17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Hakiki Hayat
HALİKARNASSOS'A KISA BİR METHİYE
Ayşenur Tanrıverdi
13/09/2018

“Ücra ormanlarda bir haz vardır,
Issız kıyılarda mest olurum;
Kimsenin rahatsız etmediği
bir çevre vardır,
derin denizlerde
ve uğultusunda bir şarkı vardır;
insanı daha az sevmem ama,
doğayı ondan çok severim.”
- (Lord) George Gordon Byron

 

Hani hep denir ya, “doğaya âşık olmak; bir çiçeğin rengine, bir nehir kımıltısı ya da git gide sararan bir yaprağa…” duyulan aşktan bahsedilir ya, çok duymuşumdur hatta ağzımdan çıkıvermiştir bazı bazı.

İnsan bir şeyi anladığında veya kavradığında midesinden bacaklarına kadar bir serinlik yayılır ya, ister bir matematik problemi olsun bu, ister bir ipin düğümü olsun… İşte anladım, anladım mı acaba? Bodrum’un yozlaştığı söylenen vakitlerinde doğaya âşık olmak nedir, anladım. El değmemiş hiçbir şeye yetişemeyecek kadar geç düştüm bu Arşipel’e, fakat yine de anladım. 

Merhaba!

Merhaba…

Bu kelimeyi yeni öğrendim. Bir serinlik yayıldı bedenime, anladım. Balıkçı’nın yüzü sürekli gözlerimin önüne geldi, yazdığı öyküleri, baştanbaşa coşkulu bir sarsıntı içinde okudum.

Balıkçı’nın Yokuşbaşı’na varınca görür görmez âşık olduğu bu deniz, aynı deniz mi acaba yoksa o gittiğinden beri, bambaşka bir Bodrum mu bu gördüğüm? Artık başka renk bir örtü mü serili? Kenarları kıvrılmış eski sayfaları okudukça fark ettim ki aslında tıpatıp, değişmemiş. Yozlaşan değerler denizin kenarında eriyivermiş, denizler yozlaşmamış.

Ne kadar boş çıkıyor ağızdan, ‘doğaya âşık olmak’, öyle hafif, havalanıp, uçup, gidiveriyor. Çok değil daha yenilerde, Bodrum’a gideceğim günün bir gece öncesinde, yatakta dönüp dururken anladım bu aşkı.

Geç tanıştığım bu yerde, okaliptüslerin, palmiyelerin hikâyesini duyumsuyor, artık nasıl bir yerde yaşayacağımı biliyordum. “Eski tadı kalmadı” denilen hâline bakıp, onsuz geçirdiğim günler için pişmanlık duymaya başlamıştım bile.

Yalnız, taşınma heyecanıyla uyuyamadığım o gece bir tek şeyi unutmuştum. Kendimi de yanımda götüreceğim, yine aklımdan çıkmıştı. İnsan, bir yere giderken ister istemez kendinden kaçabileceğini zannediyor. Burada Fransız şair Baudelaire’i anlıyorum; “Nerede değilsem, orada iyi olacakmışım gibi gelir.”

Bunun üzerine şaşırtıcı bir şey oldu ki, belki de ilk kez vardığım yerden ayrılmak istemediğimi fark ettim. Ben yine bendim; mutsuz yaradılışlı, fakat nasıl olduysa hayata ilgim kaçmamıştı bugüne dek. Gösterişsiz bir mutluluk edindim. Karakaya’nın tepesindeyim; binlerce öykü okuyacak, önemsizliğimle kıvanç duyacak, yalın ve az konuşmalı bir yaşamı tadacağım. Az konuşmalı filmleri daha fazla sevdiğim gibi, olabildiğince saklayacağım duyduğum aşkı ve bulacağım her köşe başında, Halikarnas Balıkçısı’nı.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30