Tatile Geldi, Organlarıyla Hayat Verdi!..

Marmaris'te, konakladığı otelde kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılan ve 10 gündür yoğun bakımda tutulan İngiliz turist Kelly Barbara Devlin'in (40) beyin ölümü gerçekleşti. Eşinin onayı ile İngiliz kadının karaciğer ve böbrekleri bağışlandı.

Tatile Geldi, Organlarıyla Hayat Verdi!..

Marmaris'te, konakladığı otelde kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılan ve 10 gündür yoğun bakımda tutulan İngiliz turist Kelly Barbara Devlin'in (40) beyin ölümü gerçekleşti. Eşinin onayı ile İngiliz kadının karaciğer ve böbrekleri bağışlandı.

Eşi ve iki kız çocuğuyla tatil yapmak için Marmaris'e gelen İngiliz kadın turist Kelly Barbara Devlin, 10 gün önce, konakladığı otelde kalp krizi geçirdi. Durumun bildirilmesi üzerine gelen sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından ambulansla ilçedeki özel bir hastaneye kadırılan ve duran kalbi hastanede çalıştırılan turist kadın, yoğun bakıma alındı. Talihsiz kadının, akşam saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti. Devlin'in doktorlarla görüşen eşi, böbreklerin ve karaciğerin bağışlanması kararını bildirdi.

Hastane yetkililerinin, Sağlık Bakanlığı görevlileri ile görüşmesinin ardından, İzmir'den organ bağışı ekipleri karayoluyla yola çıktı. Saat 01.00 sıralarında Marmaris'e varması beklenen ekibin, hastadan alınacak karaciğeri Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ne ve 2 böbreği ise İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne götüreceği öğrenildi. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Kardiyoloji Uzman Doktoru Turgay Burucu, “Kadın hastamız, 10 gün önce otelde kalp krizi geçiriyor. Yapılan müdahale sonucu kalp çalıştırılıyor ve hastanemize getirildi. Yoğun bakım ünitesinde yapılan tedavi sırasında beyinde hasar oluştuğu tespit edildi. Hastanın, akşam itibariyle beyin ölümü gerçekleşti. Eşiyle görüştük ve ondan alınan onayla organ bağışı yapıldı. Böbrekler ve karaciğer için uygun hastalar bulundu" dedi.

ORGANLAR 3 KİŞİYE NAKİL İÇİN AYDIN VE İZMİR'E GÖTÜRÜLDÜ

Kelly Barbara Devlin'in karaciğer ve böbrekleri, nakil bekleyen hastalar için Aydın ve İzmir'e götürüldü.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne ait organ ve doku aracı dün Marmaris İlçesi'ne geldi. Sağlık ekipleri, İngiliz kadının karaciğerini Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ne ve böbreklerini de İzmir 9 Eylül Üniversite Hastanesi'ne götürdü. Organların 3 kişiye nakledileceği belirtildi.

'3 KİŞİDE HAYAT BULMASINA MUTLUYUZ'

Organları bağışlanan İngiliz hemşirenin babası John Devlin (65) ve annesi Barbara Devlin (65), 3 kız torunlarını İngiltere'ye götürdükten sonra bugün tekrar Marmaris'e döndü. Kızlarının tedavisi sırasındaki çabaları nedeniyle Marmaris'teki özel hastanenin doktorlarına teşekkür etmek ve Türk halkına organ bağışı hakkında mesaj vermek isteyen Devlin çifti, DHA kamerasına açıklama yaptı.

Kızının organlarının 3 kişiye hayat vereceğini söyleyen Baba Devlin, "Kızım hemşireydi ve organ bağışına çok önem veriyordu. Kızımın mutlu olduğunu biliyorum. Kızım gereksiz ölmedi, insanlara hayat verdi. Bizler de çok mutlu ve huzurluyuz. Yaşaması için büyük çaba sarf eden hastane yetkililerine teşekkür ederim" dedi.

Anne Devlin de, "Organ bağışı çok önemli. Bu insanlarda kızımın hayatı devam edecek. Başarılı ameliyat sonrası kızımın hayat verdiği insanları görmeye gelerek sıkı dostluklar kuracağımıza inanıyorum" dedi.

Açıklama sonrası anne ve baba doktorlara sarılıp, ağlayarak bir kez daha teşekkür etti.

Bağışlanan organları ile 3 kişiye umut olan İngiliz hemşirenin süreç boyunca tüm tedavi giderlerinin, anne ve babası ile birlikte cenazesinin uçakla İngiltere'ye gönderilme masraflarının Marmaris'teki özel hastane tarafından karşılanacağı öğrenildi.
DHA-Genel - Türkiye-Muğla / Marmaris - Ali GÜNDOĞAN