam korkumdan cesaretlenecek ve beni ele geçirecek bir bilinmezliğin varlığı bu. Şimdiye dek üzerinde aylak aylak gezindiğim dünyanın, makine seslerinden ve insanların çığlıklarından arındırılmış tüm çiğ sesleri, görüntüleri, büyüleyici olduğu kadar korkutucu da... Kendi sesim bile bu sessizlik içinde yabancı birine aitmiş gibi.

Bir şeylerin değişeceğini biliyordum, ama değişen ilk düşüncemin hayatımızı anlamlı kılan yegâne gerçeğe dair olması beni şaşırttı; yeni yaşamıma adım attığımdan beri ilk kez, bir gün ölecek olmama üzüldüm.

Sonra Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın şu sözünü hatırladım, “Ölürsem, ölüm bana galebe çalmamış olacak, çünkü Şadan var.” (Şadan Gökovalı, Balıkçı’nın her kitabını önsözleriyle donatan, mirasını yaşatan kişi…) Acaba herkesin hayatında, ardında güvenle bıraktığı bir Şadan var mıdır?

Korkutucu bir yanılsama bile yaşadım bununla ilgili… Bir gün mutfaktayken, iki-üç saniye boyunca aslında “öte dünyaya” geçtiğimi, tüm bu geçirdiğim yaşamsal dönüşümün bir çeşit güzel bir hayâli taşıyan, cennet yanılsaması olduğu hissine kapıldım.

Belki de sabahın altısında, burnumun ucunda ansızın beliren Ay yüzünden yazdım bu yazıyı. İstanbul’u terk ederken bir şeylerin değişeceğini biliyordum. Daha değişecek çok şeyin olduğunu da biliyorum.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30