17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Mavi Yeşil
DÜNYADA ÇEVRE BİLİNCİ
Taner Uysal
30/08/2018

Öncelikle okuyucularımı saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Uzun bir aradan sonra yazılarımı Bodrumumuzun güzide yayın ve medya kuruluşu Kent Medya’nın web sitesi üzerinden sizlere ulaştıracağım. Peki  “MAVİ VE YEŞİL” isimli köşemde neler bulacaksınız ve sizlerin de geri dönüşleriyle nelere değineceğim?

Köşemizde, sürdürülebilir çevre bilincinin oluşturulması ana ve temel hedefim olup, bu çerçevede; Küresel ısınmadan, sokak hayvanlarına, doğayla ve çevreyle dost uygulanabilirliği yüksek kırsal turizm ve permakültürel yaşam projelerinden, yer altı sularının korunmasına kadar dolu, güncel konulara ve konusunda marka olmuş, duayen konuklarımla röportajlara yer vereceğim

Yaşanabilir çevre bilincinin sürdürülebilirliği yegane hedefimdir. Bundan dolayı siz değerli okuyucu ve takipçilerimle hep birlikte çözüm odaklı düşünmek ve fikirler üretip bunları hayata geçirmek de ortak şiarımız olacaktır.   

Maalesef bir zamanlar hakim renkleri olan Mavi ve Yeşil olarak anılan dünyamız renklerini bırakarak küresel ısınma sonucunda anormal bir şekilde iklim değişiklikleri yaşamaya başlaması neticesinde Kırmızı ve Siyah renkleri almaya başlamış ve son yıllarda dünyamızı yok oluşa götüren kum saati daha da hızlı akmaya başlamıştır.

Bu tabloda sadece gelişmiş ülkeler değil, az gelişmiş, gelişmekte olan, zengin, fakir, genç yaşlı kısacası çevre bilinci oluşmamış tüm insanlık suçludur. Yıllar yıllar önce merhum gazeteci Mehmet Ali BİRAND hemen hemen her programında küresel ısınmaya hep dikkat çekmeye çalışmış maalesef bizler olayın ciddiyetini hiç kavrayamamıştık. Dünyamızın bitmez tükenmez görülen yeraltı, yerüstü kaynakları tükenme aşamasına gelmiş, Metaforik anlamda dünya denizi tükenmeye yüz tutmuştur.

Zorluklar karşısında suçlu aramak, yakınmak, sızlanmak acizliğin, tembelliğin delaleti, çözüm odaklı düşünmek ise kararlılığın, emeğin ve zaferin yegâne emaresidir. Dünyada imkânsızlıklar içinde dünyaya gelmiş lakin şartlarını zorlayarak, kararlılığıyla çığır açmış milyonlarca insan bulabilirsiniz.

Velhasıl, “Aslan yattığı yerden belli olur” , “Herkes evinin önünü süpürürse mahalle tertemiz olur” atasözlerimizden yola çıkarak, yaşadığımız ve yurdumuzun güzide dünya markası Bodrumumuz’dan başlayarak; sürdürülebilir, çözüm odaklı Evrensel standartlara uygun çevresel hedeflere, herşeye salt muhalif anlayışla değil, öncelikle iyi niyet ekseninde uzlaşmacı, saygılı, seviyeli ve yapıcı bir yaklaşımla, hep birlikte kenetlenip örnek olmamızdır.  

Unutmayalım ki, “ORTAK AKIL ve KOLEKTİF HAREKET” ile insanoğlunun çözemeyeceği hiçbir soruna henüz rastlanılmamıştır. Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileklerimle, sevgiyle esen kalın.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30