Türkiye'nin İlk Güneş Enerjili İstasyonu

Petrol Ofisi, solar çatısı ile ilk güneş enerjili istasyonunu Ortakent’teki Paşalılar Petrol’de hizmete soktu.

Türkiye'nin İlk Güneş Enerjili İstasyonu

Petrol Ofisi, solar çatısı ile ilk güneş enerjili istasyonunu Ortakent’teki Paşalılar Petrol’de hizmete soktu. 153 adet yüksek verimli güneş paneli bulunan Petrol Ofisi bayisi Paşalılar Petrol’ün solar sistemi 42,075 kWp kurulu güçle, istasyonun tüm elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 70’ini karşılayacak. Yaklaşık 30 evin senelik elektrik ihtiyacını karşılaşabilecek kapasitedeki sistem ile yılda 180 ağaç kurtarılıyor ve 32 ton karbon salımı engelleniyor.
 
Solar çatılı istasyon, Petrol Ofisi’nin yanı sıra Türkiye’nin de bazı ilklerini oluşturuyor. İstasyon, yeni yönetmelik kapsamında ön kabulü yapılarak, şebekeye elektrik sağlayan Türkiye’deki ilk akaryakıt istasyonu. Ayrıca yeni yönetmelik kapsamında aylık mahsuplaşma yapan Türkiye’deki ilk akaryakıt istasyonu unvanını da elinde bulunduruyor.
 
Petrol Ofisi’nin ilk güneş enerjili istasyonu, Ortakent-Yahşi Mahallesi’ndeki istasyonda düzenlenen törenle hizmete girdi. Petrol Ofisi bayisi Paşalılar Petrol’ün ve Mustafa Paşalı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Kaya, Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper, Petrol Ofisi yöneticileri, projenin uygulamasını yapan RM İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akıncı, Solarçatı CEO’su Utku Yılmaz, Solarçatı yöneticileri ile çok sayıda davetli katıldı. 

Açılışta Karya Çiçekleri halkoyunları gösterisi sundu. Ege ve Karadeniz bölgelerinden halkoyunları örnekleri sunan Karya Çiçekleri’nin gösterisi büyük beğeni topladı. 

İSTASYONUN ELEKTRİK İHTİYACININ %70’İNİ KARŞILIYOR

Açılışı gerçekleştirilen Petrol Ofisi istasyonunda, 275 Watt’lık 153 adet yüksek verimli yerli üretim panel ve 2 adet invertör kullanılıyor. Toplam 42,075 kWp’lık kurulu güce sahip istasyonda, yıllık 70.266 kWh’lık elektrik üretilmesi bekleniyor. Kurulu sistem, istasyonun elektrik tüketiminin yaklaşık %70’ini karşılıyor. Petrol Ofisi istasyonunda kurulu solar sistem ile 30 dairelik bir site ya da küçük bir sokağın tüketimine eşdeğer elektrik üretiliyor.
 
ÖZELLİKLERİ İLE TÜRKİYE’DE DE İLKLERE İMZA ATIYOR

Bayraklı Kavşağı yanında yer alan güneş enerjili istasyon, Petrol Ofisi’nin yanı sıra farklı özellikleri ile Türkiye’nin de bazı ilklerini oluşturuyor. Solar çatıya sahip Petrol Ofisi istasyonu, yeni yönetmelik kapsamında ön kabulü yapılarak, şebekeye elektrik sağlayan Türkiye’deki ilk akaryakıt istasyonu konumunda. Ayrıca yeni yönetmelik kapsamında aylık mahsuplaşma yapan Türkiye’deki ilk akaryakıt istasyonu olarak, gündüz ürettiği elektriği gece kullanabilme avantajına da sahip.
 
