Sigorta, Cruise Turizminin Önünde Engel!

Türk limanlarındaki güvenliği bahane gösteren sigorta şirketleri, uluslararası cruise turları düzenleyen gemi firmalarına engel oluyor. 

Sigorta, Cruise Turizminin Önünde Engel!

Türk limanlarındaki güvenliği bahane gösteren sigorta şirketleri, uluslararası cruise turları düzenleyen gemi firmalarına engel oluyor. 

Bodrum’a bu sezon ilk kruvaziyer 21 Nisan tarihinde geldi. Bir ayı aşkın süredir kruvaziyerin uğramadığı ilçeye bu sezon toplamda 11 kruvaziyer geleceği bildirildi. 2015 yılından bu yana kademeli olarak düşüş gösteren kruvaziyer sayısı bu sezon ise en dibi görmüş durumda. 

Uluslararası cruise turları düzenleyen gemi firmaları yeniden Türk limanlarına gelmek, binlerce turist taşımak için çaba gösteriyor. Aslında tüm şartlar hazır ancak karşılarında bir engel var: Güvenliği bahane gösteren sigorta şirketleri. Eğer muafiyet ortadan kalkarsa bu Türk turizmine doping etkisi yapabilir, yılda 1 milyondan fazla turistin ülkemize gelmesi sağlanabilir.

Deniz turizminin en önemli merkezlerinden biri olan Türkiye’ye cruise gemi turlarıyla birlikte 2015 yılında 2 milyon turist gelirken, bu sayı güvenlik gerekçeleriyle birlikte bugün 300 bine kadar gerilemiş durumda.

Binlerce yolcu kapasiteli dev gemileri ve yolcularını sigortalayan uluslararası sigorta şirketleri Türk limanlarını sigorta dışında tuttu. Örneğin Yunanistan’ın Sakız Adası’na uğrayan bir yolcu gemisi, her türlü kazaya karşı yolcularıyla birlikte sigortalanırken, aynı gemi Sakız Adası’na yarım saat mesafedeki Çeşme’ye geldiğinde sigorta kapsamı dışında tutuluyor.

Uluslararası gemi şirketi yöneticileri Türk limanlarının sigorta kapsamına alınması için uluslararası sigorta şirketleriyle görüşme halindeler. Olumlu sonuçlar alınıp bu gemilerin yeniden Türk limanlarına uğramalarının önü açılırsa, yılda en az 1 milyon turistin ülkemize gelmesi mümkün görülüyor.

Cruise gemilerinin üst segmentte ve para harcayan, gezmeyi ve alışveriş yapmayı seven turistleri taşıdığına dikkat çeken sektör temsilcileri, uluslararası sigorta şirketleriyle sürdürülen üst düzeyde görüşmelerin olumlu sonuçlandırılacağını ümit ettiklerini belirterek, Türk limanlarının yeniden gemi şirketlerinin rotalarına gireceğine inandıklarını ifade ediyorlar.