Thomas Cook 500 Oteli Batırdı!

İspanya'da 500 oteli batma tehlikesi ile yüz yüze bırakan Thomas Cook'un, Türk turizm sektörüne 350 Milyon Avro'nun üzerinde borcu var...

Thomas Cook 500 Oteli Batırdı!

Thomas Cook'un iflasıyla birlikte İspanya'da turizm sektörü derin bir sarsıntıya uğradı. 500 otelin batmak üzere olduğu İspanya'da eğer hükümet tedbir almazsa, bu sayının artmasından endişe ediliyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Turizm İştişare Kurulu ise krizden İspanya'dan sonra en çok etkilenecek 2. ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekerek, şirketin Türk turizm sektörüne 350 Milyon Avro borcu olduğunu açıkladı. Krizin İspanya'da olduğu gibi Türk otelcilik sektörüne büyük zarar verebileceği kaygısı yaşanıyor.  

Turizm İstişare Kurulu (TİK)'ten yapılan açıklamaya göre, iflas eden Thomas Cook'un Türk turizm sektörüne 350 Milyon Avro'nun üzerinde borcu var. TİK'e göre, Türkiye’ye bu pazarlardan yılda yaklaşık 2 milyon turist getiren Thomas Cook’un pazardan çekilmesi, Türk Turizmi için ciddi bir kriz niteliği taşıyor. Thomas Cook’un pazar bazlı koltuk kapasiteleri dikkate alındığında Türkiye, İspanya’dan sonra en çok etkilenen ikinci ülke konumunda bulunuyor.

Krizin doğru algılanması, mevcut ve takip edecek artçı etkilerinin anlaşılması ve doğru tedbirlerin alınması halinde görülecek zararların azaltılmasının mümkün olduğunun belirtildiği çıklamada, "Bu nedenle, önce durumu ve sorunu doğru tespit etmek ve akabinde etkili çözüm yollarını ivedi hayata geçirmek son derece önem arz etmektedir" denildi.

Açıklamada, şöyle denildi: "Thomas Cook, ağırlıklı olarak tur operatörünün başta konaklama olmak üzere tedarikçilerle doğrudan sözleşme ve fatura ilişkisi kurarak çalışması nedeniyle Türk turizm sektörüne 350 Milyon Avro'nun üzerinde borcu olduğu tahmin edilmektedir. Bu borcun yakın ve orta vadede tahsilinin imkânsız olması bilinen bir gerçektir. Alacaklarını alamayan özellikle küçük işletmelerin yaşayacağı finansal sorunlar tahmin edilenden çok daha büyük olacaktır."