Velilerden Tepki Var!..

Bodrum’daki kimi veliler, e-Okul sisteminde çocuklarının çok uzak okullara verildiğini ifade ederek yetkililere çağrıda bulundular. 

Velilerden Tepki Var!..

Bodrum’daki kimi veliler, e-Okul sisteminde çocuklarının çok uzak okullara verildiğini ifade ederek yetkililere çağrıda bulundular. 

Okulların açılmasına kısa bir süre kala Kent Haber’e ulaşan kimi veliler, adrese dayalı olarak yapılan e-Okul sisteminde çocuklarının kendilerine yakın olan liselere değil de uzak liselere yönlendirildiğini ifade ediyor. Sistemde yapılan bir hatadan dolayı bu sıkıntının yaşandığını dile getiren veliler, hem maddi hem manevi olarak etkileneceklerini dile getiriyor. 

Bitez Mahallesi’nde yaşamını sürdüren bir veli, Ayşe Gülsevim Ali Rüştü Kaynak Anadolu Lisesi’nin ikametlerine bir kilometre uzaklıkta olmasına rağmen, kızının Turgutreis’te 25 kilometre uzaklıktaki bir liseye verildiğini dile getirerek şunları söyledi:

“Bu sene ortaokul mezunları çocukların, bulundukları bölgelerdeki okullara verilmesi gerekiyordu. Ama Bitez Mahallesi’nde oturanlar, Yalıkavak ve Turgutreis’e verildi. Adrese bağlı sistemde birisi haritada girmiş, sanki o taraf yakınmış gibi oralara vermiş. Puana göre yerleştirildi diyorlar ama alakası yok çünkü Bodrum’da puana göre sadece Konacık’taki Bodrum Anadolu Lisesi öğrenci alıyor. Ben Bitez ile Gümbet arasında oturuyorum. Evime en yakın lise bir kilometre uzaklıkta. 4 kilometre uzaklıkta başka bir lise var. Fakat ben çocuğumu 25 kilometre uzaklıktaki okula göndermek zorundayım. Bunun servisi ayrı, ücreti ayrı. Aynı zamanda kızım dans okuluna gidiyor, dans okulu tam ters tarafta. Birçok öğrenci aynı sorunu yaşıyor. Birçok yere yazdık, hiçbir sonuç alamadık. Ne yapacağımızı şaşırdık.”

AYRICALIKLI SINIFLAR İDDİASI

Öte yandan Turgutreis’ten başka bir veli ise Vedat Türkmen Ortaokulu’nda ayrıcalıklı sınıflar oluşturulduğunu ifade ederek şöyle dedi:

“Eşitlik ilkesine yıllardır uymayan bir okul var Turgutreis'te. Vedat Türkmen Ortaokulu’nda öğretmen çocuklarını aynı sınıfa toplayıp sınıfı buranın en başarılı ve hatırlı aile çocuklarıyla dolduruyorlar. Bu sene 7 ve 8. sınıfa geçen şubelerde öyle keskin uçurumlar var ki. Mesela bu sene 7. olacak olan 7-A da öğretmen ve memur çocukları aynı sınıfa toplanmış. 7-G’de Okul Aile birliği çocukları ve ilkokuldaki bir öğretmenin tüm öğrencileri bir arada kaydedilmiş. Şubeler arasında başarı farkları korkunç. Mesela bahsettiğim 7-A ( eski 6A) ortalama 90’lardayken 7-E 61’lerde. Bunlar çevremizdeki velilerden duyduklarımız. Sürekli şikayet etmişler ama zaman aşımı deyip olayı kapatmışlar. Bu seneki ayrıcalıklı sınıflar: 7-A, 7-G 8-B 8-F. Bunlara ayrıcalıklı şube deniliyor. Okulda ve 7 ve 8.sınıf olarak 24 şube var. Mezun olan eski şubelerde de aynı durum vardı.”