17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
Köşeli Yazılar
BODRUM’UN GÖRÜNMEYEN YÜZÜ
Ayhan Ongun
14/08/2018

Bodrum’u magazin sayfalarından takip edenler için Bodrum; dünyanın en cazip tatil beldelerinden biridir.

Bodrum; denizdir, kumdur, güneştir, eğlencedir.

Türkiye’nin ve hatta dünyanın ünlü sanatçılarının tatilleri için tercih ettikleri, gelemeyenlerin de onların maceralarını keyifle takip ettikleri Bodrum’un öteki yüzünü birçoğumuz bilmeyiz.

Tükenmiş yaşantıların, unutulmamış yaşanmışlıkların, yaşanmadan tükenmişliklerin, yok olup gitmiş hayallerin de kentidir Bodrum.

Bir dönem umudun peşinden karşıya geçmek uğruna yaşamlarını yitiren göçmenlere, Aylan Bebeye mezar olmuş kıyıları şimdilerde sermaye gruplarına peşkeş çekilen bir kente dönüşmüştür Bodrum.

Her gece eğlence mekanlarında yitip giden umutların, kirlenen bedenlerin, yok olan değerlerin daha çok kirlettiği bir kayıp kentin adıdır artık Bodrum.

Bakmayın; şarkı sözlerinde yer alan aşk masallarına,

Kanmayın şiir akşamlarının, günah gecelerinin yorgun sabahlara uzanan gizemli öykülerine.

Bodrum; yaşanmamış aşkların, unutulmayan sevgililerin, kahroluşların, kahrolasıca içilen içkilerin, vefasızlıkların, ihanetlerin, en yoz ilişkilerin doyasıya yaşandığı bir kenttir.

Barlar sokağının renkli ışıkları, kalenin önünde seyrine doyamadığınız yakamozların parıltıları bile gizleyemez tam da Bodrum’un göbeğinde dibine kadar yaşanan çirkinlikleri.

Bodrum’u kimler bu hale getirdi?

Kimler yok etti o karşılıksız dostlukları, yalın sevgileri, keyifli sohbetleri?

Cevat Şakir’den bize miras bu güzel kenti, kimler peşkeş çekti?

Kimler göz yumdu, imarsız yapılara, çarpık kentleşmeye, kıyıların yağmalanmasına?

Niye akar arıtmaların suları mavi bayraklı plajlara, niye yanar yaz geldi mi ormanlarımız, toplanmayan çöpler mi, çöp kokuları mı kaçırır turistleri?

Bilir misiniz ki, kadına yönelik şiddet ve cinsel istismarların en çok yaşandığı kentlerden biridir Bodrum.

Bodrum’da üniversite gençlerinin barınacağı yurt yoktur, evler çok pahalıdır.

Yaşam koşullarının güçlüğünü söylemeye gerek olmadığı gibi insafsız ev sahipleri mayıstan sonra yüksek fiyatlarla yazlıkçılara kiraya vermek için öğrencileri evlerden çıkarırlar.

Kırk yıldır Bodrum’a yerleşmiş, anasını burada toprağa vermiş insanlara bile yabancı anlamına gelen “dışarlıklı” dendiğini bilmezsiniz tabi.

Nüfusunun dörtte üçü dışardan gelen ama Bodrum’da doğanlardan daha çok Bodrum sevdalısı yabancılardan oluşan, temsil söz konusu olduğunda yerli olmayanlara bu hakkın verilmediğini de bilmezsiniz çoğunuz.

Ola ki yanılıp şaşırıp bir yerlere aday olmaya kalktığınızda hemen doğum yerinize bakar, etnik kökeninizi araştırırlar Bodrum’da.

Çünkü Bodrum’da bir yerlere gelebilmek için Bodrum’da doğmuş ve varsıl olmanız gerekir. Hele de çoğu emekli maaşıyla geçinen, küçük şeylerden mutlu olabilmeyi başarabilmiş, Bodrum’a sevdalanmış ve yaşadığı kente katkı koymayı bir sorumluluk, görev olarak görenlere biçilen rol, onların belirlediği kişi ya da kişileri seçmektir.

Şimdi bu yazdıklarımdan kimileri rahatsız olacak biliyorum.

Bodrum doğumlular için bunu doğal karşılıyorum da Bodrumculuk yapanlar daha çok bozulacak eminim.

Çünkü şimdiye kadar hep birileri onların sırtlarına binerek bir yerlere geldiğinden dolayı kafaları hep yerde, ne önlerini ne de geleceği göremez hale gelmişler.

Bu yazdıklarımdan dolayı, bölgecilik ve hatta bölücülük yapıyor, diyenler olacaktır, biliyorum. Ama artık birilerinin bu yalın gerçeği söylemesinin, yazmasının zamanı geldi diye düşünüyorum.

On yıldır bu güzel kentte yaşayan ve burada ölmeyi hedefleyen bir “dışarlıklı” olarak kendimi herkesten fazla Bodrumlu olarak gördüğüm gibi, tüm farklı kültürleri içinde barındıran bir zengin kent kültürünün oluşması için de çabalarımı sürdüreceğim.

Bodrum’da doğmuş olmayı bir ayrıcalık olarak gören, hep Bodrum’dan beslenen ama Bodrum’a hiçbir katkısı olmayanlara inat, bizler; Anadolu kültürüyle yetişmiş Bodrum sevdalıları da bu kentin yönetiminde kattığımız değer kadar değer görmek istiyoruz.

Artık ezberlerin bozulduğu bir döneme giriyoruz.

Bodrum’un öteki yüzü de Bodrum’da söz ve temsil hakkı istiyor.

Çağdaş, yaşanabilir bir Bodrum yaratabilmek ancak birlikte mümkün.

Bunu herkesin anlamasının zamanı gelmiştir.

           

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30