Turizmin Emekçileri İftarda Buluştu

2008 yılında kurulan Kat Hizmetleri Yöneticileri Derneği (KAHDER) iftar yemeği düzenledi. 

Turizmin Emekçileri İftarda Buluştu
2008 yılında kurulan Kat Hizmetleri Yöneticileri Derneği (KAHDER) iftar yemeği düzenledi.

2008 yılında kurulan Kat Hizmetleri Yöneticileri Derneği (KAHDER) iftar yemeği düzenledi. 

Turizm sektörü emekçilerinin katıldığı iftar yemeğinde konuşan Kat Hizmetleri Yöneticileri Derneği (KAHDER) Başkanı Recai Akman, sektörün en önemli görevlerinden birini yapan kat hizmeti personelinin çalışma koşullarının zorluklarından bahsederek,”Kat hizmetleri otellerin bel kemiği olup, onları ayakta tutan bir temeldir. Bodrum’da turizm sektöründe çalışanlar olarak 12 ay turizm de iş imkanı sağlandığında işletmeler açısından giderlerin daha azalacağından eminiz. Bu sayede sorunsuz işletmeler ortaya çıkar. Bodrum da yaşam şartları biz çalışanlar için ağır masraflı, kışın işsiz kalan bir çalışan tüm birikimini bir ayda tüketir. Bodrum’da kış turizminin olmaması nedeniyle işletmeleri de çok iyi anlıyoruz. Çünkü onlarda hizmet verememektedirler. Dileğimiz, Bodrum için herşey güzel olur ki hiçbir vatandaşımız ve işletmelerimiz mağdur olmasın” dedi.

İftar yemeğinin konukları arasında bulunan Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği (HOTED) Onursal Başkanı Hakan Halit Yeni’de ”Eli öpülesice mesleğin mensupları” diyerek başladığı konuşmasında “Biliyorsunuz ülkemizde bu yıl 50 Milyon konuk ağırlamayı hedefliyoruz. 50 Milyon konuğun önümüzdeki yıl bizler ve sizler sayesinde, Türkiye genelindeki meslektaşlarımız sayesinde bu 50 Milyonun 55 Milyona, 60 Milyona hiç de uzak bir ihtimal değil. Çünkü bizler geri dönüşüm turizmini sağlayabildiğimiz sürece, tabiki diğer departmanlarda birer zincir, olmazsa olmazı ama ben Housekeeping’e bir parantez açıyorum. Ülke genelinde bunu gerek medya kanalı ile gerekse yazılı ve görsel basında röportajlarla dile getiriyorum. Çünkü Housekeeping yıllardır üvey evlat muamelesi gördü bu ülkede. Son on yıldır hak ettiği yere yavaş yavaş ilerlemekte. Bunlarda bu kuruluşların, her şehirdeki Housekeeping derneklerinin çalışmaları sayesinde. Bizlerin önemi yavaş yavaş anlaşılmaya başladı. Bunun nedeni de artık hijyen ve temizlik kaliteyi gösteriyor” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılar iftar yemeğine geçti. Yenilen yemek sonrasında dernek üyesi Housekeeping Müdürlerine, destek veren kurum, kuruluş ve STK’lara plaket takdim edildi.

Bodrum Belediyesi adına plaketi alan Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Coşkun Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın Kıyı Ege Belediye Birliği Toplantısından dolayı yemeğe katılamadığını belirtti ve davetten dolayı dernek üyelerine teşekkür etti. Coşkun,”Çok güzel bir organizasyon olmuş. Bende bir turizmci olarak söylüyorum, özellikle Housekeeping sektörümüzün gerçekten çok önemli bir dalı. Gelen misafirlerimizin kendilerini evlerinde hissedip, tekrar gelmelerini sağlayacak bir bölüm. Bizler bunun bilincindeyiz ve sizlerin de bu bilinç de olduğunuzu biliyoruz” dedi. 

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) adına plaketi alan Başkan Yardımcısı Buğra Çetin, ”Sizlerin arasında olmak bizleri mutlu ediyor. Biliyoruz ki bizler aynı gemideyiz. Sizler işin emek kısmındasınız bizler işin işveren kısmındayız. Unutmayalım ki emekçi olmazsa işletmeler olmaz, işveren olmazsa yine işletmeler olmaz. Siz olmazsanız biz yoku, biz olmazsak da sizler yoksunuz. Bizler işverenler olarak sizlerin değerini biliyoruz” şeklinde konuştu.

İftar yemeği, konukların, dernek yöneticilerinin ve Housekeeping Müdürlerinin fikir alışverişi yaptıkları sohbetin ardından sona erdi.