YILDA YAKLAŞIK 30 EVİN ELEKTRİK İHTİYACI KARŞILANIYOR, 180 AĞAÇ KURTARILIYOR, 32 TON KARBON SALIMI ENGELLENİYOR

Açılışı gerçekleştirilen solar çatılı Petrol Ofisi istasyonunun, karbon ayak izinin azaltılmasına en güzel örneklerden birini oluşturduğunu belirten Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper, şöyle konuştu:

“Her şeyden önce açılışını gerçekleştirdiğimiz bu istasyon, Petrol Ofisi’nin standartlarına, ruhuna yakışır bir projeye imza atmıştır. Petrol Ofisi olarak biz işimizi en iyi, en kaliteli şekilde yapan, öncü, örnek olan, ilklere imza atan bir şirketiz. Bunu bir anlamda 78 yıllık köklü bir geleneğimizin, pazar ve sektör liderliklerimizden aldığımız sorumluğun da bir eseri, mirası olarak görüyoruz. Bu istasyonumuz da, bayimiz Paşalılar Petrol de çok doğru, sadece Petrol Ofisi çatısı altında değil Türkiye çapında gerçekleştirdiği ilklerle de örnek, alanında öncü bir proje geliştirmiştir. Güneş enerjisi ile istasyonumuzda üretilen elektrikle, yaklaşık 30 evin 1 yıllık elektrik ihtiyacının tamamını karşılamaya yetiyor. Elde edilen bu yenilenebilir enerji ile yılda yaklaşık 180 ağaç kurtarılıyor ve 32 ton karbon salımını engelleniyor.
 
PETROL OFİSİ YAKLAŞIMLARINI EN GÜZEL ŞEKİLDE YANSITIYOR

Petrol Ofisi olarak, elektrikli araç teknolojilerini, geliştirdiğimiz e-POwer ile destekliyoruz. Elektrikli araçları, ayrı ve özgün bir kanopi altında şarj imkanı sunuyoruz. e-POwer’ları, şehirlerarası karayollarının belirli noktalardaki istasyonlarımıza yerleştirerek, şarj ve menzil sorunları nedeniyle adeta şehiriçlerinde sıkışıp kalmış elektrikli araçları özgürleştirdik. Şimdi elektrikli araçlar Petrol Ofisi kalite ve güvencesi altında, İzmir’e, Antalya’ya, Bodrum’a, Ankara’ya, Eskişehir’e, Bursa’ya ve hatta İpsala’ya dahi rahatlıkla gidebiliyorlar. Keza geçtiğimiz hafta da alanında Türkiye’nin ilk ve öncü projesi olan Yakıt Emniyet Sistemi – YES’in lansmanını gerçekleştirdik. PO/Gaz’da yakıt kalitesi ve tam dolum konularında yüzde 100 garanti sunan YES ile tüm dünyada ‘temiz enerji’ olarak kabul edilen LPG’nin yani otogazın kullanımını destekliyor, yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bu adımları attığımız dönemde gerçekleşen bu proje, bizler için ayrı bir anlam ve önem taşıyor, Petrol Ofisi’nin bu yaklaşımını en güzel şekilde yansıtıyor” dedi.
 
Sektör lideri ile çalışmanın, Petrol Ofisi ailesinin bir üyesi, bayisi olmanın verdiği sorumlulukların farkında olduklarını belirten Mustafa Paşalı da “İlkler ve enler ilçesindeki Bodrum’da bir ilke daha şahit oluyoruz. Mavi yolculuğun, charter yatçılığın yapıldığı ilk ilçedir. Eğlence turizminin başladığı ilk ilçedir. Şimdi de Türkiye’de bir ilk olan akaryakıt istasyonunda güneş enerjisinden elektrik üretilecek. Yenilenebilir enerjinin Türkiye’de geç kalmasına rağmen başlamış olması bizim için bir gurur. Ben inşallah daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum” diye konuştu. 

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz da düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

“Paşalılar Petrol, Mustafa Bey bizim değerli bir esnaf arkadaşımız. Onun bu güzel gününü paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Bugünün enerji ile ilgili bir özelliği var, güneş enerjisinin istasyonda kullanımı. Ülkemiz enerjiye cidden önemli kaynaklar harcayan bir ülke. Enerjide dışa bağımlıyız. Yenilenebilir enerji, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi bizim için gerçekten önemli. Hem çevre dostu hem de ülkemizde ciddi potansiyel olan bir alan. Birçok işyeri ve konutlarımızın ihtiyacını bu yöntemle karşılayabiliriz. Ben arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Örnek bir girişimde bulunmuşlar.”

Konuşmaların ardından kurdele kesildi. Açılışta misafirlere çeşitli ikramlar yapıldı.