Torba'da Gergin Yıkım!

Bodrum’da Milli Emlak’a ait arazideki kabin, istinat duvarı ve iskele belediye ekiplerince yıkıldı. Yıkımda zaman zaman gerginlikler yaşandı. 

Torba'da Gergin Yıkım!

Bodrum’da Milli Emlak’a ait arazideki kabin, istinat duvarı ve iskele belediye ekiplerince yıkıldı. Yıkımda zaman zaman gerginlikler yaşandı. 

Torba Sahili’nde Oktay Yıldız adlı vatandaş tarafından İmar Affından yararlanılarak yapı kayıt belgesi alınan 10 metre uzunluğundaki iskele, Bodrum Belediyesi’ne ait olduğu ifade edilen kabin ve istinat duvarının yıkımı için sabah saatlerinde belediye görevlileri bölgeye gelmişti. 

Oktay Yıldız’ın belediye görevlilerine yapı kayıt belgesi aldığı yapıların yasal olduğunu ve yıkılamayacağını ileri sürünce yıkım öğleden sonraya kaldı. Öğleden sonra Bodrum Belediyesi Zabıta ekipleri ile Fen İşleri ekipleri yıkım için yeniden sahile geldi. 

İlk önce yol kenarındaki kabini kaldıran ekipler, daha sonra kabinin üzerinde bulunduğu istinat duvarını yıktılar. Ardından iş makinesi iskeleyi yıkmak üzere sahile indi. Makinenin beton iskeleyi yıkmaya başlamasıyla gerginlik yaşandı. Yıkıma tepki gösteren Oktay Yıldız ve arkadaşı Avni Nakipoğlu, belediye görevlilerine tepki gösterdi. Oktay Yıldız, kendilerine hiçbir evrak verilmediğini iddia ederek “Hiçbir evrak vermediniz. Hiçbir hak tanımadınız. Sabahtan beri konuşuyoruz anlatıyoruz olmuyor. Önceki yıkımın evrakları henüz ortada yok” dedi. 

Arkadaşı Avni Nakipoğlu ise “Sahil Güvenlik’i çağıracaksınız, Liman Başkanlığı’nı çağıracaksınız. Görevinizi yapın. Şu yazıları tutanakları, ihbarnameyi de alayım. İhbarname vermeden Bodrum CHP’miz aslanlar gibi çalışıyor. Aslanlarım. Oradan dondurmacıyı da kaldır, limanın arkasındaki iskeleleri de kaldır. Hiçbir şey kaldıramazsınız, sadece bizi bulursunuz. Deniz hukukunu öğrenin öyle gelin” dedi. 

Avni Nakipoğlu, iskelenin yıkımı esnasında iskelenin üzerinde çıkınca ortam daha da gerildi. Daha sonra polis ekiplerinden yardım istenmesi üzerine polis bölgeye geldi. “Çıkmıyorum. Ben şu an sudayım. Bakalım bunun hesabını Alara gibi nasıl ödeyeceksiniz? Niye gidip orayı yıkmıyorsun da gelip beni yıkıyorsun” şeklinde konuşan Nakipoğlu’nun iskeleden tekneye geçmesi üzerine yıkım devam etti. 

Oktay Yıldız ve arkadaşı, beton iskelenin yüzer kısmının ise kendilerine ait olduğunu iddia ederek, kaldırtmak istemedi. Bunun üzerine Sahil Güvenlik bölgeye geldi. Ekiplerin yüzer iskeleyi için yapı kayıt belgesi düzenlendiğinden kaldıramadığı öğrenildi.