Rusya Kültür Günleri Başladı

“Bodrum Rusya ve Rusça Konuşan Ülkeler Kültür Günleri Etkinlikleri” kapsamında iş geliştirme konulu bir toplantı yapıldı. 

Rusya Kültür Günleri Başladı

“Bodrum Rusya ve Rusça Konuşan Ülkeler Kültür Günleri Etkinlikleri” kapsamında iş geliştirme konulu bir toplantı yapıldı. 

Bodrum Belediyesi ve BOTAV tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen "Bodrum Rusya ve Rusça Konuşan Ülkeler Kültür Günleri" başladı. Bu kapsamda “Bodrum’un Rusya ve Rusça Konuşan Ülkelerde tanıtılması, ilişkilerin geliştirilmesi ve 2019 turizm sezonunun değerlendirilmesi” konulu bir konferans gerçekleştirildi. 

Toplantıya Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Rusya Bilim ve Kültür Merkezi Ankara Temsilcisi Enver Şeyhov, Rusya-Türkiye İş Konseyi Başkanı Ahmet Palankoyev, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı (TÜROFED) Mehmet İşler, Rusya Restorancılar ve Otelciler Federasyonu Başkanı Igor Buharov, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları ve her iki ülkeden s ektör temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Ruslarla Türklerin binlerce yıldır aynı coğrafyayı paylaştığını dile getirerek şunları söyledi:

“İki ülke zaman zaman karşı karşıya geldi ama bu uzun sürenin birçok zamanında dosttuk, omuz omuza yürüdük. Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’e, bizlere verdikleri destek bizim bağımsızlığımızın da çok önemli mihenk taşı olmuştur. Biz bunun değerini de her zaman gönlümüzde hissetmişizdir. Son 15 yılda Rusya-Türkiye ilişkileri hep güven ve saygı temelinde geçti. Yaşanan ufak tefek sıkıntıları aşmayı bildik. Bunda iki ülke liderlerinin de çok büyük katkısı var. Bu ikili ilişkilerin gelişmesi bizim turizmimize de sirayet etti. Antalya birinci sırada olmak üzere İstanbul ve Muğla Rus turistler için tercih edilen destinasyonlar oldu. Her geçen yıl artan bir profille devam ediyoruz. Bu toplantı tam bu eşikte çok önemli. Biz neler yapabiliriz, nasıl daha çok bu ilişkileri geliştirebiliriz? Bu anlamda bu toplantı çok değerli.”

Aras’ın konuşması sonrası, Rusya Bilim ve Kültür Merkezi Ankara Temsilcisi Enver Şeyhov ile Rusya-Türkiye İş Konseyi Başkanı Ahmet Palankoyev birer konuşma yaptılar. Daha sonra kürsüye gelen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, 2019 yılının Türkiye – Rusya Kültür ve Turizm Yılı ilan edildiğini hatırlatarak şu sözlere yer verdi:

“2019 yılının Türkiye – Rusya Kültür ve Turizm Yılı ilan edilmesinin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirilmesi açısından çok iyi bir şekilde değerlendirilmekte olduğunu görüyoruz. Rusya ve Türkiye’de bu yılın başlığına uygun olarak çok çeşitli etkinlikler yapılıyor. Tarihe baktığız zaman iki ülke arasında çok önemli ilişkiler var. Napolyon’un da dediği gibi, ‘Rusya’yı biraz kazarsanız arkasında Kazak Türkleri çıkar’ diyor. Aile birliği açısından da değerlendirdiğinizde Türklerle Ruslar arasında aile ilişkileri de var. Şu anda aile ilişkisi kuran Türk ve Rus sayısı çok fazla.”

Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçisi Aleksey Yerhov’un konuşmasının ardından kürsüye gelen Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz şöyle dedi:

“Biz binlerce yıldır komşu iki ülkeyiz. Biz de bir atasözü vardır, ‘Uzak akrabadan yakın komşu her zaman iyidir’. Çünkü komşunun komşuya her zaman ihtiyacı vardır. Cenabı Allah bize farklı farklı zenginlikler vermiş. Bodrum ve Muğla Dünyanın cennet köşesi.Rusya’nın da ayrı güzellikleri var. Kış turizmi ve müthiş doğal kaynakları. Bizim doğal kaynaklara ihtiyacımız var. Cenabı Allah’ın verdiği bu güzellikleri iki  ülkenin kendi menfaatleri doğrultusunda paylaşması. Önemli olan budur. Bunu en iyi şekilde nasıl paylaşabiliriz? Bugün burada bu konuşulacaktır. Gerçekten turizm ve diğer alanlarda çok değerli katılımcılarımız var. Bu konu istişare edilecektir ve son derece yararlı olacaktır diye düşünüyorum.”

Geçen Ağustos ayında Gümbet Mahallesi’ndeki bir otelde ailesi ile birlikte tatil yaparken yüzme havuzundaki boruya kolunu kaptırıp boğulma tehlikesi geçiren ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 12 yaşındaki Alisa Adamova'dan da söz eden Kaymakam Yılmaz, üzüntüsünü dile getirerek şunları söyledi:

“Üzücü bir olay yaşadık. 12 yaşındaki bir kızımız talihsiz bir kazada vefat etti. Bu bizi çok üzdü. Ben burada bu vesileyle sayın büyükelçiye ve aileye başsağlığı diliyorum. Ümit ediyorum ki bir daha böyle olaylar yaşanmasın. Konuyla ilgili adli süreç devam ediyor. İhmali olanlar cezasını çekecektir. Biz de bundan ders alacağız ve gerekli tedbirleri alacağız.”

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. Panelde Thomas Cook’un batışını turizmin 11 Eylül’ü olarak nitelendiren Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı (TÜROFED) Mehmet İşler, şunları dile getirdi:

“Sıkıntılar var. Ama biz Rusya ile de bir takım sıkıntılar yaşamıştık. Bunu çok iyi aşabildik. 2-3 yıl önceki uçak krizi ile neredeyse durma noktasına gelen ilişkiler bugün Türkiye’nin iki tane büyük pazarından olan Rus pazarının 6 milyonu yakalamasına kadar geldi. Bu iki ülkenin tüm olumsuzluklara rağmen her zaman birbiriyle çalışma şevkinin ve iştahının olduğunun en büyük göstergesidir. Bizler işadamı olarak bu tür konferansları çok değerli buluyoruz. Bugün Rusya’dan 26 milyon dışarı çıkış var. Bunun 6 milyonunu biz yakalıyoruz, buraya geliyor.”

İşler’in konuşması sonrası panel, Rusya Restorancılar ve Otelciler Federasyonu Başkanı Igor Buharov, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Orhan Dinç ve TÜRSAB Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan’ın konuşmaları ile devam etti. 

Kültür Günleri Etkinlikleri, yarın(Cuma) İskele Meydanı’nda Bodrum’a ve Rusya’ya özgü yemeklerin tanıtılıp ve ikram edildiği,  kültürel değerlerin (halk dansları, yerel ürünler) tanıtıldığı organizasyon ile devam edecek.