Savaş Yıllarına Götüren Sergi

Bodrum’da açılan "Çanakkale Savaş Müzesi ve Kurtuluş Mücadelesi" sergisinde Mehmetçiklerin kullandıkları savaş malzemeleri sergileniyor. 

Savaş Yıllarına Götüren Sergi

Bodrum’da açılan "Çanakkale Savaş Müzesi ve Kurtuluş Mücadelesi" sergisinde Mehmetçiklerin kullandıkları savaş malzemeleri sergileniyor. 

Bodrum Belediyesi'nin destekleriyle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 100. Yıl etkinlikleri kapsamında Delfi Otel'de "Çanakkale Savaş Müzesi ve Kurtuluş Mücadelesi" sergisi açıldı. 

Müzede Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarında Mehmetçiklerin kullandığı mataralar, süngüler, tabancalar, tüfekler gibi pek çok savaş malzemesi ve dönemleri yansıtan maketler sergileniyor. Sergi, gezenleri adeta o yıllara götürüyor. 

Serginin organizasyonunu yapan İşadamı Derya Kürkçüoğlu, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Amacımız çocuklara milli şuuru aşılamak. Atalarının mücadelesini anlatabilmek. Bu milli mücadelede nasıl kahramanlıklar yapıldı, onu gösterebilmek. Burada Bodrum Belediyesi’ne ve Delfi Otel’e katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Bodrum Beşiktaşlılar Derneği’ nin de çok emeği geçti.” 

Sergiyi açan Dünya Eğitim Gönüllüler Birliği Derneği’nden Suat Yılmaz ise şu bilgileri aktardı:

“Burada Çanakkale Savaşı’ndan başlayarak Kurtuluş Savaşı’na kadar askerlerimizin ülke savunmasında kullandıkları gerçek objeler var. O dönemde kullanılmış mataralar, süngüler, tabancalar, tüfekler, birçok kişisel eşya var. Bir de yine o dönemleri yansıtan maketler var, dönemi yansıtan fotoğraflar var. Mesela kağnı, Çanakkale Savaşı’nda kullanılan bir sahra topu, makineli tüfekler. Bizim amacımız çocuklarımıza atalarımızı anlatmak, tarihimizi sevdirmek. Yaptığımız çalışmalara destek olmak adına koleksiyonerlerin bağışladığı ürünler bunlar. Birçoğu Çanakkale’den getirilmiş ve derneğimize bağışlanmış ürünler. Derya Bey’in de bu müzeye katkıları var, bağışladığı ürünler var. Bu müze ayrıca resmi kurumların da desteğiyle oluşturuldu.”

Sergide milli kahramanların anlatıldığı çizgi romanlar da yer aldı. Bu çizgi romanlarla ilgili de konuşan Yılmaz, “Bunlar da atalarımızı tarihimizi çocuklarımıza sevdirebilmek için hazırladığımız çizgi romanlar. Bunlar önemli. Madem çocuklarımız büyük işler yapacaklar, o zaman atalarını örnek almaları gerekir.” diye konuştu. 

Sergi, 22 Mayıs tarihinde sona erecek.  23 Mayıs Perşembe günü saat 18.00’da ise Gazeteci Yazar Hüseyin Hakkı Kahveci “100. Yılında Kurtuluştan Kuruluşa Atatürk” konulu konferans verecek, kitaplarını imzalayacak.