Ya Bunu Ak Parti Yapsaydı?

Ya Bunu Ak Parti Yapsaydı?

Biliyorsunuz İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde üye çoğunluğu Ak Parti’de. Her ne kadar belediye başkanı Ekrem İmamoğlu CHP’li olsa da meclis çoğunluğu Ak Parti’de olduğu için belediye meclisinin bazı kararlarında Ak Parti’nin istediği olabiliyor.

Şimdi bir düşünün; İstanbul’da CHP’li Belediye Meclis üyeleri, meclis toplantısında belediyeye ait bir yapının isminin ATATÜRK olarak değiştirilmesini istiyor. Ama Ak Partili ve MHP’li meclis üyeleri bu karara karşı çıkıyor ve o yapıya ATATÜRK ismi verilemiyor. Sizce ne olurdu?

Ben anlatayım;

Ekrem İmamoğlu çok haklı olarak hemen çıkıp ağır sözlerle eleştirilerde bulunurdu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çok haklı olarak söylemediğini bırakmazdı. 
TBMM’de CHP’li milletvekilleri ortalığı ayağa kaldırırdı. Kaldı ki bu dediğim geçmişte yaşandı, arşivlerde bulabilirsiniz.

Ama gelin görün ki, maalesef bu durumun tam tersi Bodrum’da yaşandı!

Ak Partili Belediye Meclis üyeleri Herodot Kültür Merkezi’nin isminin Atatürk Kültür Merkezi olarak değiştirilmesi önerisinde bulundu, ama bu öneri CHP’li ve İyi Partili meclis üyeleri tarafından reddedildi.

Gerekçe ise tarihin babası olarak anılan Herodot’un Bodrumlu olması. Bu gerekçeyi savunan CHP’li üyeler başka bir projeye Atatürk adının verileceğini söyleyerek Atatürk Kültür Merkezi ismini kabul etmediler.

Bodrum’da cadde ve bulvarlar dışında Atatürk ismini pek göremiyoruz. Öyle ya mesela stadımızın ismi Şehir stadı. Spor salonumuzun ismi Binnaz Karakaya. Şöyle dolu dolu ATATÜRK ismini söyleyeceğimiz bir yapı pek yok!

CHP’nin “kalemiz” dediği Bodrum’da Atatürk ismi yok denecek kadar az. En büyük kültür merkezimizin ismi ise CHP’li üyelerin kabul etmemesiyle ATATÜRK olamıyor. Sanki her taraf Atatürk ismiyle dolu da!!!

Her ne kadar CHP’li üyeler Herodot’un Bodrumlu olduğu için bu karara karşı çıktıklarını anlatsa da ben buna kesinlikle inanmıyorum!

Bu karar siyasidir! Bu öneriyi Ak Parti verdiği için CHP kabul etmemiştir. Hatta CHP’liler “bu neden bizim aklımıza gelmedi” diye dövünüyorlardır, buna eminim.
Bakın sevgili belediye meclis üyeleri size iki çift lafım var;

Atatürk hepimizin ortak değeridir. Hepiniz bugünkü konumlarınızı, durumlarınızı Atatürk’e borçlusunuz. Şunu sorun bakayım kendinize; evet Herodot Bodrumludur ama eğer Atatürk olmasaydı Bodrum Türk olur muydu? Bodrum’da doğru dürüst Atatürk adının olmaması sizi hiç rahatsız etmiyor mu? Yoksa Atatürk adından rahatsız mı oluyorsunuz?

Eminim bu değişikliği kabul etmeyen yönde oy veren bazı belediye meclis üyelerinin vicdanları, aldıkları karar yüzünden sızlıyordur. Ama bunu benim kabul etmem mümkün değil. O yüzden adına siyaset denen şu saçmalığı bir tarafa bırakın ve o kültür merkezinin adını ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ olarak değiştirin.

Unutmayın; bu işin Ak Parti’si, CHP’si olmaz, olamaz!