TED Öğrencileri İklim Grevindeydi

TED Bodrum Koleji öğrencileri, “Sıfır Gelecek” adı altında iklim grevi gerçekleştirdi. 

TED Öğrencileri İklim Grevindeydi

TED Bodrum Koleji öğrencileri, “Sıfır Gelecek” adı altında iklim grevi gerçekleştirdi. 

Dünyanın dört bir yanında 20-27 Eylül tarihleri arasında “Sıfır Gelecek” adı altında gerçekleşecek iklim grevlerine, Türk Eğitim Derneği’ne bağlı 40 okulun 32 bin öğrencisi destek verdi. 

İklim değişikliğine karşı mücadele için Greta Thunberg’in öncülüğü ile başlayan okul boykotlarını, TED Bodrum Koleji’nde de gerçekleştirdiler. ‘Ya sıfır karbon, ya sıfır gelecek” diyerek iklim acil durumu ile ilgili farkdındalık yaratmanın amaçlandığı etkinliğe Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da katıldı. 

Derse girmeyip sabah saat 10.30 ellerinde pankartlarla okul bahçesinde toplanan öğrenciler herkesi yaşanılır bir dünya için sıfır karbonlu geleceğe yönelik sorumluluklarını yerine getirmeye davet etti. 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, burada öğrencilere yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

“Biz Bodrum’un geleceğini evet sıfır atık, sıfır karbon emisyonu ve çok gelecek olmasını istiyoruz. Bodrum’da şu anda bu konudaki potansiyelimiz çok yeterli. Bir kere sizler varsınız, bu konuya inanmış, geleceği planlayan ve gelecekte bunun böyle olmasını isteyen sizler varsınız. Bir taraftan yine sizlerin kararlı bir belediye yönetimi var. Artık Bodrum da atığın, gaz salınımının bitmesini istiyoruz. Hayvanların, sokak hayvanlarının özgürce yaşamalarını istiyoruz. Ormanların yanmamasını istiyoruz.Denizlerin kirlenmemesini istiyoruz. Artık Bodrum’un daha fazla yapılaşmasını istemiyoruz. Yunuslara özgürlük istiyoruz. Yunus parklarının kapatılmasını istiyoruz. Doğanın kazanacağını biliyoruz. Bizler eğer böyle davranırsak Bodrum’da doğa kazanacaktır arkadaşlar.” 

TEMA Vakfı Bodrum İlçe Sorumlusu Rana Öztürk ise TED Bodrum Koleji’ne teşekkür ederek şunları dile getirdi:

“Karbon ayak izi ile ilgili çalışmaları başlatan Ahmet Aras, çevre ile ilgili konularda son derece duyarlı. Ben de size TEMA Vakfı olarak şunu söylüyorum; buraya katıldığınız için sizlere gerçekten teşekkürler. Öğretmenlerimiz çok güzel bir şey yapmışlar. Elinizdeki dövizlerin hepsi geri dönüşümlü. Tükenmeden tüketmeliyiz çocuklar. Attığımız her adımı düşünerek atmamız lazım. Dünyamız hasta. Ateşimiz bir buçuk derece yükseldiğinde halimiz olmuyor ve hastaneye gidiyoruz. Şu an Dünyamız da böyle hasta durumda.”

Etkinlikte öğrenciler ve öğretmenler iklim konusuna dikkat çeken bildiriler okudular. İklim grevi öğrencilerin TED Koleji alkışı ile sona erdi.