Yargı Devam Kararı Verdi!

Bodrum kamuoyunda uzun zamandır çeşitli tartışmalara neden olan "The Bo Viera" projesi için yargı devam kararı verdi. 

Yargı Devam Kararı Verdi!

Bodrum kamuoyunda uzun zamandır çeşitli tartışmalara neden olan "The Bo Viera" projesi için yargı devam kararı verdi. 

Eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci'nin şirketi Besa Grup'un sahibi olduğu 330 villa ve bir otelden oluşan proje, Göltürkbükü Mahallesi ile Gündoğan Mahallesi sınırında denize sıfır 154 bin metrekarelik arazide hayata geçiriliyor. Bodrum Belediyesi'nin ruhsat verdiği projenin yapımı Şubat 2016'da başladı. Projeye tepki gösteren bölge sakinleri onaylanan imar plan değişikliklerinin iptali için dava açtı. Muğla 2. İdare Mahkemesi 18 Temmuz 2018'de aldığı kararla, plan değişikliğinde kamu yararı olmadığını belirterek yürütmeyi durdurdu. Besa Grup karara itiraz etti ve İstinaf Mahkemesi'ne başvurdu. Üst mahkeme Haziran 2019'da verdiği kararda, Muğla 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği kararı iptal etti.

Besa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, konuyla ilgili Sözcü'den İsmail Şahin'e, “İnşaatımızın kaçak olduğu ifade ediliyor. Bodrum Belediyesi'nden yapı ruhsatlarımızı aldık. İnşaatlarımız kanunlara uygun. İtirazlar üzerine konu yargıya taşındı, yargı da lehimize karar verdi" açıklamasında bulundu.

BEZCİ; "KABA İNŞAATTAN DOLAYI YAPILAŞMA YOĞUN GÖRÜNÜYOR"

Kaba inşaat nedeniyle yapılaşmanın yoğun göründüğünü savunan Bezci, “4 bin ağaç diktik, 50 bin ağaç daha dikeceğiz. Peyzaj düzenlemesinden sonra görüntü daha farklı olacak. Projemizde 154 dönümde 330 anahtar var bu da ortalama evlerin 500 m2 arsa payı olduğunu gösteriyor diye konuştu. Bezci, 200 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen projenin inşaatına devam edeceklerini kaydetti. 

The Bo Viera projesi, 330 villa ve rezidans, 1.2 km. sahili ve 85 odalı oteli ile Küçükbük Koyu'nda hayata geçiriliyor. Projede İlk etap, 2020 yılı sonunda teslim edilecek. Turizm bölgelerinde 15 Mayıs-15 Ekim arasında inşaat yasağı var. 15 Ekim'den sonra söz konusu projede inşaat çalışmalarının yeniden başlaması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından proje ile ilgili bir paylaşım yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Dağlarımızı, tepelerimizi, bitki örtümüzü, denizimizi ve dolayısıyla yaşam hakkımızı katleden bu tür vahşi yapılaşmalara artık hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Bodrum sahipsiz değildir” ifadelerini kullanmıştı.