17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRECİLİK KÜLTÜRÜ
Taner Uysal
13/09/2018

Hemen hemen her konuda olduğu gibi çevre bilinci kültürünün nesilden nesle ulaştırılabilmesi için mutlaka sürdürülebilir olması elzem disiplindir.

Çevreye ve çevresel konulara duyarlı ve hassas olup Bodrum’da yaşayanları çok şanslı görüyorum. Nitekim Yurdumuzda henüz çevre ve doğa bilincinin oluşmadığı yıllarda Bodrum’da Dünyaca ünlü yazarımız Cevat Şakir KABAAĞAÇLI’nın Bodrumumuza yolunun düşmesiyle başlamış, henüz yirmili yaşlarımın başında yakından tanıma fırsatını bulduğum Bodrum Gönüllüleri’nin kurucu başkanı yılmaz çevre savaşçısı, Saynur GELENDOST’la devam etmiştir. Şimdi ise bizler alt jenerasyon olarak bayrak yarışına dahil olmuş bulunmaktayız. Amacımız çevrecilik bayrağını günümüz mevcut koşullarına göre bir sonraki nesillere en iyi şekilde ve zamanında ulaştırabilmek olmalıdır.

Her ne kadar etrafımızda çevre konularında karamsar tablolar çizilse de, Türkiye’de çevre bilinci konusunda genç neslin bizlerin o dönem ki hallerinden çok daha iyi durumda olduklarını görüyorum. Yeter ki bizler de gençlerimize yapıcı ve doğru hareket tarzıyla onlara tecrübelerimizi aktarabilelim. Maalesef son dönemlerde çevresel konulara bakış açısı hem üzüm yerim, hem de üzerine bağcıyı döverim tarzında olmaktadır. Öyle ki bölgemizde projelerini hayata geçirmek isteyen yatırımcı veya girişimcilere ön yargıyla yaklaşma yerine akl-ı selim, sağduyulu bir yaklaşım tarzıyla projelerin en baştan varsa doğaya ve çevreye zararlı etkilerinin giderilmesi ve orta yolun bulunmasının yerinde olacağı kanısını ve inancını taşımaktayım.

Nitekim yapılaşmada standardımız ;  “yapıların arasına sıkışmış bitki örtüsü değil, doğal bitki örtüsünü tahrip etmeden, yerel mimariye uygun olmak koşuluyla, doğayla uyum içerisinde, hatta doğal güzelliği tamamlayıcı yapılaşma” olmalıdır. Öyle ki; bahsettiğim standartlara uygun projelerin de Bodrumumuzda duyulmaya başlanması, çarpık yapılaşmanın önlenmesi, betonlaşmanın önüne geçilmesi ve sürdürülebilir çevre bilinci kültürünün oluşması adına son derece sevindirici gelişmeler olarak değerlendirmekteyim. Yapılaşmadan kasıt hiçbir zaman salt bina düzeyini ifade etmemesi doğanın içerisinde bir bütünlük arz etmesi esas olandır. Bu tür projelerle hem doğa tahribinin büyük ölçüde önü geçilecektir, hem de bölgemizin uluslararası anlamda turizm değeri yükselecektir.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30