Sezon İle İlgili Hayaller Kırılıyor!..

Turizm ekonomisi Temmuz’un ilk haftası itibariyle Bodrumlu turizmci ve esnafın beklentilerini karşılamaktan çok uzak görülüyor. Konaklama, yeme-içme, eğlence sektörü ve yarımada genelindeki esnafta genel olarak bir hayal kırıklığının hakim olduğu ve kaygıların arttığı dikkat çekiyor. 

Sezon İle İlgili Hayaller Kırılıyor!..

Bodrum’da turizm sezonunun ortalarına gelinmesine rağmen henüz beklenen turist yoğunluğu oluşmadı. Sezon başında yapılan açıklamalarla iç ve dış turizmde büyük beklentiler içerisine giren sektörün, Temmuz itibariyle oldukça sıkıntılı olduğu gözleniyor.

Ocak ayından itibaren beklentilerin oldukça yüksek olarak dile getirildiği ve büyük umutlarla girilen 2019 Turizm Sezonunun ortalarına gelinmesine rağmen Bodrum’da beklenen turizm hareketliliğinin oluşmadığı görülüyor. İptal edilen İstanbul seçimlerinin 23 Haziran’da yeniden yapılmasının ardından İstanbulluların bir kısmı tatil için Bodrum’a gelse de, gerçekleşen turizm ekonomisi Temmuz’un ilk haftası itibariyle Bodrumlu turizmci ve esnafın beklentilerini karşılamaktan çok uzak görülüyor. Konaklama, yeme-içme, eğlence sektörü ve yarımada genelindeki esnafta genel olarak bir hayal kırıklığının hakim olduğu ve kaygıların arttığı dikkat çekiyor. 

Gelen turist sayısıyla paralel olarak sahillerde de büyük boşluklar dikkatleri çekiyor. Son yıllarda yerli turistin ilk tercihleri arasında yer alan Bodrum esnafı dört gözle yerli tatilcileri bekliyor. 

TURİZM ŞU AN ÇOK SIKINTILI!

Kent Haber sezonla ilgili Bodrum çarşısında esnafın nabzını tutarak, mikrofon uzattı. Kumbahçe Sahilinde faaliyet gösteren bir mekanın şefi Baha Kobal, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Turizm sezonu henüz başlamadı. Seçimden önce başlamıştı. Seçimden sonra durdu. Buralar cıvıl cıvılken şimdi 5-10 kişiyle uğraşıyoruz. İşlerimiz yüzde 60 geriledi. Kiralarımız çok yüksek, elektrik parası buraya farklı geliyor. Su parası burada farklı. Seçimden önce hem yabancı, hem de yerli turist vardı. Seçimden sonra her iki turistte de azalma var. Haberlerde ‘turizm patlaması var, 1 milyon kişi, 2 milyon kişi Bodrum’a geliyor’ deniyor ya, gördüğünüz gibi. Bu haberlere inanmıyoruz çünkü yaşayan biziz. Hafta sonu kalabalık sahilleri çekip 1 milyon turist var demekle olmuyor. Bir sahil fotoğrafına böyle manşet yapılmasına kimse inanmaz. Biz inanmıyoruz ama İstanbul’daki, Ankara’daki insan inanabilir. Bu gördüğünüz dükkanın günlük masrafı 5-6 bin TL arası. Yeri geliyor 5 bin TL ciro yapamıyoruz. Bunun personeli var, gideri var, sigortası var, elektriği var, suyu var. Turizm şu an çok sıkıntılı geçiyor.”

Baha Kobal, bu arada bölgede yaşadıkları bir soruna da dikkat çekip, Kumbahçe Sahiline atık su sızdığını sızdığını ifade ederek “Sızmayı, kokuyu görüyorsunuz. Derdimizi anlatıyoruz ama ilgilenen yok” diyerek belediye yetkililerden soruna çözüm bulmalarını istedi. 

HAYATIMDA BÖYLE BİR SEZON GÖRMEDİM!

Kumbahçe Tekneciler Kooperatifçiler Başkanı Vahap Özkan ise beklentilerinin yüzde 80 aşağısında olduklarını dile getirerek “Televizyonlarda Bodrum dolu diyorlar ama ben göremiyorum neresi dolu. Bu yalan haberleri bıraksınlar, doğru düzgün haber yapsınlar. Giderlerimiz de arttı. Benzine zam, mazota zam, her şeye zam geldi. Kurtaramıyoruz artık. 27 yıldır bu işi yapıyorum, hayatımda böyle bir sezon görmedim. Yurtdışında reklam yapılması lazım. Yurtdışına gidiyoruz, Bodrum’un reklamı yok. hep Antalya” şeklinde konuştu. 

Savaş Çakır adlı işletmeci ise bayramda bir turist hareketliliği olduğunu ama sonrasında düşme yaşandığını belirterek şöyle dedi:

“Sonraki günlerde de inanın o beklenen hareketlilik yok. Hafta sonları bir tık artıyor. Bugün hafta içi gördüğünüz gibi boş. Yani Bodrum’da genel bir boşluk olduğunu herkesten duyuyoruz, kendimiz de görüyoruz. Biz yeni bir işletmeyiz. İlk senemizde kar etmek gibi bir hedefimiz yok. Daha bir buçuk ay önce açıldık. Bu işleri yapmak isteyen insanlar olarak ilk senemizde istediğimiz gibi başlamadık ama sezon sonunda muhasebesini yapacağız” dedi.